پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
بعد از کاشت مو چه مراقبت هایی را باید انجام دهید؟

بعد از کاشت مو چه مراقبت هایی را باید انجام دهید؟

۱- توجه داشته باشید که ریزش ساقه های مو تا دو ماه بعد از عمل امری عادی بوده و دلیل بر از دست دادن ریشه مو نمی باشد.

۲- در چند شب اول هنگام استراحت دو بالشت نرم طوری زیر سرتان قرار دهید که به حالت نیمه خوابیده باشید.

۳- برای یک هفته از انجام کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشار آوردن شدید دارد و همچنین از حرکات سریع و سرفه هاس شدید خدداری فرموده و بهتر است دراین دوران از خم شدن زیاد در حالت ایستاده پرهیز کنید.

۴- مصرف منظم و بر اساس ساعت آنتی بیوتیک به مدت ۴-۳ روز بعد از عمل را ادامه دهید اما در این مدت از مصرف کپسول و یا قرص آهن خودداری نمایید. همچنین سایر داروهای تجویز شده بعد از عمل را تا مدت زمان قید شده مصرف نمایید.

۵- ترجیحا در سه روز اول بعد از عمل استراحت بیشتری داشته باشید.

۶- سر را به صورت روزانه با شامپوی تجویز شده به صورت کاملا ملایم و بدون دستکاری محل کاشت مو شستشو دهید. طریقه صحیح شستشو بعد از کاشت مو توسط پزشک معالج به شما آموزش داده خواهدشد. کبرهایی که در محل کاشت مو وجود دارند، با شستشوی ملایم روزانه خود به خود افتاده و لذا از کندن آنها جدا خودداری نمایید. این کبرها باید بدون دخالت مستقیم و به صورت طبیعی شروع به ریزش کنند.

۷- در صورتی که قبلا از کلاه گیس (از هر نوع آن) استفاده می کرده اید ، تا دو روز پس از شستشوی سر (یک هفته پس از پایان عمل) از آن استفاده نکنید.

۸- در انتهای هر روز که پیوند مو انجام داده اید از کمپرس سرد برای ناحیه پیشانی و دور چشم استفاده کنید.

۹- داشتن خارش، بی حسی و مورمور شدن در منطقه برداشت مو خفیف ، زودگذر و طبیعی است.

۱۰- نقاط چرکی کوچک در محل کاشت برای ماه های اول اهمیتی نداشته پدیده ای طبیعی است که با شستشوی روزانه برطرف می گردند. تنها توصیه در مورد آنها پرهیز از دستکاری و ادامه کامل دوزهای آنتی بیوتیک است.

۱۱- درد و یا بی حسی موضعی در ناحیه کاشت و برداشت مو اغلب زودگذر و خفیف است.

۱۲- بعد از گذشت سه الی پنج ماه مو و پوست سر بعد از تطبیق با شرایط جدیدشان به حالت طبیعی خود در می آید.

۱۳- فرد می تواند انجام ورزش های سبک را از هفته دوم و ورزش های سنگین را یک ماه بعد از عمل آغاز کند.

۱۴-از ضربه زدن به سر و ناحیه کاشت شده و یا تکان های شدید سر و پوشیدن لباس های جلو بسته و کشیده شدن آن بر روی سر هنگام پوشیدن یا درآوردن لباس در یک هفته اول پرهیز کنید.

۱۵- رعایت عدم استفاده از دخانیات در یک هفته اول بسیار توصیه می شود و می تواند بازیابی موهای تازه کاشته شده را تسریع کند.

۱۶- در روز مشخص شده جهت شستشوی سر ، شامپوی تجویز شده را همراه بیاورید و ترجیحا از لباس جلو باز استفاده نمایید .

شستشوی مو بعد از کاشت

دو تکه ابر و یک عدد شامپو بچه جانسون یا فیروز تهیه نمایید. در یک ظرف با شامپو بچه کف مناسب درست  کنید. یکی از ابرها را داخل ظرفی که محتوی آب و کف است زده و از فاصله حدود ۵ سانتی متری بالای سر روی قسمت کاشته شده می چکانید، بلافاصله و بدون معطلی، ابر دیگر را در آب زده و روی قسمت کاشته شده می چکانید، مجددا ریختن آب را تکرار می کنید، ریختن آب حداقل تا ۵ بار تکرار شود. این عمل یعنی چکاندن ۱ بار کف و بلافاصله چکاندن ۵ بار آب در هر بار حمام، حداقل ۵ یا ۶ بار تکرار می شود و در مرحله پایانی حمام خود توسط ابر مخصوص آب حداقل ۲۰ بار آب روی ناحیه کاشت شده بریزید تا مطمئن شوید هیچ کفی در ناحیه کاشته شده باقی نمانده است.

برای شستن قسمت بخیه، سر انگشتان را به شامپو آغشته نموده و به راحتی بین بخیه ها را شستشو می دهید. دقت نمایید تا ناخن های تان را به قسمت بخیه ها نکشید و شستشوی این قسمت را با گوشت سر انگشتان انجام دهید. هر چه شستشوی این ناحیه، دقیق تر و بهتر و کامل تر انجام شود، روند بهبود سریع تر انجام می پذیرد.

دیگر نواحی سر را به راحتی شسته و آبکشی نمایید.

مهم: به هیچ وجه آب دوش حمام را که فشار دارد به طور مستقیم روی قسمت کاشته شده نگیرید.

مهم: اگر موهایی از اطراف روی قسمت کاشته شده افتاده هرگز به آنها دست نزنید و سعی نکنید که موها را از قسمت کاشته شده جدا نمایید. معمولا بعد از ۲ تا ۳ بار حمام رفتن این موها خود از قسمت کاشته شده جدا می شود.

مهم: به مدت یک ماه از دست زدن یا زدن وسایلی مانند حوله و شانه به قسمت کاشته شده جدا خودداری نمایید. ( زمان دست زدن به قسمت کاشته شده را پزشکان به شما اطلاع می دهند)

نواحی دیگر را که دور از ناحیه کاشته شده هستند و هیچ مویی از آن قسمت داخل ناحیه کاشته شده نیست را با حوله نرم خشک کنید و به آرامی شانه بکشید، اما برای شانه زدن در قسمت بخیه دقت فرمایید شانه را از قسمت انتهایی ساقه ها نکشید تا شانه به بخیه ها نخورد.

اگر شستشوی شما طبق دستور، درست و با دقت انجام شود باید یک هفته تا ده روز بعد از جراحی هیچ اثری از انجام جراحی کاشت مو روی سر شما باقی نماند و می توانید شستشوی معمول را مانند قبل انجام دهید و همان رفتار قدیم را با موهای خود داشته باشید.

 

منبع: discsurgery

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *