دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
تیپ مناسب برای روز مصاحبه کاری

تیپ مناسب برای روز مصاحبه کاری

اگر آدم منضبطی هستید و می خواهید شغل مناسبی پیدا کنید باید ظاهرتان به مخاطب اطمینان لازم را بدهد.

جدی بپوشید
اگر در تصمیم تان برای به دست آوردن شغل موردنظر جدی هستید باید جدی هم لباس بپوشید. مصاحبه های کاری خیلی مهم هستند به خصوص اگر موقعیت های خاصی باشند که می دانید احتمال تکرار شدنش خیلی کم است. برای بیشتر مصاحبه ها لباس های رسمی بهترین گزینه های ممکن هستند. از افرادی که در کارهای مشابه هستند، بپرسید چه سبک لباسی برای این که در مصاحبه بهتر به نظر برسید، انتخاب کنید؟ با توجه به تمام جواب هایی که به دست می آورید ست مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اسپرت ممنوع
یادتان باشد لباس شما با آدم ها حرف می زند و خیلی چیزها را راجع به شخصیت تان لو می دهد. افرادی که با شما مصاحبه می کنند آدم های ریزبین و دقیق هستند. حالا فکرش را بکنید در برابر چنین آدم هایی با لباس اسپرت نشسته باشید و بخواهید ثابت کنید که شما خیلی جدی و دقیق هستید و از پس کار برمی آیید. احتمالا مصاحبه کننده در آن لحظات مرتب با خودش زمزمه می کند: «نفر بعدی»

یک هفته قبل تصمیم بگیرید
حداقل از یک هفته قبل از مصاحبه لباس های تان را انتخاب کنید.آن ها مرتب اتو کنید و داخل کاور قرار دهید تا روز مصاحبه فرا برسد.

خداحافظی با گلدار
در بیشتر محیط های اداری، خانم های ایرانی مقنعه سر می کنند اما اگر محیط کار شما به گونه ای است که می توانید روسری یا شال سر کنید بهتر است از شال و روسری مشکی، قهوه ای، سرمه ای و خاکستری استفاده کنید. بهتر است سراغ مانتوها و شال های گلدار و روسری هایی با رنگ های تند و تیز و شلوغ نروید. می گویند «اگر لباس رسمی بپوشید کاملا می توان روی شما حساب باز کرد.» همین تاثیر کافی است تا آن را به یکی از گزینه ها برای مذاکره های کاری تبدیل کند. لباس رسمی انتخابی کلاسیک و نشانه ای از باثبات بودن فرد است.

چه رنگی بپوشم؟
هر جای دنیا که بروید رنگ های تیره نماد جدیت هستند و در مراسم مهم از این رنگ ها استفاده می کنند. برای مصاحبه های کاری هم سراغ رنگ های تیره یا نسبتا تیره بروید. به رنگ پوست تان توجه داشته باشید. اگر پوست تان زیاد روشن نیست سراغ رنگ هایی بروید که به اصطلاح رنگ تان را باز می کند و برعکس. با پوشیدن یک رنگ مناسب پوست تان را از سفید بودن در بیاورید. برای کت و شلوارهای طوسی از پیراهن های سفید یا مشکی کمک بگیرید. سفید، یا کت و شلوار مشکی هم هست. از پیراهن های آبی روشن هم رنگ مناسبی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب هستند.

عطر بزنم؟
واقعیت این است که عطرها بیشتر از آنچه فکر کنیم روی برداشت مخاطب از ما تاثیرگذارند و وای به آن روزی که عطری برای مخاطب ما ناخوشایند باشد یا حتی یادآور خاطره ای بد! خیلی وقت ها هم هست که بویی که ما می پسندیم باعث ایجاد حساسیت در سایرین می شود. توصیه مااین است اگرقرار است از عطری استفاده کنید سعی کنید بسیار ملایم باشد.

کیف بله یا نه؟
تصور خانم ها بدون کیف که غیرممکن است، اما آقایان چه کار کنند؟ باز هم بستگی دارد به موقعیتی که در آن قرار دارید. ممکن است لازم باشد پرونده کاری تان را همراه تان ببرید. در دست داشتن یک پرونده که داخل یک پوشه سبز یا صورتی است، حالت خوشایندی ندارد پس بهتر است یک کیف مرتب و شیک به همراه داشته باشید خانم ها هم مراقب باشند کیف شان رنگ عجیب و غریبی نداشته و رسمی باشد. یک مدل ساده مشکی یا قهوه ای تیره می تواند تاثیر خوبی روی افراد مصاحبه کننده داشته باشد.

عینک مناسب
ممکن است از عینک طبی استفاده کنید. حواس تان باشد فریم عینک تان به صورت تان بیاید و در عین حال خیلی هم عجیب و غریب نباشد. مثل بعضی از مدل های امروزی که شبیه یک اثر هنری هستند تا عینک! اگر شیشه عینک تان ضد بازتاب نور (آنتی رفلکس) نیست سریعا اقدام و آن را عوض کنید. زیرا ارتباط چشمی مهم ترین امتیاز را به شما می دهد. وقتی یک عینک ساده دارید نور روی شیشه هایش می افتد و چشم های تان را پنهان می کند ناخودآگاه تاثیری که باید روی مخاطب تان نمی گذارید چون فرد بیننده نمی تواند چشم های تان را ببیند و اعتمادی که لازم است به دست آورد.

کفش ها حرف می زنند
این که می گویند رنگ و مدل کفش ها حرف می زنند، احتمالا درست است اما چیزی که قطعا صحت دارد تاثیر تمیز و مرتب بودن شان است! مهم نیست کفش تان نو است یا نه، مهم این است که با یک واکس ساده اما تمیز ظاهرش را  نو نوار کنید! کفش هایی بپوشید که در عین آراسته بودن در آن ها راحت باشید. به خصوص خانم ها نباید این طور به نظر برسد که کفش شان مانع راه رفتن شان است. کفش های پاشنه بلند به شرطی که سر و صدای زیادی راه نیندازند و قدتان را متناسب جلوه دهند گزینه های خوبی هستند. البته این موارد باز هم به شغلی که دارید و برای آن تدارک می بینید، بستگی دارد. ممکن است برای مربی مهد رفته باشید، در چنین شرایطی حتی کفش های کتانی تمیز و تیره رنگ هم مناسب هستند.

خانم ها بخوانند
این مورد مخصوص خانم هاست. این روزها شاید مدل های متفاوتی از زیورآلات براق و پرنگین در بازار موجود باشند ولی شما نباید با آن ها در محل کار حاضر شوید شما به محیط کار می روید تا درآمد داشته باشید و کار یاد بگیرید برای هیچ کدام از این ها نیازی به گردنبند و دستبند یا انگشتر نیست! استفاده از این زیورآلات جدیت شما را زیر سوال می برد و به نظر می رسد قصد شرکت در یک مهمانی دارید همچنین در انتخاب ساعت هم این نکته را مد نظر قرار دهید و بهتر است برای محل کار یک مدل کلاسیک بخرید.

 

منبع: mytanposh

(Visited 26 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *