یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
نوشیدنی های گیاهی که سلامت تان را تضمين مي كنند

نوشیدنی های گیاهی که سلامت تان را تضمين مي كنند

كاسنی

اين عضو خانواده عرقيات خواص مختلفی دارد. مهم ترين مزيتش كه به روزهای گرم سال مربوط می شود اين است كه حرارت بدن را تسكين می دهد. علاوه بر اين، خواص ديگری هم به آن نسبت می دهند. كاسنی تب بر است، كلسترول خون را پايين مي آورد و به تقويت پوست كمک می كند. بعضی از عطاری  ها به شما توصيه می كنند تا برای رفع گرمازدگی عرق كاسنی و شاتره را با هم تركيب كنيد و قبل از غذا يک استكان بخوريد.

زيره

برخلاف ادويه زيره كه خوش عطر و بوست، عرق زيره كمی تلخ و تند است، اما برای افرادی كه از چاقی رنج می برند اين طعم ناخوشايند اصلا مهم نيست. به هر حال بايد بدانيد كه عرق زيره دشمن چاقی است و ناراحتی های روده را برطرف می كند؛ چون طبيعت گرم و خشكی دارد. برای درمان نفخ شكم و هضم بهتر غذا عرق زيره را فراموش نكنيد و بعد از غذا چشم های تان را ببنديد، بينی تان را بگيريد و يک نصف استكان از آن را به معده تان بفرستيد.

شاتره

اگر خيلی گرمايی هستيد و مجبوريد ساعت های زيادی از روز زير آفتاب كار كنيد مصرف عرق شاتره را حتما در برنامه غذايی تان بگنجانيد. شاتره خاصيت ضد گرمازدگی دارد، حرارت بدن شما را تعديل كرده و به رفع نارسايی های كبدی كمک می كند. برای تصفيه شدن خون هم می توانيد از اين داروی گياهی كمک بگيريد.

آويشن

آويشن گياه خوشبويی است كه عرق آن طبيعت گرمی دارد. اگر بعد از هر غذا يک استكان از آن را بنوشيد از دردهای مفصلی در امان می مانيد. عرق آويشن اشتها  آور بوده و ضد نفخ است و سبب ضدعفونی مجاری تنفسی می شود. اين را هم بدانيد كه كمی تلخ و گس است.

رازيانه

رازيانه گياه پرخاصيتی است كه عرق آن هم شما را ازخواص خوبش بی نصيب نمی گذارد. بعد از هر وعده غذايی يک استكان عرق رازيانه بخوريد تا اشتهای شما در وعده غذای بعدی بيشتر شود. عرق رازيانه طبيعت گرم و خشكی دارد، قاعده آور و ادرار آور است و به نابودی سنگ های مثانه و كليه كمک می كند.

گلاب

همه ما برای تهيه دسر های سنتی ايرانی حتما يک شيشه گلاب در خانه داريم. شايد هنگام خريد گلاب از عطاری ها با اصطلاح «دو آتشه» روبه رو شويد. اين اصطلاح در مورد ساير عرقيات هم به كار می رود و به اين معناست كه گياه هنگام عصاره گيری دو بار جوشانده شده، آب كمتر و غلظت بيشتر دارد. به طور كلی گلاب وساير عرقيات دو آتشه قيمت بيشتری دارند.

در مورد خواص گلاب بايد بگوييم كه برای قلب و اعصاب مفيد است و به كاهش درد چشم كمک می كند. ضمن اين كه برای تميز كردن پوست تان هم می توانيد از آن استفاده كنيد. گلاب از گل محمدی به دست می آيد و برخی از افراد به عنوان خوشبو كننده هم از آن استفاده می كنند.

خارشتر

شايد در نگاه اول اين اسم به نظرتان خنده دار باشد؛ اما خارشتر هم بين عرقيات گياهی ديده می شود. واقعيت اين است كه اصلا مزه خوبی ندارد و به شدت بد بو است. افرادی كه می خواهند با كمک عرق خارشتر با سنگ كليه و مثانه مبارزه كنند بايد طعم و مزه ناخوشايند آن را تحمل كنند. عرق خارشتر ادرار آور است و به تصفيه خون و كبد كمک می كند. گاهی برای رفع تب و لرز هم استفاده می شود.

بيدمشک

اگر اين روزها دچار نگرانی و مشكلات عصبی شده ايد، ناراحت هستيد و با قرص آرام بخش به خواب می رويد، برای آرامش بيشتر عرق بيدمشک را امتحان كنيد چون آرامش بخش و خونساز است و به تقويت قلب و معده كمک می كند. در كنار اين ها در برطرف شدن دردهای عضلانی هم موثر است.

گل گاو زبان

يكی از گياهان پر طرفدار در عطاری ها گل گاو زبان است. عرق گياه گاو زبان هم خواص زيادی دارد كه بد نيست با آن ها هم آشنا شويد. عرق  گاو زبان دستگاه گوارش شما را ضدعفونی می كند، نشاط آور است و اگر نصف استكان از آن را قبل از خواب ميل كنيد، رنگ چهره و پوست تان بهتر می شود.

نعنا

يكی از مشهورترين عرقيات گياهی است كه شايد مهم ترين خاصيت آن رفع دل پيچه و دل درد است. عرق نعنا طعم ملايمی هم دارد و به همين دليل مصرف آن بيش از سايرين رايج است. علاوه بر اين عرق نعنا اشتها آور است و با داشتن طبيعت گرم و خشک، شما را از نفخ شكم نجات می دهد.

بهار نارنج

اين هم جزو عرقيات خوش خوراک است و با نبات هم خوشمزه می شود. عرق بهار نارنج به تقويت اعصاب شما كمک می كند تا در زندگی آرامش بيشتری داشته باشيد. اگر شب ها فكر و خيال سراغ تان می آيد و خواب راحتی نداريد عرق بهار نارنج را امتحان كنيد. چون در درمان بیخوابی نقش موثری دارد.

نكات خريد

هنگام خريد عرقيات گياهی فقط سراغ فروشندگان معتبر برويد چون در بازار فروش اين نوشيدنی ها تقلب به سادگی شكل می گيرد و ممكن است به جای اين عصاره های گياهی طبيعی، اسانس خوراكی مخلوط با آب تحويل تان بدهند.

به تاريخ مصرف، نام كارخانه و شماره ثبت نوشته شده روی شيشه توجه كنيد. اين موارد به شناخت محصولات معتبر كمک می كنند.

شربت

بعضی از اين عرقيات واقعا بد مزه و بد بو هستند و شايد به اين دليل از مصرف آن ها خود داری كنيد. به هر حال اگر خواص دارويی اين قبيل از عرقيات برای تان مهم است آن ها را با آب و شكر مخلوط كرده و شربت درست كنيد.

گرم وسرد

بعضی از عرقيات گياهی طبيعت گرم و گروهی ديگر طبيعت سرد يا حتی معتدلی دارند كه فروشنده در اين مورد شما را راهنمايی می كند. در مورد عرق های سرد مانند كاسنی وشاتره كه برای فصل تابستان كاملا مناسب هستند بايد روزانه حداقل يک استكان از آن ها را بنوشيد تا تاثير داشته باشند.

توجه

مصرف بعضی از عرقيات برای زنان باردار يا كودكان ممنوع است. بنابراين قبل از هرگونه مصرف اين نوشيدنی های گياهی، حتما با پزشک خود مشورت كنيد.

 

منبع: مجله آشپزی مثبت

(Visited 24 times, 1 visits today)