سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۸ راه برای درمان نفخ شکم در بارداری

۸ راه برای درمان نفخ شکم در بارداری

دستگاه گوارش در اویل بارداری بسیار حساس است و شما به ناچار دچار نفخ می شوید. در این مطلب ۸  روش درمان را برای کاهش نفخ به شما معرفی می کنیم.

۱- افزایش دریافت مایعات
آب زیاد بخورید با خوردن آب بدن خود را هیدراته نگه دارید. روز خود را با خوردن آب آغاز کنید. علاوه برآب می توانید از آب میوه تازه هم استفاده کنید. آب در بدن باعث سم زدایی شده و نفخ را کاهش داده و مانع ایجاد یبوست در دوران بارداری می شود.

۲- آرام غذا بخورید
سعی کنید غذا را خوب بجوید. آرام و در حجم کم غذا بخورید. سریع غذا خوردن نه تنها باعث خوب هضم نشده غذا می شود بلکه باعث ورود هوا به معده شده و نفخ و باد شکم را ایجاد می کند.

۳- استفاده از غذاهای غنی از فیبر
هویج، توت فرنگی، غلات تصفیه شده، جو ، سیب و هلو جز بهترین منبع غذایی فیبردار است. فیبر باعث جذب آب مواد غذایی شده و حرکت غذا را در روده و معده تسهیل می کند و حرکت روده را منظم کرده و شما کمتر احساس نفخ می کنید. این مواد غذایی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

۴- پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و نفاخ
برخی مواد غذایی مانند پیاز، کلم، بروکلی و لوبیا ها جز مواد نفاخ هستند و آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. غذاهای یزخ کرده باعث ایجاد نفخ نمی شود اما حرکات روده را کند کرده و باعث ماندگاری بیشتر غذا در معده و روده شده و از این طریق باعث ایجاد نفخ می شود. مصرف این غذاها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.

۵- پرهیز از مصرف قندهای تصفیه شده
شما در بارداری باید مراقب دندان های خود باشید. قندها و شکر را حذف کنید. نوشیدنی های کربوهیدراته حاوی مقدار زیادی شربت فروکتوز و ذرت است که این ها باعث ایجاد نفخ می شوند. از میوه های تازه مانند زردآلو، موز و گلابی استفاده کنید که ملین هم هستند. از جویدن آدامس و موادی که حاوی سوربیتول هست بپرهیزید زیرا این ماده باعث ایجاد نفخ می شود.

۶- آرام باشید
حریصانه غذا خوردن یک عادت بسیار بد به شمار می رود. این باعث می شود شما به سرعت غذا بخورید و همراه غذا هوا را نیز ببلعید که این امر باعث ایجاد نفخ می شود. قبل و در طول غذا خوردن نفس عمیق بکشید و در طول غذا خوردن آرامش داشته باشید و هیچ گونه استرسی نداشته باشید.

۷- افزایش تعداد وعده ها در حجم های کم
کم خوردن در دوران بارداری مشکل است. اما شما باید تعداد وعدهای غذایی خود را به ۶ وعده اصلی برسانید اما حجم هر وعده زیاد نباشد تا از ایجاد نفه درشکم جلوگیری شود.

۸- هر روز ورزش کنید
اول با پزشک خود مشورت کنید و در صورت اجازه پزشک شروع به ورزش کردن کنید. یک جا نشستن باعث می شود حرکات روده کاهش یافته و تفخ ایجاد شود. ورزش روزانه می تواند به عملکرد بهتر روده ها و معده کمک کرده و عمل هضم و جذب راحت تر انجام می شود.

 

منبع: drnematolahi

(Visited 227 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *