پنجشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷
عینک آفتابی چه رنگی بهتر است؟

عینک آفتابی چه رنگی بهتر است؟

در مورد استفاده از عینک آفتابی باید دقت کنید که در صورتی که جنس عینک مرغوب نباشد ، می تواند سبب آسیب بیشتری به چشم شود.

شدت نور خورشید برای چشم آسیب رسان است و ورود اشعه ماوراءبنفش به چشم نیز موجب آب مروارید می شود، در نتیجه استفاده از عینک آفتابی مناسب و جاذب UV در تابستان ضروری است.

بهترین رنگ شیشه عینک آفتابی

نور خورشید از دو جهت می تواند به چشم آسیب برساند. شدت نور خورشید و وجود اشعه ماوراءبنفش دو پارامتر آسیب رسان به چشم ها هستند و با استفاده از عینک آفتابی مناسب می توان از آسیب به چشم پیش گیری کرد.
در فصل تابستان شدت نور خورشید افزایش می یابد و در نتیجه استفاده از عینک آفتابی در این فصل ضروری است.
اشعه ماوراء بنفش با طول موج ۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر برای چشم آسیب رسان است و موجب آب مروارید می شود. انتخاب و استفاده از عینک آفتابی ۴۰۰UV می تواند مانع ورود اشعه مضر ماوراءبنفش به چشم شود.

عینک آفتابی برای افرادی که عینک طبی دارند:
به افرادی که از عینک طبی استفاده می کنند نیز توصیه می شود شیشه عینک خود را فتوکرومیک کنند. عینک های فتوکرومیک در تماس با نور خورشید تیره رنگ می شوند و علاوه بر کاهش شدت نور وارد شده به چشم مانع ورود UV نیز می شوند.
استفاده از عینک آفتابی بدون قابلیت جذب اشعه UV بسیار مضر است زیرا تیره بودن عینک موجب می شود مردمک چشم باز شده و اشعه بیشتری وارد چشم ها شود.

قهوه ای و دودی مناسب ترین رنگ برای استفاده معمول از عینک آفتابی است.
با توجه به این که نظارت خاصی بر فروشندگان دوره گرد عینک آفتابی وجود ندارد توصیه می شود تا حد امکان عینک آفتابی از مراکز معتبر تهیه شود.

شیشه ای و یا پلاستیکی بودن عینک آفتابی نیز تفاوتی در کارایی ندارد ولی با توجه به این که احتمال شکستن عینک با شیشه پلاستیکی کمتر است، احتمال آسیب به چشم نیز کاهش می یابد.
دستگاه های UVسنج که در عینک فروشی ها وجود دارد قابل اطمینان هستند و امکان دست کاری آن ها وجود ندارد. شهروندان پیش از خرید عینک از فروشنده بخواهند میزان جذب UV را تست کند.

 

منبع: بیتوته

(Visited 110 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *