دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
۸ عادتی که سوخت و ساز بدن تان را افزایش می دهد

۸ عادتی که سوخت و ساز بدن تان را افزایش می دهد

اختصاصی چاره چی/ حتما بارها و بارها شنیده اید که هرچه سن بالا می رود سرعت سوخت و ساز بدن کاهش می یابد. خب اگر موافق باشید، به نظر ما بهتر است منتظر نمانیم تا سرعت سوخت و ساز بدنمان از سرعت رعد و برق به حلزون برسد. حتما راهی وجود دارد یا حتما حداقل باید چندین کار کوچک روزمره وجود داشته باشد که بتوانیم به کارهای روزانه مان اضافه کنیم و آن افزایش کوچک سرعت که دنبالش هستیم را به بدنمان ببخشیم. خوشبختانه اینجاست که کارشناسان با توصیه هایی به نجات ما می آیند!

ما در اینجا چندین مورد از توصیه های مربوط به افزایش سرعت سوخت و ساز بدن را برای شما بیان خواهیم کرد:

۱- خوردن صبحانه

به گفته دکتر مرید: خوردن صبحانه می تواند به شروع سوخت و ساز بدن شما کمک کرده و انرژی جسمی و ذهنی فوق العاده ای به شما دهد تا با روزی که پیش رو دارید مقابله کنید.

۲- خوردن چای سبز

مطالعاتی متعدد ثابت کرده اند که چای سبز می تواند سوخت و ساز بدن فرد را به آرامی افزایش دهد. چای سبز حاوی کافئین و کاتچین، نوعی آنتی اکسیدان، می باشد که باعث افزایش سوخت و ساز در بدن می شود. علاوه بر این خوردن چای سبز باعث افزایش عملکرد مغز، کاهش خطر ابتلا به سرطان  است و به مبارزه با بیماری های مزمن کمک می کند.

۳- در طول روز پیاده روی کنید

یکی از بزرگ ترین چالش های اکثر ما در روزهای کاری این است که از صندلی خود جدا شده و کمی حرکت کنیم. علت این موضوع تنبلی نیست. گاهی اوقات فقط می خواهیم فشار کاری ناشی از کارهای زیاد را با انجام همه آنها در زمانی کوتاه از خود دور کنیم؛ در نتیجه استراحت های ما فقط به چند بار دستشویی رفتن، آب خوردن یا برداشتن نهار از یخچال محدود می شود. این حالت اکثرا برای ما رخ می دهد. باید بدانیم که چندین استراحت کوتاه و قدم زدن در طول روز به ذهن و بدنمان انرژی خواهد داد. علاوه بر این، قدم زدن و کمی صحبت کردن با دیگران به تمرکز مجدد بر کار کمک خواهد کرد.

۴- در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید

خوردن وعده های غذایی کوچک در طول روز برای سوخت و ساز بدن شما مفید است. البته باید مراقب باشید و به جای اینکه تند تند خود را به ظرف شکلات یا بیسکوئیت های دفتر برسانید، قبل از رفتن به سرکار کمی وقت گذاشته و اسنکی سالم برای خود تهیه کنید.

۵- کمی ورزش های قدرتی انجام دهید

اگر فردی هستید که از بلند کردن وزنه های سنگین می ترسید که هیکلی درشت به شما دهند، وقت آن است که افکارتان را تغییر دهید. اولین راه برای افزایش سوخت و ساز بلند کردن وزنه های سنگین است. نگران نباشید، منظورمان عضویت در باشگاهی گران قیمت یا تبدیل شدن به وزنه برداری حرفه ای نیست. بلند کردن وزنه ای مناسب وزنی که دارید و انجام تمرین های قدرتی برای نگه داشتن وزنه ها حتی ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در افزایش سوخت و ساز بدنتان بسیار موثر خواهد بود. اگر هنوز هم از بلند کردن وزنه های سنگین می ترسید باید به شما بگوییم که بالا رفتن از کوه یا حتی تپه ها هم راهی بسیار عالی برای انجام کمی ورزش قدرتی است.

 

۶- مصرف شکر خود را محدود کنید

همه ما عاشق شیرینی، کوکی و کیک هستیم، اما شکری که در همه اینهاست هیچ لطفی به ما نمی کند. شکر عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. از آنجایی که شکر برای سوختن به منیزیم احتیاج دارد، پس هرچه بیشتر شکر مصرف کنید منیزیمی بیشتری هدر خواهید داد؛ و با تضعیف عملکرد سوخت و سازتان انرژی کمتری خواهید داشت. خلاصه اینکه آن شیرینی که بعد از نهار می خورید و امیدوارید تا بعد از ظهر شما را سرحال نگه دارد نه تنها دلیل افت انرژیتان در ساعتی بعد است، بلکه به داشتن کمری باریک نیز کمکی نمی کند.

۷- مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید

شاید اگر از چند نفر بپرسیم به چه چیزی در زندگی شان بیشتر احتیاج دارند اکثر آنها پاسخ دهند: خواب. برای داشتن سوخت و سازی قوی، خواب عامل مهمی است. اگر بدنتان خیلی خسته باشد، ایجاد انرژی و مبارزه با بیماری برایش سخت خواهد بود. داشتن استراحت به طور منظم شما را قوی کرده که به افزایش سوخت و ساز کمک خواهد کرد.

 

۸- دوش آب سرد بگیرید

محیط سرد می تواند به طور چشمگیری سوخت و ساز را فزایش دهد. نرخ سوخت و ساز در سرمای شدید حتی به پنج برابر می رسد.

 

منبع: thelist.com

مترجم: سارا خانعلی زاده

(Visited 47 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *