شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۷ توصیه بسیار موثر جهت یادگیری لغات برای آزمون آیلتس

۷ توصیه بسیار موثر جهت یادگیری لغات برای آزمون آیلتس

اختصاصی چاره چی/ برای گرفتن نمره مورد نظرتان در آزمون آیلتس باید گسترش دایره لغاتتان را در اولویت قرار دهید. سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان این کار را انجام داد؟ در اینجا ما ۷ توصیه برای عملی ساختن این موضوع را با معرفی راهکارها، منابع آنلاین و تمرینات به شما ارائه خواهیم کرد:

۱- به خود زمان دهید و منظم باشید

یادگیری لغات زمان می برد و فشرده سازی این روند می تواند اشتباه بزرگی باشد. اگر سعی کنید کلمات زیادی را در مدت زمانی کوتاه بیاموزید تنها چیزی که به دست خواهید آورد گیج بودن و سردرگمی است. ۵ کلمه در روز بسیار مفید تر از ۲۰ کلمه خواهد بود. ۵ کلمه در روز یعنی یادگیری ۳۵ کلمه در هفته. منظم باشید و کلمات را بنویسید. در ادامه راه های متفاوت تری برای مرتب کردن کلماتتان به شما خواهیم گفت اما نکته اول فقط نوشتن کلمات است. داشتن دفتر یا دفترچه ای برای این کار قطعا بسیار مفید خواهد بود. شما هم چنین می توانید از اپلیکیشنی مانند Cerego برای نظم دهی به یادگیریتان کمک بگیرید.

یکی از بهترین منابع برای لغات Word Bank از Flo Joe است.

۲- غیر فعال باشید

این موضوع در ابتدا ممکن است کمی برای شما عجیب باشد. استادان و معلمان همیشه زبان آموزان را تشویق می کنند که تا حد ممکن فعال باشند. نکته ای که در این روش وجود دارد این است که شما با استفاده از کلمات آنها را می آموزید و استفاده از کلمات می تواند شامل خواندن، صحبت کردن، نوشتن و شنیدن باشد. با تمرکز بر مهارت های غیر فعالانه (خواندن و شنیدن) خود را در معرض حجم زیادی از لغات- خیلی بیشتر از ۵ لغت در روز- قرار می دهید. علاوه بر این یاد خواهید گرفت که این لغت چطور در کنار لغات دیگر استفاده می شود. اگر می خواهید بدانید که منظورمان دقیقا از غیرفعال بودن چیست، باید به شما بگوییم که خیلی بیشتر از همیشه گوش دهید و بخوانید. این رویکرد غیرفعالانه می تواند زمان بر باشد اما مطمئن باشید که روشی پاسخگو و مفید است.

همیشه به خاطر داشته باشید که بهترین نویسندگان آنهایی اند که بیشتر از همه می خوانند و بهترین سخنرانان کسانی اند که بهتر از بقیه گوش می دهند.

منابعی که به شما پیشنهاد می کنیم اینها هستند:

  • The Economist (دقیقا شامل نوعی از نوشته هاست که در آزمون آیلتس با آنها رو به رو می شوید).
  • TED (سایتی فوق العاده با طیف گسترده ای از ویدیوها در همه زمینه ها به علاوه این امتیاز که زیرنویس نیز دارند).
  • یا هر مطلب دیگری که برایتان جذاب است.

۳- فعال باشید

غیرفعال بودن بسیار مفید است اما باید به همان اندازه نیز فعال باشید. فعال بودن به روند یادگیری شما سرعت می بخشد. فعال بودن می تواند به معنای در نظر گرفتن زمانی خاص برای یادگیری لغات جدید به صورت روزانه باشد.

منبعی که در اینجا می خواهیم معرفی کنیم ممکن است کمی عجیب به نظر برسد: دیکشنری! ممکن است با خود بگویید هیچ کس دیکشنری را نمی خواند، اما شما این کار را انجام دهید. دیکشنری های آنلاین ارتباط بسیار بهتری نسبت به اجداد قدیمی خود با کاربران برقرار می کنند.

۴- تلفظ لغات را بیاموزید

این که فکر می کنید تلفظ لغات اهمیتی ندارد کاملا اشتباه است. یادگیری تلفظ صحیح لغات برای آزمون آیلتس بسیار اهمیت دارد. اینکه تلفظ صحیح لغات را یاد نداشته باشید می تواند در مهارت شنیداری شما نیز تاثیری منفی داشته باشد. مشکلی که همیشه در تلفظ لغات انگلیسی وجود دارد این است که بیان کلمه ای که می گوییم با نحوه نوشتن آن متفاوت است. ایده ای که برای رفع این مشکل می توانیم به شما پیشنهاد دهیم این است که با مشکل تلفظتان بیشتر با تمرین های چشمی رو به رو شوید تا تمرین های شنیداری. به کلمه نگاه کنید، تلفظ کنیدش، چشمان خود را ببندید و با چشمان بسته دیکته آن را تصور کرده و خود را امتحان کنید. این روند ممکن است کمی زمان بر باشد اما به خوبی از آن جواب خواهید گرفت. اتفاقی که در این بین می افتد این است که به مرور بعد از کمی تمرین با این روند که فقط لغات را ببینید و نیاز به یادگیری تلفظ آنها به درستی تلفظ کنیدشان آشنا خواهید شد.

منابعی که به شما پیشنهاد می دهیم Look Cover، BBC Skillwise، The Really Boring English Blog هستند.

۵- لیست لغات آکادمیک (Academic Word List)

اشتباه رایجی که اغلب در یادگیری لغات برای آزمون آیلتس انجام می دهید این است که لغتی را می بینید و آن را حفظ می کنید؛ و اصلا به اینکه آیا این لغت برای آزمون مهم است یا نه توجهی نمی کنید. همه کلمات به یک اندازه اهمیت ندارند. باید تمرکز و انرژیتان را روی لغاتی که بیشتر استفاده خواهید کرد قرار دهید. اینکه بخواهید برای لغاتی که در آزمون به ندرت استفاده می شوند هم به همین اندازه انرژی بگذارید اصلا منطقی نیست. پیشنهاد ما در اینجا تمرکز بر Academic Word List است: اینها ۵۷۰ مورد از رایج ترین کلمات استفاده شده در نوشته هایی آکادمیک از این قبیل هستند. نکته ای که اینجا وجود دارد این است که این لغات اکثرا بسیار ساده اند و زبان آموزان اغلب از سادگی این لغات تعجب می کنند. سادگی می تواند بسیار مفید باشد.

۶- لغات موضوعی

موضوعات خاصی در آیلتس وجود دارند که اغلب در نوشتن و صحبت کردن رایج اند. این موضوع می تواند کمک بسیار مفیدی برای یادگیری کلمات مرتبط با این موضوعات باشد. در اینجا لیست کوتاهی از این موضوعاتی که باید بر آنها تمرکز کنید را برای شما فراهم کرده ایم:

محیط زیست، جرم و جنایت، آموزش، اقتصاد، دولت، حمل و نقل، گردشگری، خانواده، عادات، غذا، رسانه ها و تبلیغات، فناوری و استخدام.

۷- لغات را به صورت گروهی یادداشت کنید و به مترادفات آنها نیز فکر کنید.

نوشتن لغات باید بخشی از یادگیری لغات برای شما باشد. این اولین گام در یادگیری لغات است. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم در آزمون آیلتس اغلب موضوعات مشخصی برای صحبت وجود دارد، بنابراین پیشنهادی که برای شما داریم این است که کلمات مرتبط با هر موضوع را در صفحه ای جداگانه یادداشت کنید. این کار باعث می شود هر بار لغت جدیدی برای موضوعی خاص پیدا کردید، به صفحه مربوطه بروید تا آن لغت را در کنار لغات دیگر بنویسید، در حین انجام این کار لغات قبلی و مشابه را نیز مرور خواهید کرد.

منبع: dcielts.com

مترجم: سارا خانعلی زاده

(Visited 88 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *