پنجشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷
چطوری در جمع صحبت کنید تا تاثیرگذار باشید؟

چطوری در جمع صحبت کنید تا تاثیرگذار باشید؟

۱. رسا صحبت کنید
نه خیلی آهسته و نه خیلی بلند صحبت کنید. حجم صدای تان باید به اندازه ای باشد که به راحتی شنیده شود، اما گوش را از بلندی زیاد آزار ندهد. اگر مِن مِن کنید یا این که صدایت ان فقط در حد پِچ پِچ به گوش برسد،حضورتان در گفت وگو نادیده گرفته خواهد شد و چه بسا دیگران مدام وسط صحبت تان بپرند و رشته ی کلام تان را قطع کنند. منظور این نیست که داد بزنید، بلکه فقط سعی کنید بلندی صدایتان را متناسب با موقعیت تغییر بدهید. مثلا اگر مقابل جمعیتی صحبت می کنید که تعدادشان زیاد است، باید بلندتر صحبت کنید تا صدای تان به گوش همه برسد. اما در شرایط عادی و مکالمات روزمره لازم نیست خیلی بلند صحبت کنید؛ چرا که ممکن است با بلند صحبت کردن نابه جا، روی مخاطب تان تأثیر منفی بگذارید.

۲. شمرده صحبت کنید
تندتند صحبت کردن عادت ناپسندی است که موجب می شود دیگران نتوانند پا  به  پای صحبت های تان پیش بیایند و منظورتان را متوجه شوند. در مورد افرادی که خیلی تند صحبت می کنند، احتمال زیادتری وجود دارد که مخاطب از یک جایی به بعد دیگر به ادامه ی صحبت های شان گوش ندهد. پس کمی آهسته تر کلمات را ادا کنید و بین جملات تان یک مکث کوتاه داشته باشید. اما این مکث ها نباید زیادی طولانی شوند تا مبادا مخاطب  فکر کند که کلمات را گم کرده اید و در حال سرهم کردن جمله ی بعدی هستید. مکث های کوتاه به گوینده فرصت می دهند تا روی تکه هایی از کلام خود تأکید بگذارد و همچنین نفسی تازه کند. اما حواس تان باشد از آن طرف بوم نیفتید! خیلی آهسته صحبت کردن هم عادت پسندیده ای نیست. اگر بیش از حد آهسته صحبت کنید، به گوش مخاطب تان یکنواخت و خسته کننده خواهید آمد، طوری که احتمال دارد طرف مقابل حوصله اش سر برود و دیگر به ادامه ی صحبت تان گوش نکند.
سرعت ایده آل صحبت کردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است. اما توصیه می شود در سخنرانی ها با سرعت متغیر صحبت کنید، یعنی صحبت خود را در هنگام تأکید با سرعت پایین تر و برای ایجاد هیجان با سرعت بالاتری پیش ببرید. در مجموع اگر بتوانید با سرعت مناسب و مکث های سنجیده صحبت کنید، حس کنجکاوی مخاطب را تحریک خواهید کرد تا حواس جمع پای ادامه ی صحبت های تان بنشیند.

۳. واضح صحبت کنید
برای این که طرز صحبت کردن تان جذاب تر  به نظر برسد، حتما کلمات را واضح ادا کنید. باید در تلفظ کامل و صحیح تمام کلماتی که بر زبان تان جاری می شوند، دقت کافی داشته باشید. برای جلوگیری از نوک زبانی تلفظ کردن کلمات باید دهان خود را هنگام صحبت به اندازه ی کافی باز و لب ها را شل کنید و همچنین اجازه بدهید که زبان و دندان ها در وضعیت مناسب قرار بگیرند. گلو نیز باید باز و آزاد باشد تا بتوانید کلمات را با صدای رسا ادا کنید. شاید اولش برای تان سخت باشد تمام کلمات را کامل و صحیح تلفظ کنید، اما مطمئن باشید تلفظ واضح کلمات بعد از مدتی تمرین برای تان طبیعی خواهد شد.

۴. نفس عمیق بکشید
تنفس عمیق یکی از مهم ترین مهارت های جذابیت صدا به شمار می رود. اغلب مردم هنگام صحبت کردن تند و کم عمق نفس می کشند و به همین علت صدایشان تودماغی و غیرعادی شنیده می شود. البته گاهی نفس کشیدن غلط به علت استرس است که موجب می شود صدا جیغ جیغی و گوش آزار شنیده شود و فرد نتواند با اعتماد به نفس جلوه کند. متأسفانه در چنین مواقعی هرچه بیشتر دست و پا بزنید که خوش آهنگ صحبت کنید بدتر خواهد شد، مگر اینکه به جای قفسه ی سینه از دیافراگم نفس بکشید.
برای تمرین با پنج شماره یک نفس عمیق بکشید، طوری که شکم تان از هوا پر شود و سپس با پنج شماره هوای فرو داده شده را خارج کنید. می توانید یک دست تان را روی شکم  خود درست زیر آخرین دنده بگذارید و نفس بکشید؛ اگر شانه های تان همزمان با دم و بازدم به بالا و پایین حرکت کردند و نیز توانستید انبساط شکم تان را حس کنید، یعنی درست نفس می کشید. طرز صحیح نفس کشیدن را به همین ترتیب تمرین کنید و بعد از این که خوب مسلط شدید، هنگام صحبت کردن نیز همین طور نفس بکشید.
و اما دو نکته:
یادتان باشد وقتی در حالت نشسته یا حتی ایستاده صحبت می کنید، پشت تان صاف باشد و قوز نکنید. سرتان را بالا و شانه های تان را به سمت عقب بگیرید تا راحت تر بتوانید نفس عمیق بکشید و صدای جذاب تری پیدا کنید. صاف نشستن و بدون قوز ایستادن به افزایش اعتمادبه نفس نیز کمک می کند.
دم و بازدم خود را طوری تنظیم کنید که در پایان جملات دم بگیرید و با مکث کوتاهی که ایجاد می شود به مخاطب تان فرصت بدهید تا محتوای کلام تان را هضم کند. البته اگر نفس عمیق بکشید، دیگر مجبور به نفس گیری مداوم بین جملات نخواهید بود و می توانید بی درنگ به جمله ی بعدی بروید.

۵. آب کافی بنوشید
سیراب بودن بدن به افزایش کیفیت صدا کمک می کند. اگر خودتان را در طول روز به جای آب فقط به نوشیدنی هایی مانند قهوه، نوشابه و امثال این ها ببندید، از رطوبت مورد نیاز تارهای صوتی  کاسته خواهد شد و در نتیجه جذابیت صدای تان پایین می آید. تارهای صوتی باید انعطاف پذیر باقی بمانند تا بتوانند سریعا ارتعاش کنند. میانگین ارتعاش تارهای صوتی در زنان ۲۰۰ بار در ثانیه و در مردان ۱۲۰ بار در ثانیه است.

۶. با گام کنترل شده صحبت کنید
گام صدا (نوسانات صدا به لحاظ کوتاهی و بلندی) تأثیر به سزایی در جذابیت  صحبت کردن دارد. اگر روی گام صدای خود کنترل نداشته باشید و با گام لرزان صحبت کنید، مخاطب  احساس خواهد کرد که دست پاچه هستید و هول کرده اید. اما اگر بتوانید بر گام صدای خود مسلط شوید، شنونده از گوش دادن به کلام تان احساس آرامش خواهد گرفت و ترغیب می شود پای ادامه ی صحبت تان بنشیند. نباید در تمام مدت با گام یکنواخت صحبت کنید، بلکه گام متغیر اما کنترل شده تأثیرگذارتر است. مثلا می توانید برای تأکید گذاری روی برخی کلمات گام صدای خود را بالاتر ببرید تا توجه مخاطب جلب شود.

۷. صاف بنشینید و بایستید
همان طور که در مورد چهارم نیز اشاره شد، طرز نشستن یا ایستادن روی کیفیت صدا تأثیر می گذارد. صاف و بدون قوز بنشینید و بایستید تا بتوانید درست نفس بکشید و کلمات را با صدای رسا تلفظ کنید. در مورد وضعیت سر نیز اگر چانه را بالا بگیرید و سر را اندکی کج کنید، از رزونانس صدا کاسته می شود و بیان واضح تری خواهید داشت. همچنین یادتان باشد اگر شانه ها را منقبض کرده و به گوش خود نزدیک کنید، بخش قابل ملاحظه ای از قدرت بالقوه ی صدای تان را از دست خواهید داد.

۸. پرحرارت صحبت کنید
برای این که بتوانید پرحرارت و انگیزشی صحبت کنید، باید شخصیت، محتوای کلام و نیت تان از پیامی که به مخاطب می رسانید همگی در یک راستا باشند. شخصیت یعنی خودِ خودتان با همه ی افکار و تجاربی که موجب تمایزهای فردی می شوند و به شرایط منحصربه فرد زندگی افراد بستگی دارند. محتوای کلام هم که معلوم است، یعنی همان موضوع صحبت، پیامی که در قالب کلمات به مخاطب  تان ارائه می دهید. نیت نیز به هدفی گفته می شود که انتظار دارید در نتیجه ی صحبت هایتان کسب کنید. وقتی این سه، شخصیت و محتوای کلام و نیت، بر یکدیگر منطبق باشند، صدای تان سرشار از شور و حرارتی خواهد شد که مخاطب را میخکوب می کند. افرادی که این گونه صحبت می کنند، کلام شان معتبر و راستین به نظر می  رسد، در حالی که مثلا اگر نیت تان نامشخص یا در تضاد با پیامی که منتقل می کنید باشد، از قدرت صدای تان کاسته خواهد شد و در نهایت بی مخاطب می مانید!

 

منبع: چطور

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *