سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۵ قانون کلی برای داشتن ذهنی آرام و شاد

۵ قانون کلی برای داشتن ذهنی آرام و شاد

اختصاصی چاره چی/ داشتن درکی بر پایه روانشناسی از خود و اطرافیانمان می تواند نقش بزرگی در شادی ما بازی کند. همه ما از عقاید و باورهای محدود کننده ای که از تجربه ها و روابط گذشته به دست آورده ایم، رنج می بریم. چه این باورها این باشند که فکر کنیم به قدر کافی در زندگیمان خوب نبوده ایم چون باید در این بازه زمانی از زندگی در نقطه مشخصی بودیم و حالا نیستیم، چه درک نادرست احساسات یا حتی شکست هایی که در روابطمان با دیگران داشته ایم باشند. در هر صورت باید یاد بگیریم که تصویر ذهنی بهتری از خود داشته باشیم و میزان منفی گراییمان در مورد خود یا دیگران را بسیار محدود کنیم. در اینجا ما ۵ قانون روانشناسی به شما معرفی می کنیم که تبدیل کردن این قوانین به عاداتی در زندگی روزمره برای داشتن زندگی آسان تر ضروری است و به شما کمک می کنند تا از زاویه دید جدیدی به خود و دنیای اطرافتان نگاه کنید. این قوانین اینها هستند:

۱. به یاد داشته باشید که مردم آنقدرها که شما تصور می کنید به مسائل مربوط به شما اهمیت نمی دهند

این قانون ممکن است در ابتدا کمی برایتان تند و زننده باشد؛ اما باور کنید که حقیقت دارد. این که خود را بیش از حد درگیر این کنید که مردم در مورد شما چه فکر می کنند یا اینکه طوری برخورد کنید که انتظارات آنها را برآورده سازید بیش از حد برایتان زیان آور خواهد بود. باور کنید همه مشکلات و درگیری های خاص خود را دارند. بد نیست به یاد داشته باشید، اینکه مردم در مورد ما چه فکر می کنند تنها ساخته ذهن خودمان بر اساس تجربیات یا فهم اشتباه رفتارها و تعاملات گذشته است. اینکه بدون نگران بودن در مورد فکر مردم خود واقعی تان باشید مسیر زیادی را در جهت شادی، خوشحالی و آرامش فردیتان طی کرده اید.

۲. ما دائما در حال تغییر دادن خود هستیم

اینکه بخواهیم فکر کنیم در ده سال آینده همان فردی خواهیم بود که در ده سال گذشته بوده ایم شاید بسیار آسان به نظر برسد؛ اما در واقع این موضوع صحیح نیست. گذشته، حال و آینده ما همگی ضرورتا مستقل از هم هستند؛ زیرا ذهنیت ما با تجربه هایی که به دست می آوریم و شرایط محیطی مان تغییر خواهد کرد. به همین علت، همیشه هنگام تصمیم گیری هایمان باید با خود واقعی مان صادق باشیم. هیچ گاه نمی توانیم تصور کنیم که در آینده چه احساسی خواهیم داشت یا چطور فکر خواهیم کرد. هرچه در گذشته اتفاق افتاده برای گذشته ما بوده. به خاطر داشته باشید که زمان حال قدرتمند تر از همه زمان هاست.

۳. دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید

با وجود فشاری که شبکه های اجتماعی به همه ما وارد می کنند که بهترین لحظه های زندگی مان را به اشتراک بگذاریم، مقایسه زندگی خود با زندگی به ظاهر بی نقص دیگران کاری عادی و آسان خواهد بود. در زندگی واقعی ما تمایل به نشان دادن بهترینِ خود به دیگران را داریم. حقیقت این است که همه ما آسیب پذیریم. همه ما دوست داریم مقبول دیگران باشیم. اینکه فکر کنیم زندگی مردم از ما بهتر است و زندگی مجازی آنها را با زندگی حقیقی خود مقایسه کنیم چیزی جز اتلاف وقت نیست. حتی قدرتمند ترین و موفق ترین افراد هم همیشه نگرانی ها، نا امیدی، نا امنی و عدم اطمینان هایی دارند.

۴. هیچ وقت فکر نکنید که کسی به نصیحت شما گوش می دهد

برای همه ما پیش آمده که مشکل دوستی را به وضوح دیده ایم و می دانیم که راه حلی برای تمام شدن آن وضع را می دانیم. اما وقتی به آنها در مورد مشکلشان کمک کرده و راه حل ارائه می دهیم مثل صحبت کردن با افراد ناشنواست. این خیلی نا امید کننده است زیرا ما فقط می خواهیم به آنها کمک کنیم. حقیقت این است که هیچ کس هیچ وقت به نصیحت دیگران گوش نمی دهد مگر اینکه واقعا در آن لحظه ذهنیت صحیحی داشته باشد. در پایان روز مردم فقط از طریق تجربیات خود ذهنیت یا دیدگاهشان را تغییر می دهند. هیچ وقت احساس نادیده گرفته شدن یا ناراحتی نکنید- شما کار خود را کرده اید و حالا وقتش است که به آنها فرصت دهید تا برای خود تصمیم بگیرند.

۵. شما فقط می توانید پاسخ خود را کنترل کنید

اینکه چطور به مشکل، رویداد یا موقعیتی واکنش نشان می دهید از موقعیتی که در آن قرار دارید نیز بسیار مهم تر است. طرز برخورد برای شاد بودن در زندگی بسیار اهمیت دارد. همیشه در شرایط سخت و منفی این نکته را به یاد داشته باشید که باید خود را چند لحظه ای از آن شرایط بیرون کشیده و قبل از پاسخ به آن شرایط کمی ذهن خود را تحت کنترل در آورید. این کار می تواند به درک پیامدهای احتمالی پاسختان برای خود و دیگران به شما کمک کند.

مترجم: سارا خانعلی زاده

منبع: lifehack.org

(Visited 129 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *