سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
٧ توصيه براي اينكه كودك تان شب ها بيشتر بخوابد

٧ توصيه براي اينكه كودك تان شب ها بيشتر بخوابد

اختصاصی چاره چی/ اینکه چطور می توانید به طولانی تر شدن خواب شبانه کودکتان کمک کنید به عوامل مختلفي وابسته است. اگر كودك شما بعد از يك استراحت كامل، ناگهان نيمه شب از خواب بيدار مي شود، حتی اگر انتظار بیدار شدنش را نداشته باشید، کار زیادی نمی توانید انجام دهید. اما اگر به دلیل دیگری از خواب بیدار شده است، می توانید راهکارهای زیر را برای ترغیب او به استراحت بیشتر در طول شب به کار ببرید:

۱- الگوهای خواب کودکتان را بشناسید. اگر قبل از اینکه او نیاز به خواب داشته باشد بخوابانیدش ممکن است فقط کمی چرت بزند؛ از طرفی اگر خیلی دیر بخوابانیدش، خستگی بیش از حد مانع خوب خوابیدنش خواهد شد.

۲- هر کودکی برنامه خواب خودش را دارد. خواب برخی از آنها در طول روز دو بار به مدت یک ساعت یا بیشتر است. برخی دیگر خوابشان کوتاه تر با تعداد دفعاتی بیشتر است، برای مثال سه یا چهار بار در روز به مدت ۴۵ دقیقه می خوابند. هر دو الگو کاملا طبیعی هستند. از روش سعی و خطا به منظور شناخت زمان ایده آل برای خواب کودکتان استفاده کرده و این زمان ها را از دست ندهید. درضمن حواستان باشد كه طولاني تر شدن خواب روز كودك شايد برايتان خوشايند باشد اما مطمئنا در خواب شب او اختلال ايجاد مي كند!

۳- در زمان خواب روزانه خود تجدید نظر کنید. برخی از کودکان که خیلی زود از خواب بیدار می شوند با کمی تلاش، برای مثال نوازش کردن و آرامش دادن به آنها، دوباره به خواب می روند. اما اگر کودک شما وقتی از خواب بیدار می شود کاملا سرحال است مشکل می تواند این باشد که خودش نمی داند چطور دوباره به خواب رود.

۴- به اینکه چطور کودکتان به خواب می رود فکر کنید. ممکن است نوازشش کنید، تکانش دهید یا تنها در آغوش شما خوابش ببرد. اينكه با اينجور راهكارها به ادامه خواب شبانه اش كمك كنيد و آرامش بيشتري به او منتقل كنيد، مي تواند تا حدي مشكل را حل كند.

۵- اطمینان حاصل کنید که محل خواب کودکتان ساکت و آرام، تاریک، خنک و راحت است. اگر کودکتان در اتاق نشیمن به خواب رود احتمال اینکه زودتر از خواب بپرد بیشتر از این است که در اتاقی ساکت با پرده های ضخیم و خوب که همیشه سایه و خنک است به خواب رود. راستي حواستان باشد كه در حالت کلی، کودکان حتي در طول روز در جایی که شب ها می خوابند راحت تر به خواب می روند.

۶- کم شدن یک مرتبه خواب از خواب های روزانه کودک را در نظر بگیرید. اینکه رفتن از دو خواب در طول روز به سمت یک خواب به این معناست که کودک شما در طول روز کمتر می خوابد صحیح است، اما باید در نظر داشته باشید که آن یک مرتبه خواب طولانی تر خواهد بود. اگر کودک شما از خواب صبح یا بعد از ظهرش زودتر بیدار می شود می تواند نشانه ای برای آمادگی او برای کم کردن یکی از خواب های روزانه اش باشد. معمولا این تغییر بین کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه پیش می آید. اما امکان اینکه کودکان کوچکتر نیز این آمادگی را داشته باشند نیز وجود دارد.

۷- ایده مورد قبل برای سه مرتبه خوابیدن کودک شما در طول روز نیز کاربرد دارد. کودکان معمولا بین سنین ۳ و ۶ ماهگی آمادگی کم کردن تعداد دفعات خوابشان از سه مرتبه در روز به دو مرتبه را دارند. اگرچه کودک شما در حالت کلی کمتر می خوابد اما در همان دفعاتی که می خوابد خواب طولانی تری خواهد داشت.

مترجم: سارا خانعلی زاده

منبع: babycenter.com

(Visited 57 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *