پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۶ تاثیر معجزه آسایی كه حیوانات خانگی روی سلامت شما می گذارند

۶ تاثیر معجزه آسایی كه حیوانات خانگی روی سلامت شما می گذارند

اختصاصی چاره چی/ پناه دادن به سگ ها یا گربه ها در خانه و درست کردن خانه ای همیشگی برای آنها ارزشمند، زیبا و دوست داشتنی است؛ علاوه بر اینها یافته هایی بر اساس ۴ دهه مطالعات ثابت کرده اند که تنها زندگی آن حیوانات نیست که نجات داده می شوند. در اینجا ۶ راه برای اینکه داشتن حیوان خانگی خطر درگیر شدن با یکی از بزرگ ترین قاتلان، یعنی سکته قلبی، را کاهش می دهد و سلامت کلی شما را بهبود می بخشد با شما در میان خواهیم گذاشت:

۱- مدیریت استرس

سگ ها و گربه ها در کاهش ناگهانی استرس معجزه می کنند. آنها با سرگرمی و عشق و محبتشان باعث آرامش ما در برابر هر گزند روحی و روانی می شوند. مطالعات نشان داده اند که در طول شرایط استرس زا افرادی که همراه حیوانات خانگی خود هستند استرس کمتری تجربه خواهند کرد.

۲- کاهش فشار خون

داشتن حیوانات خانگی باعث کنترل فشار خون به خصوص در افرادی که خطر ابتلا به فشار خون بالایی دارند می شود. ورزش قطعا یکی از راه های کنترل فشار خون است که سگ ها حقیقتا کمک بسیار خوبی برای فعالیت روزانه و ورزش هستند. برای رفع نگرانی افرادی که به گربه علاقه مندند نیز باید بگوییم که مطالعات انجام شده بر روی حدود ۴۰۰۰ فرد بین سنین ۳۰ تا ۷۵ سال نشان داده است که افرادی که گربه نداشتند نسبت به افراد دیگر ۴۰ درصد خطر سکته قلبی بیشتری داشته و ۳۰ درصد بیشتر از افراد دیگر در خطر مردن از سکته قلبی بودند.

۳-  کاهش کلسترول و تری گلیسیرید

همه افراد دارای حیوانات خانگی، به خصوص مردان، معمولا سطوح پایین تری از کلسترول و تری گلیسیرید  مسدود کننده رگ ها دارند. برخی می گویند علت این موضوع می تواند تمایل بیشتر افراد سالم به نگهداری حیوانات خانگی باشد. با این وجود انجمن قلب آمریکا بیان کرده است که سگ ها به صاحبان خود کمک می کنند تا زندگی سالم تری داشته باشند. مطالعه ای روی ۵۲۰۰ بزرگسال نشان داده است که افرادی که سگ دارند نه تنها در پیاده روی و فعالیت های فیزیکی روزانه دیگر  درگیر می شوند بلکه ۵۴ درصد بیشتر از سایر افراد احتمال دریافت سطح فعالیت فیزیکی توصیه شده را دارند.

۴- کاهش درد

اینکه گاهی اوقات حیوانات خانگی خودشان باعث ایجاد درد می شوند صحیح است. برای قبول این حرف کافیست کمی به کفش های جویده شده یا فرش های خاکی و لباس های پاره شده فکر کنید؛ اما باور کنید که اگر دردهای مزمن که از آرتروز، میگرن و بیماری های دیگر به وجود می آیند داشته باشید آنها حقیقتا می توانند مسکن دردهای شما باشند.

۵-  کمک به افسردگی

در کنار دارو و درمان های دیگر، افرادی که افسردگی خفیف دارند در کنار حیوانات خانگی احساس بسیار خوبی خواهند داشت. حیوانات خانگی عشق بی قید و شرطی به شما می دهند. آنها نیازمند توجه، مسئولیت و مراقبتند که می تواند باعث افزایش تمرکز، ارزش و اهمیت در زندگی افراد افسرده شود. آنها با انزوا که اغلب منجر به افسردگی می شود به شدت مبارزه می کنند.

۶- کاهش آلرژی

در سال های اخیر مطالعات متعدد نشان داده اند که خطر ابتلا به آلرژی و آسم در نوزادان و کودکانی در خانه هایی که سگ داشتند حدود ۵۰ درصد کمتر از کودکان دیگر بوده است. آنها هم چنین سیستم ایمنی قوی تری نسبت به سایر کودکان نیز خواهند داشت.

مترجم: سارا خانعلی زاده

منبع: petmd.com

(Visited 35 times, 1 visits today)