سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۱۰ راه تسکین و درمان گلودرد در خانه

۱۰ راه تسکین و درمان گلودرد در خانه

۱. ضد التهاب ها:
یکی از موثرترین درمان ها برای گلودرد استفاده از داروهایی همچون ادویل یاقرص مسکن Aleve است که خاصیت ضد التهابی دارند. این داروها ترکیبی از داروهای ضد درد و ضد التهاب هستند، به طوری که باعث ایجاد حس خوب در شما می گردند و برخی از نشانه های تورم مرتبط با گلودرد را نیز کاهش می دهند. اگر علاوه بر موارد موجود تب نیز دارید استفاده از این داروها می تواند نشانه های آن را کاهش دهد.

۲. غرغره کردن آب نمک:
مطالعات متعدد نشان می دهد که غرغره کردن آب نمک در ساعت های مختلف روز با آب گرم می تواند تورم موجود در گلو را کاهش دهد و محرک ها یا باکتری های موجود را نیز از بین ببرد. پزشکان معمولا توصیه می کنند نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید. اگر طعم نمک برایتان آزاردهنده است، سعی کنید کمی عسل به ترکیب ذکر شده اضافه نمایید.

۳. استفاده از اسپری ها و قطره های موجود:
استفاده از قطره های سرفه می تواند تولید بزاق را تحریک کند و به مرطوب نگه داشتن گلو نیز کمک نماید. اما بیشتر داروهای موجود در بازار مفید نیستند.بهتر است از آب نبات های مخصوص سرفه استفاده کنید. برای اینکه تاثیر بهتر و بیشتری دریافت نمایید می توانید از برندی استفاده کنید که محصولات آن خاصیت بی حس کنندگی و آرامش بخشی را دارد. استفاده از اسپری هایی همچون Chloraseptic نیز دارای تاثیر خنک کنندگی است. موارد ذکر شده درمانی برای گلو درد یا سرماخوردگی نیست بلکه می تواند درد را به صورت موقت پنهان کند.

۴. شربت سرفه:
اگر هنوز سرفه ندارید، استفاده از شربت سرفه می تواند گلودرد شما را تسکین دهد. همانند قطره ها و اسپری ها، این مواد نیز می توانند گلو را بپوشانند و تسکین موقتی برای درد شما باشند. اگر می خواهید سرکار بروید بهتر است از شربت هایی استفاده کنید که خاصیت خواب آوری ندارند. اما اگر به خاطر گلودرد مشکل خواب دارید، بهتر است از موادی استفاده کنید که شامل تسکین دهنده درد و آنتی هیستامین هستند.

۵. مایعات:
استفاده از مایعات به خصوص زمانی که بیمار هستید و گلویتان ملتهب یا تحریک شده است، بسیار ضروری ومهم می باشد. شما باید به اندازه کافی مایعات بنوشید تا ادرارتان به رنگ شفاف یا زرد در بیاید. همین امر موجب می شود غشای مخاطی مرطوب گردد و بدن به آسانی با باکتری های موجود مبارزه نماید. بعد از نوشیدن مایعات خواهید دید که حس بهتری دارید. آنچه می نوشید به خودتان بستگی دارد. آب همیشه انتخاب بهتری بوده اما شما می توانید از آب میوه یا یک نوشیدنی شور همچون آب مرغ نیز استفاده کنید.

۶. چای:
یک فنجان چای گرم می تواند درمان سریع تری را به همراه داشته باشد و درد گلویتان را تسکین دهد. چای معمولی که معمولا از دم کردن چای سیاه یا سبز به دست می آید، حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و جلوی بروز عفونت را نیز بگیرد. برای اینکه تاثیر بیشتری دریافت کنید، به چای خود یک قاشق عسل بیفزایید. اینکار باعث می شود خاصیت ضد باکتریایی چای شما افزایش یابد و درمان سریع تر گردد.

۷. سوپ مرغ:
یکی از درمان های قدیمی برای سرماخوردگی استفاده از سوپ مرغ است که می تواند گلودرد را تسکین دهد. سدیم موجود در آب مرغ خاصیت ضدالتهابی دارد و می تواند نشانه های درد را به سرعت تسکین دهد. زمانی که مریض هستید، سوپ مزیت دیگری نیز دارد. مصرف سایر مواد غذایی که نیاز به جویدن دارند ممکن است برای شما دردآور و سخت باشد، بنابراین خوردن یک غذای آبکی همچون سوپ برای گلودرد بسیار مفید خواهد بود. همچنین مصرف آن مواد مغذی مورد نیاز بدن را نیز تامین خواهد کرد.

۸. پف نبات ساخته شده از گیاه ختمی:
اگرچه هنوز تاثیر این گیاه بر روی درمان گلودرد ثابت نشده است اما سال هاست که به عنوان تسکین دهنده دردهای گلو، سرفه و سرماخوردگی از آن استفاده می شود. بر اساس گزارش های موجود، پف نبات هایی که از گیاه ختمی درست می شوند می تواند درد گلو را تسکین دهد زیرا ژلاتین موجود در آن گلو را می پوشاند. اگر گلوی شما واقعا ملتهب بوده و بلعیدن مواد برای تان دشوار است، می توانید از این پف نبات ها استفاده کنید.

۹. استراحت:
اگرچه استراحت یک راه حل سریع برای درمان دردهای گلو نیست اما می تواند بهترین کار برای مبارزه با عفونتی باشد که درد گلو را ایجاد کرده است. اکثر قریب به اتفاق دردهای گلو توسط ویروس های سرماخوردگی ایجاد می شوند. همه ما می دانیم که معمولا درمان خاصی برای سرماخوردگی وجود ندارد. بنابراین باید مطمئن شوید که بدنتان به خوبی استراحت می کند و می تواند با این ویروس ها مبارزه نماید.

۱۰. مصرف آنتی بیوتیک:
معمولا و در بیشتر مواقع، گلودرد به خاطر وجود عفونت باکتریایی همچون استرپتوکوک ایجاد می شود. اگر و فقط اگر، گلودرد استرپتوکوکی یا سایر عفونت های باکتریایی در شما ثابت شد،پزشک باید از آنتی بیوتیک استفاده کند. ( استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان گلودردی که توسط ویروس ایجاد شده است نمی تواند موثر و مفید باشد). سعی کنید همیشه داروهای تجویزی خود را تا آخر مصرف کنید حتی اگر احساس می کنید حال تان بهتر شده و گلودردتان تسکین یافته است.

 

منبع: مجله سلامت

(Visited 73 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *