دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
چگونه کیفیت خواب تان را افزایش دهید؟

چگونه کیفیت خواب تان را افزایش دهید؟

حتما می دانید که کیفیت خواب، مستقیما بر عملکرد روز بعدتان تاثیر دارد. خیلی از افرادی که در تلاش برای ارتقای کسب و کارشان هستند، کمتر از ۸ ساعت می خوابند و همچنان از کارآیی بالای برخوردارند. اما این توانایی را مدیون استفاده ی بهینه ار ساعات خواب شان هستند. با ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما هم کیفیت خواب تان را بالا ببرید.

ذهن تان را برای خواب خوب آماده کنید
از این موضوع می توان به عنوان سلاحی مخفی یاد کرد، به طوری که شما می توانید با کمک تصدیق ذهن، کیفیت خواب تان را افزایش دهید. به عنوان مثال اگر می خواهید ساعت خاصی بیدار شوید، به خودتان القاء کنید که این میزان از خواب برای شروع روزتان کفایت می کند. پس همان طور که گفته شد، استفاده از ناخودآگاه و آماده سازی ذهن به شما کمک خواهد کرد تا با وجود خواب کم، خوابی بهینه و با کیفیت بالا داشته باشد.

به خواب نیمروزی دقت کنید
خواب نیمروزی انرژی شما تا تجدید کرده و شما، آماده ی استفاده بهینه از مابقی روزتان خواهید شد. اما باید به شیوه ی درست خواب نیمروزی توجه کرد به طوری که کمتر از نیم ساعت و بیشتر از یک ساعت و نیم نشود. دیگری این که برای داشتن خوابی عمیق تر و بهتر در ساعات ۱۳ تا ۱۵ به خواب بروید. جالب است بدانید اگر در ساعت ۱۶ بخوابید، بدن تان در چرخه ای طولانی قرار گرفته و همین موضوع باعث می شود زمانی که از خواب بیدار شوید، کسل و کم انرژِی باشید. پس یا آن را به شیوه درستش انجام دهید یا هرگز انجام ندهید.

به ورزش علاقه ی بیشتری نشان دهید
بهترین راهی که به خواب تان کمک شایانی می کند، انجام مقداری ورزش سنگین قبل از خواب است، که بهترین زمان آن حدود ساعت ۱۸ می باشد. اما نکته ی آن این است که در زمان خستگی بعد از یک ورزش سنگین، مغزتان با سرعت بیشتری به خواب عمیق می رود. هر چه زمان خواب عمیق تان بیشتر باشد، کیفیت خواب تان هم ارتقاء پیدا می کند.
یکی از کارآفرینان موفق به نام احمد سفوان می گوید: « من چند ماهی است که ورزش را شروع کرده ام. مهمترین تاثیر ورزش را در ترشح هورمون اندروفین می توان دانست که باعث جلوگیری از افسردگی می شود، اما دیگر مزیتش ارتقای کیفیت خواب شب است، بطوریکه صبح ها با انرژی از خواب می شوم و حتی بعد از دانشگاه، می توانم چند ساعتی را با انرژی مشغول کار شوم.

قبل از خواب، دوش آب گرم بگیرید
احمد سفوان می گوید: « من زمان زیادی است که بصورت روزمره این کار را انجام می دهم و الان دیگر نمی توانم بدون دوش گرفتن به خواب بروم. به صورت علمی هم ثابت شده است که انجام این کار، شما را سریع تر آماده ی خواب می کند.» پس با تکمیل این چرخه یعنی رفتن به باشگاه و گرفتن دوش آب گرم، بهتر و عمیق تر از همیشه به خواب بروید.

 

منبع: مجله الی گشت

(Visited 55 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *