شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
چگونه از لوس شدن فرزندان توسط پدر بزرگ و مادر بزرگ جلوگیری کنیم؟

چگونه از لوس شدن فرزندان توسط پدر بزرگ و مادر بزرگ جلوگیری کنیم؟

۱ – به بچه ها بگویید وقتی در کنار پدربزرگ و مادربزرگ هستند، می توانند قوانین معمول را تعطیل کنند و از اوقات شان لذت ببرند؛ اما وقتی به خانه برگشتند، اجرای قوانین مثل همیشه خواهد بود. اگر خیلی دیر به دیر به دیدن والدینتان می روید، اشکالی ندارد کمی از مواضع تان عقب نشینی کنید و خیلی نگران لوس شدن بچه ها نباشید.

۲ – یکی از موقعیت هایی را که فرزندتان تحت تأثیر حمایت پدر و مادرتان به حرف شما گوش نکرده است، بررسی کنید. برای مثال نوه و پدربزرگ می خواهند با هم قدم بزنند. شما طبق معمول از فرزندتان می خواهید کرم ضد آفتاب بزند. او که همیشه از این کار متنفر بوده، از موقعیت استفاده می کند و با داد و بیداد از کرم زدن فرار می کند. واکنش پدربزرگ چیست؟ شما نوه را عصبانی کرده اید. پس به فرزندتان می گوید: «بیا بریم، اصلا لازم نیست کرم بزنی!».

۳ – بنابراین برای جلوگیری از گیر افتادن در چنین موقعیت هایی، پدر و مادرتان را در جریان قوانینی که برای تان اهمیت زیادی دارد، قرار بدهید؛ البته نه به صورت عیب جویی و انتقاد، بلکه خیلی مودبانه و محترمانه. برای مثال: «پدر! وقتی بچه ها را بیرون می برید، واقعا لذت می برند و این فرصت برای من هم لذت بخش است. فقط اگر قرار است در آفتاب قدم بزنید، لطفا به صورت بچه ها کرم ضد آفتاب بزنید. چون در غیر این صورت پوست شان مشکل پیدا خواهد کرد».

۴ – وقتی پدربزرگ و مادربزرگ در جایی هستند که حرف های شما را می شنوند، قوانین خاص را به بچه ها یادآوری کنید. برای مثال: «قبل از شام نمی تونی خوراکی و هله هوله بخوری». مراقب باشید لحن تان کنایه آمیز نباشد، صدای تان را به صورت غیرعادی بالانبرید تا مطمئن شوید پدر و مادرتان حرف تان را شنیده اند. شما فقط قرار است یک نکته کوچک را یادآوری کنید.

۵ – از سرزنش و محکوم کردن والدین تان خود داری کنید. با این کار آن ها تصور می کنند اصول تربیتی  شان را زیر سوال برده اید و محبت شان را درک نکرده اید و ممکن است در برابر شما حالت دفاعی بگیرند. بنابراین مراقب نحوه بیان نظرات تان باشید؛ برای مثال نگویید: «شما همیشه اجازه میدین بچه ها خوراکی های بی ارزش بخورن. با این کار بچه‎ها مریض میشن». درعوض می توانید بگویید: «فکر کنم مصرف زیاد شیرینی برای بچه ها خوب نباشه. ممنون میشم اگه کمکم کنید تا بچه ها را به خوراکی های سالم عادت بدم».

۶ – اصول تان را نه به  عنوانِ «این رفتار درسته، چون من میگم» بلکه به شکلِ «یک نکته جالب یاد گرفتم» بیان کنید. برای مثال آن چه را که از یک کتاب یا مقاله تربیتی می خوانید یا از یک کارشناس یاد می گیرید، به صورت یک کشف یا یافته بیان کنید. قوانین تربیتی تان را به پدر و مادرتان دیکته نکنید و به طور مستقیم از آن ها نخواهید به شیوه خاصی رفتار کنند؛ تنها آن ها را در جریان چیزهایی که یادگرفته اید و درست می پندارید، قرار دهید.

۷ – یکی دیگر از رفتارهایی که والدین را نگران لوس شدن بچه‎ها می کند، هدیه خریدن های مکرر پدربزرگ و مادربزرگ هاست. این هدیه ها گاهی چیزهایی است که بچه ها از والدین شان دریافت نکرده اند و به پدر یا مادربزرگ سفارش داده اند. دلایل تان برای نخریدن بعضی چیزها را برای والدین تان توضیح بدهید. آرام و بامحبت به آن ها بگویید بهترین هدیه برای شما و فرزندتان وقت گذراندن با آن هاست؛ بنابراین اگر برای بچه ها کتاب بخوانند یا آن ها را به گردش ببرند، هدیه فوق العاده ای است. اما اگر دل شان می خواهد حتما برای نوه شان کادو بخرند، صمیمانه بگویید چه هدیه هایی مناسب فرزندتان است.

 

منبع: روزنامه خراسان

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *