دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
برای اینکه در خرید مغلوب فروشنده و احساسات نشوید چه کار کنید؟

برای اینکه در خرید مغلوب فروشنده و احساسات نشوید چه کار کنید؟

حتماً برای شما پیش آمده است که کالایی را صرفاً به خاطر وجود مهلت در تخفیف خریداری کرده باشید، خرید کالا در زمان تخفیف اصلاً بد نیست؛ مسئله این است که در مواجهه با تخفیف قسمت منطقی ذهن مان که وظیفه تصمیم گیری را بر عهده دارد تحت تأثیر عواطف قرار می گیرد؛ اگر تخفیف زمان دار و تعداد هم محدود باشد منطق بیشتر تحت کنترل احساس درمی آید چون مجبور به تصمیم گیری در حداقل زمان هستیم.

در این مواقع حس فرصت طلب بودن و حس این که موقعیت خاص و طلایی نصیب مان شده که دیگر تکرار نخواهد شد ما را به هیجان می آورد.

خطای کمبود:
خطای کمبود یکی از خطاهای فراگیری است که مصرف کنندگان همواره به آن دچار می شوند و پول و سرمایه خود را که برای آن تلاش بسیاری کرده اند صرف تصمیمات احساسی می کنند.

وقتی در خرید خود مردّد هستیم و در بین گزینه های موجود نمی توانید اقدام به تصمیم گیری کنیم و حتی گاهی اصلاً خریدی در اولویت مان نیست مواردی مثل مشاهدات زیر سبب می شود که دچار خطای کمبود شویم.

۱. مشاهده برچسب فروخته شد بر روی کالای مشابه

۲. تخفیف زمان دار بدون تمدید بر روی یکی از کالا و خدمات مشاهده شده

۳. تعداد کم و احتمال نایاب شدن کالا

۴. ابراز اینکه شخص برجسته ای خواهان آن کالاست

خطای کمبود خطایی است که در هر انتخابی ممکن است به آن دچار شویم. در انتخاب رشته دانشگاهی (مثلاً برق شریف)، در انتخاب شغل (مشاغل دولتی)، در انتخاب همسر، در انتخاب طبقه آپارتمان در انتخاب گوشی موبایل حتی در خرید کالاهای دست دوم که مالک قبلی آن دکتر، مهندس یا شخص برجسته ای بوده است.

هیچ کدام از موارد بالا واقعاً تمام شدنی نیستند و همچنین لزوماً تمام نیازها و خواسته مان را برآورده نمی کنند. اغلب قیمت مهم ترین مسئله ای است که ما را وارد این خطا می کند، عدم توانایی ما در ارزش گذاری بی طرفانه و ارزش دادن به کمبود احتمالی، ما را دچار خطای ارزش گذاری می کند.

خطای کمبود در واقع سبب می شود که خواست و نیاز واقعی ما در اولویت بعدی نسبت به گزینه پیشنهادی قرار بگیرد. فروشنده ای که سعی در استفاده از این خطا دارد، تلاش می کند تا ارزش واقعی کالا را به وسیله خاص نشان دادن آن بیش از ارزش واقعی نشان دهد و این باور را ایجاد کند که در حال لطف کردن به شما است که این قیمت به شما ارائه می کنند؛ درحالی که اصلاً این گونه نیست.

یک اصل نانوشته در خریدوفروش این است که هر چیزی نهایت همان قدر می ارزد که الان قیمت خورده است. برای این که دچار خطای کمبود نشویم می بایست دقیقاً بدانیم چه نیازهایی داریم و این نیازها از طریق چه کالا و خدماتی رفع می شود.

پس سعی کنیم قبل از اقدام به خرید چند مورد را به صورت دقیق بدانیم و البته یادداشت کنیم:

۱. مزایا و ویژگی های کلیدی موردنیازمان.

۲. معایبی که نمی خواهیم وجود داشته باشد.

۳. قیمتی که حاضریم برای آن پرداخت کنیم.

در صورت وجود موارد فوق در محصول می توانیم اقدام به خریدی عاقلانه کنیم و درنتیجه با روشن شدن و مشخص کردن آنچه می خواهیم کمتر اقدام به خریدهای غیرضروری می کنیم.

محدودیت
محدودیت های بیش از موارد بالا سبب می شود مثل گذشته به یک محصول خاص برسیم و درصورتی که کالای موردنظرمان را پیدا نکنیم ناخواسته چشم مان را بر روی نیاز واقعی خود بسته و دچار خطای کمبود شویم.
مزیت نوشتن در این است که در صورت مواجه با خطای کمبود نیاز اصلی و تعریف شما از نیازتان به سرعت محو نمی شود، پس مثل گذشته مغلوب احساسات نشده و از موضع خود عقب نشینی نمی کنید و می توانید با تسلط بر شرایط اقدام به تصمیم گیری کنید. قبل از خرید این سؤال را از خود بپرسید که آیا دچار خطای کمبود شده اید؟ یا محصول و خدمت ارائه شده نیاز شماست. هرگاه کالایی را که در لیست نیازهای تان نبود خریدید به خودتان رجوع کنید و ببینید چرا چنین خریدی را انجام داده اید.

 

منبع: فردا

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *