جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
این ۴ توصیه را برای غلبه بر ترس های روزمره بخوانید

این ۴ توصیه را برای غلبه بر ترس های روزمره بخوانید

اختصاصی چاره چی/ همه ما تا کنون شنیده ام که فردی می گوید «ریاضی من اصلا خوب نیست» یا «پرسیدن سوالاتتان از من هیچ فایده ای ندارد چون من هیچ چیزی در این مورد نمی دانم». اینها تنها دو مورد از مثال هایی هستند که مغزمان را درگیر آنها می کنیم و از رسیدن به اهداف و موفقیت هایمان جلوگیری می کنند. بسیاری از ما افکاری اشتباه را در مغزمان به راه می اندازیم و به این طریق به اهدافمان صدمه می زنیم. از سوی دیگر، اگر بپذیریم که توانایی هایمان بسیار ارزشمندند، این باور تاثیر خارق العاده ای بر زندگیمان خواهد داشت. اما چطور می توان به این نوع از تفکرات مثبت بازگشت و ترس هایی که به عملکرد و اهداف ما آسیب می زنند را نادیده گرفت؟ ما در اینجا ۴ توصیه کاربردی برای غلبه و نادیده گرفتن ترس ارائه کرده ایم:

۱- فرضیاتتان را تنظیم کنید

فرضیات شما چیست و آیا این فرضیات خوب هستند یا نه؟ برای مثال، اگر فکر می کنید که اشتباهات فرصت هایی برای یادگیری هستند در این صورت با تمام وجود تمامی فرصت های پیش آمده را دنبال و به اینکه حتی شکست نیز مزایایی دارد اعتماد خواهید کرد؛ در نتیجه به طور موثری عملکردتان بهبود خواهد یافت. از سوی دیگر، اگر باور دارید که شکست خطرناک است و به موفقیت و اعتبار شما صدمه می زند در اینصورت از تمام فرصت هایی که حتی درصد کمی احتمال شکست دارند دوری می کنید. برای غلبه بر ترستان باید مثل قهرمانان فیلم ها باشید و برای قدم گذاشتن در شرایط سخت با اعتماد به اینکه می توانید از پس این شرایط بر بیایید آماده باشید.

۲- به خاطر داشته باشید که هیچکس واقعا به این که شما چه می کنید، اهمیت نمی دهد

یکی از مهم ترین دلایلی که ترس بر عملکرد و در نتیجه موفقیت شما تاثیر می گذارد این است که دائما با خود فکر می کنید مردم در مورد شما چه فکر کرده و چه نظری دارند. این فکر به هیچ عنوان صحیح نیست. ما فکر می کنیم که همه به ما فکر می کنند در حالیکه در واقع همه افراد درگیری ها و مشغله های ذهنی زیادی دارند و بیشتر از هرچیز دیگری درگیر فکر کردن به کارهای خود هستند. با تمام اینها اگر باور داشته باشید که همانقدر که شما به خود فکر می کنید مردم هم به خود و کارهای مربوط به خودشان فکر می کنند آنگاه می توانید از ورود چنین افکار منفی به مغزتان جلوگیری کنید.

۳- مسیر تمرکزتان را تغییر دهید

اگر دائما به این فکر کنید که «این کار اشتباه است» یا «از نتیجه این کار می ترسم» مغز شما تمام تلاشش را می کند تا به شما بگوید فکری که داشتید صحیح بوده. بنابراین، اگر سمت و سویی جدید برای تمرکزتان انتخاب کنید ترس شما به مرور کم خواهد شد و در نهایت از بین خواهد رفت. برای مثال اگر از سخنرانی کردن می ترسید و هنگام سخنرانی دائما به ترستان تمرکز کنید قطعا سخنرانی خوبی نخواهید داشت. از سویی دیگر اگر به هدفی که از آن سخنرانی دارید تمرکز کنید قطعا مغزتان نیز به بهترین نحو شما را کمک می کند تا سخنرانی خوبی داشته باشید. این به این معناست که باید بیشتر روی اهدافتان متمرکز شوید و نه روی ترستان. به این فکر کنید که هدفتان چیست؟ می خواهید کاری که انجام می دهید به چه چیزی منجر شود؟ با جواب دادن به این سوالات انگیزه و تمایلاتتان سمت و سویی مثبت به مغزتان می دهید تا بر آن تمرکز کند.

۴-  از اینکه خنده دار به نظر برسید، نترسید

اینکه از خنده دار دیده شدن بترسید تا حدی مانند ترس از فکر دیگران در مورد خود است. از خود بپرسید آخرین باری که احساس مضحک بودن کردید کی بوده؟ چه حس یا کاری باعث شد چنین احساسی داشته باشید؟ بعد از آن اتفاق چه شد؟ به این نحو شما تصویری از اتفاقاتی که منجر به این ترس شدند برای خود می سازید. درک افکاری که باعث به وجود آمدن ترس می شوند به شما کمک می کنند افکاری جدید برای خود ایجاد کنید که در نتیجه این افکار جدید منجر به اقداماتی جدید نیز خواهند شد.

در انتها بد نیست بدانید که ترس بر تمام جنبه های عملکرد شما تاثیر خواهد گذاشت، زیرا شما آموخته اید که به آن باور داشته باشید. ترس تنها در ایمن نگه داشتن ما مفید است. بنابراین وقتی بیش از حد به آن قدرت می دهید به موفقیتتان صدمه خواهد زد. بیاموزید که افکار منفی را به چالش کشیده و متوقف کنید. همیشه به خاطر داشته باشیدکه تنها هدف ترس آسیب رساندن به موفقیت شماست. پس وقت آن رسیده که به چالش بکشیدش.

منبع: lifehack.org

مترجم: سارا خانعلی زاده

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *