جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
با این ٧ کار می توانید به راحتی همسر عصبانی تان را آرام کنید!

با این ٧ کار می توانید به راحتی همسر عصبانی تان را آرام کنید!

۱- زود قضاوت نکنیم
ما بیشتر اوقات به‎ویژه اگر همسرمان موقع عصبانیت سکوت کند، دلیل عصبانیت او را حدس می زنیم. اگر بخواهیم با فرضیه های خود پیش برویم، ممکن است واقعیت را درست متوجه نشویم و اوضاع بدتر شود. بنابراین اول باید بدانیم علت واقعی عصبانیت او چیست، شاید چیزی که ما به آن فکر می کنیم، اشتباه باشد.

۲- انتظاراتمان را کم کنیم
همسرمان از خیلی جهت ها مثل ژنتیک، تربیت خانوادگی، شرایط کنونی، شخصیت و موارد دیگر با ما متفاوت است؛ بنابراین مانند ما فکر نمی کند و رفتارش در برابر اتفاقات مختلف شبیه ما نیست. دانستن این موضوع باعث می شود انتظار زیادی از او برای داشتن رفتار موردنظرمان نداشته باشیم؛ چراکه انتظار معمولا زمانی پیش می آید که احساس می کنیم طرف مقابل مان همانند ما فکر می کند و باید به گونه ای که مدنظر ماست، رفتار کند.

۳- به خودمان نگیریم
خیلی وقت ها دلیل عصبانیت، سوءبرداشت ها و نداشتن درک درست از رفتار یا کلام طرف مقابل است. پس بهتر است عصبانیت همسرمان را بلافاصله به خودمان ارتباط ندهیم و به دنبال دلیل واقعی عصبانیت او باشیم. چه بسا دلیل واقعی خشم وی مسائل غیر مرتبط با ما یا درک نادرست از رفتار ماست؛ نه دقیقا خود رفتار ما.

۴- صبور باشیم
لازم نیست به سرعت واکنش نشان دهیم. موفقیت ما در مقابل عصبانیت همسرمان به میزان صبوری ما بستگی دارد. اگر بتوانیم قضاوت خود را در گوشه ای از ذهن مهار کنیم و رفتار او را سریع به خود منتسب نکنیم، می توانیم تحمل بیشتری نشان دهیم و صبورتر رفتار کنیم.

۵- دلیل عصبانیت او را بپرسیم
عوامل زیادی مثل استرس، ناامیدی و درماندگی ممکن است زمینه ساز رفتار همراه با خشم باشد. لازم است قبل از هر واکنشی درباره علت عصبانیت او بپرسیم. به یاد داشته باشیم هرگز از «چرا» استفاده نکنیم، بلکه با «چیزی شده» دلیل را جست وجو کنیم تا معنی بازجویی را در ذهن همسرمان ایجاد نکند.

۶- همدلی را فراموش نکنیم
سعی کنیم احساس همسرمان را خوب بفهمیم، خودمان را جای او بگذاریم و این درک کردن را به او نیز نشان دهیم. لازم نیست حتما او را تأیید کنیم، بلکه باید بتوانیم احساسی را که داشته خوب از حرف هایش بیرون بکشیم و به او بگوییم. در بسیاری از اوقات همین همدلی باعث می شود فرد خشمگین، آرام و از رفتارش پشیمان شود.

۷- به حل مسئله فکر کنیم
بهتر است به جای پرداختن به رفتار همسرمان و انتقاد و گله به فکر راه کاری باشیم تا او بتواند مسئله ای را که باعث عصبانیتش شده حل کند. می‎توانیم باهم به این موضوع بپردازیم که چگونه باید این خشم را مدیریت کنیم تا دفعه بعد به رفتار نامناسبی منجر نشود. مواظب باشیم نصیحت نکنیم؛ انتقاد، توهین و تحقیر نیز درهرحال، روش مناسبی نیست بلکه با همسرمان هم فکر شویم.

 

منبع: سپیده دانایی

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *