پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
به این ۵ دلیل کسانی که سگ دارند از بقیه ما سالم ترند

به این ۵ دلیل کسانی که سگ دارند از بقیه ما سالم ترند

اختصاصی چاره چی/ از داشتن ریتم شبانه­ روزی منظم­ تر گرفته تا سیستم ایمنی تقویت شده، داشتن سگ می تواند مزایای مختلفی برای سلامتی و تندرستی شما داشته باشد. آنهایی که سگ دارند به این ۵ دلیل از بقیه ما سالم تر زندگی می ­کنند:

۱. ریتم های شبانه روزی

بیشتر سگ ها با کارهای روزمره رشد می­ کنند و بعضی از آنها می ­دانند که دقیقا ساعت چند است- به خصوص وقتی که دقیقه­ ها به وقت غذا نزدیک­ تر می شوند، این وقت ها آنها ناله می ­کنند، زوزه می­ کشند یا با نگرانی قدم می زنند و طوری نگاهتان می کنند که انگار شام را فراموش کرده ­اید! خیلی از سگ ها و گربه ها در ساعت مشخصی هم از خواب بیدار می­ شوند. این راهی بسیار عالی برای اطمینان بخشیدن به این است که ریتم شبانه­ روزی تان– ساعت درونی بدنتان- نیز سالم باقی می­ ماند. بیدار شدن در زمانی ثابت، خوابی بهتر را تضمین می ­کند، به این معنا که صاحبان حیوانات خانگی اغلب بیشتر استراحت می کنند و در نتیجه سالم ترند.

۲. فعالیت اجباری

سگ ها به ورزش احتیاج دارند و شکی در این نیست. بعضی از نژادها به طور قابل توجهی از نژادهای دیگر پرتحرک ترند، اما حتی اگر به پیاده روی یک ساعته نیاز نداشته باشند، همه آنها حداقل به بیرون رفتن و اینکه اطراف خانه قدمی بزنند احتیاج دارند. این فعالیت اجباری برای صاحبان آنها هم مفید است، چون باعث به جریان افتادن خون و حرکت ماهیچه ها و عضلات می ­شود. هم چنین به طور منظم آنها را در معرض آفتاب، هوای تازه و گاهی نم نم باران قرار می دهد که برای پوست هم خوب است. کمی آفتاب ویتامین D زیادی تولید می­ کند که باعث افزایش ایمنی بدن نیز می شود.

۳. خماری های کمتر

داشتن حیوان خانگی مسئولیت بزرگی به همراه دارد. به خصوص سگ ها که واقعا دوست ندارند زمان زیادی تنها گذاشته شوند. این ما را از اینکه دیگر دیر وقت خانه آمدن های شب باید محدود شوند مطمئن می کند. زودتر به خانه برگشتن در شب به معنی احتمال کمتر برای مست بودن، در نتیجه سردردهای کمتر در صبح و هم چنین کبدی سالم تر است.

۴. در لحظه بودن

چیزی که سگ ها در آن عالی هستند، زندگی در لحظه و حضور کامل برای هر کاری که انجام می دهند است. در حالیکه بعضی از سگ ها با بوی غذا یا صدای اسباب بازی کاملا حواسشان پرت می شود، اکثر آنها توانایی باور نکردنی برای غرق شدن در هر کاری که در هر زمانی انجام می دهند دارند. این می تواند هیجان دنبال کردن یک سنجاب، بلعیدن غذا بدون حتی نگاهی گذرا به آن یا فقط نشستن- بدون دائما بی قراری کردن یا تغییر حالت دادن- باشد. صاحبان سگ می توانند از سگ های خود چیزهایی بیاموزند و آرامش فکر، به سادگی قدردانی کردن،یا حضور کامل و مطلق در هر کاری که انجام می­ دهند را تمرین کنند.

۵. سیستم ایمنی تقویت شده

خانه ای که به طور کامل ضدعفونی شده است در واقع اثرات طولانی مدت نامطلوبی خواهد داشت. خوشبختانه سگ ها مقداری میکروب­ با خود دارند. میکروب­ها می توانند خوب باشند چون به داشتن سیستم ایمنی تقویت شده کمک می کنند. کودکانی که در خانه­ هایی که سگ دارند بزرگ می ­شوند، سیستم های ایمنی قوی تری نسبت به دوستان بدون سگ شان دارند. تحقیقات نشان داده کودکانی که با سگ یا گربه بزرگ می شوند سرفه و سرماخوردگی کمتری دارند، هم چنین کمتر از آلرژی یا آسم رنج می برند. بر اساس یک مطالعه ثابت شده کودکانی که در خانه های دارای سگ یا گربه بزرگ شده اند در مقایسه با کودکان دیگر که بدون حیوان خانگی بزرگ می شوند، احتمال داشتن عفونت گوش در آنها ۴۴ درصد کمتر است و ۲۹ درصد کمتر به آنها آنتی بیوتیک تجویز شده است.

منبع: mindbodygreen.com

مترجم: سارا خانعلی زاده

(Visited 41 times, 1 visits today)