پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
راهکار های استفاده صحیح از کولر خودرو در روزهای گرم

راهکار های استفاده صحیح از کولر خودرو در روزهای گرم

روشن کردن کولر ماشین زیر آفتاب
بیشتر ما وقتی می خواهیم سوار بر ماشین شخصی مان شویم که برای ساعت ها زیر آفتاب بوده و کاملا داغ شده است، سعی داریم آن را سریع تر خنک کنیم که یکی از روش های معمول می تواند روشن کردن کولر اتومبیل باشد، اما آیا این راه درست است و می تواند در سریع ترین زمان ممکن حرارت موجود در فضای داخل کابین را از بین ببرد یا خیر؟!
پاسخ به این سوال می تواند متفاوت باشد،  یکی از مواردی که می شود به آن اشاره کرد، خاموش کردن سیستم تهویه مطبوع کابین یا همان “کولر” است که وقتی اتومبیل ثابت باشد، چندان کمک زیادی به خنک شدن فضای داخل کابین نمی کند. پس برای خنک کردن بهتر فضای داخل کابین وقتی برای چندین ساعت زیر آفتاب بوده است، اول از همه باید سیستم تهویه مطبوع کابین را خاموش کرد و سپس پنجره های اتومبیل و دریچه های سیستم تهویه مطبوع را در حال حرکت باز کنید تا هوای آزاد وارد کابین شود.
هنگامی که هوای طبیعی و خنک از دریچه های سیستم تهویه مطبوع وارد کابین شد، لازم است که پنجره های جلو را کامل ببندید و سپس پنجره های عقب را اندکی باز نگه دارید و کولر خود را روشن کنید تا هوای گرم باقی مانده از داخل کابین بیرون برود.

راه کارهایی برای استفاده بهینه از کولر خودرو
در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوید. کولر خودرو فضایی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ هاست. بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه، برای کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و همچنین برای بهره گیری بیشتر از سرمای کولر، ضروری است. استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ ها و آلودگی های هوا را تا ۸۰ درصد کاهش می دهد.

وقتی کولر مشغول کار است ـ به خصوص در خودروهای کمتر از شش سیلندر ـ قدری از توان خودرو کاسته خواهد شد. در این شرایط از حرکت با سرعت بالا، بویژه در مسیرهای طولانی بپرهیزید و بی جهت پدال گاز را فشار ندهید. در غیر این صورت نه تنها به موتور خودرو فشار بیشتری وارد می کنید، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش می دهید.

هنگام رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی هایی با شیب تند بهتر است کولر را چند دقیقه ای خاموش کنید یا از درجات کمتر آن استفاده کنید زیرا در این شرایط موتور خودرو معمولا بیشتر تحت فشار است.

هنگام فعالیت کولر، حرکت با پنجره های باز توصیه نمی شود. بسته بودن پنجره ها فشار کمتری به کولر وارد می کند و موجب کاهش چشم گیر مصرف سوخت می شود؛ ضمن آن که هوای خنک داخل خودرو در صورت باز بودن حتی یک پنجره به آسانی و به سرعت از دست می رود.

روش های نگهداری سیستم کولر
شیشه ای که در قسمت بالای کپسول ذخیره و خشک کننده گاز تعبیه شده، برای مشاهده عبور گاز در مدار گاز سیستم است. هنگامی که گاز مایع در مدار به اندازه کافی وجود داشته باشد، عبور مایع سفید رنگ پرفشار به همراه حباب های فراوان از زیر شیشه به چشم می خورد. اگر فقط حباب ها را به همراه کف کم فشار می بینید، گاز مایع در سیستم به اندازه کافی وجود ندارد و اگر حباب و مایع سفید رنگ در مدار مشاهده نمی شود، سیستم کولر شما بدون گاز است.

سیستم کولر را بدون گاز یا با گاز کم روشن نکنید. در صورت رعایت نکردن این موضوع به کمپرسور کولر آسیب خواهد رسید.

هنگام شارژ گاز، مطمئن شوید گاز داخل سیستم کولر شما با گاز دیگری به اشتباه مخلوط نشده باشد و همواره از گازی که با سیستم کولر اتومبیل شما سازگار است استفاده شود.

مطمئن شوید لوله فاضلاب اواپراتور مسدود نشده باشد. در این صورت آب جذب شده توسط اواپراتور به داخل اتاق اتومبیل نشت می کند.

دقت کنید هنگام استارت زدن، سیستم کولر اتومبیل در حالت خاموش باشد. قبل از روشن کردن سیستم، بهتر است اجازه دهید موتور اتومبیل کمی گرم شود.

سیستم کولر اتومبیل را در سرعت و دور موتور بالا روشن نکنید. بهترین زمان برای راه اندازی سیستم، قبل از حرکت یا در سرعت بسیار پایین است. البته خاموش کردن سیستم سرمایش در هر سرعتی بلامانع است و خطری به همراه نخواهد داشت.

رابطه مصرف سوخت با روشن کردن کولر
سامانه تهویه مطبوع خودروها با یک تسمه به کمپرسور موتور متصل می شود که هنگام استفاده از کولر، همزمان با افزایش فشار بیشتر به موتور مصرف سوخت نیز بیشتر می شود. براساس نتایج به دست آمده از سوی کارشناسان خودروساز به طور متوسط چهار تا پنج اسب بخار از قدرت موتور برای راه  اندازی و فعالیت سیستم تهویه مطبوع اختصاص پیدا می کند. به همین دلیل است که به طور محسوسی شاهد تنبل شدن موتور در حالت کولر روشن خواهیم بود. میزان افزایش مصرف سوخت نیز در این حالت به طور متوسط دو لیتر در هر صد کیلومتر بیشتر می شود.

منبع : عصر خودرو

(Visited 56 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *