پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
۷ راهکار برای از بین بردن ترس از پرواز

۷ راهکار برای از بین بردن ترس از پرواز

۱- ترس های واقعی خود رابشناسید
وقتی که به پرواز فکر می کنید، دقیقا از چه چیزی می ترسید؟ آیا از اوج گرفتن ترس دارید یا از سقوط کردن؟ برای چند لحظه با خود روراست باشید و ترس های واقعی خود را بار دیگر با خود در میان بگذارید. همچنین توجه کنید که از چه قسمت های ترس شدید و از چه قسمت هایی ترس های خفیف تر دارید. به عنوان مثال افراد زیادی هستند که از محیط هواپیما و صندلی آن احساس ترس و خفگی دارند در حالی که افرادی از حضور در فرودگاه های شلوع متنفر و بیزارند. وقتی که ترس خود را شناختید به مرحله بعد بروید.

۲- چه کارهایی اضطراب شما را کاهش می دهند؟
هنگامی که ترس های خود را شناختید، توجه کنید که چه کار هایی این ترس ها را در وجود شما کاهش می دهند. خود را در شرایط پرواز با هواپیما فرض کرده و کار های مختلفی از جمله کتابخوانی، جویدن آدامس، آواز خواندن زیر لب و… انجام دهید تا بدانید با کدام کار استرس و اضطراب شما پایین می آید.

۳با دانش به هواپیما وارد شوید
دانش در هر زمینه ای خوب است، به خصوص که در این حوزه خاص داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص وسیله پرنده به طور قطع ۷۰٪ الی ۸۰٪ استرس و ترس شما را کاهش خواهد داد. بیشتر ترس های با واژه اگر شروع میشود. “اگر همه چیز خوب پیش نرود”، “اگر موتور های هواپیما چک نشده باشند” , “اگر…”. این اگر ها در صورتی که اطلاعات خود را از پروسه ی پرواز بالا برید هرگز به ذهن شما ورود نخواهد کرد. به عنوان مثال اگر بدانید که در میان تمام وسایل نقلیه، هواپیما امن ترین وسیله نسبت به ضریب تعداد حمل مسافر در هر سفر را دارد مطمئنا اضطراب شما کمتر خواهد شد.

۴- ترس را از خطر تشخیص دهید
بدن هر انسان سالم نسبت به خطرات پیرامون واکنش می دهد. در حقیقت ترس یک راهکار دفاعی بدن برای حفظ سلامتی و شرایط مساعد بوده و وجود آن در تمام شرایط خطر لازم است. اما برخی از مواقع (مانند مسافرت با هواپیما) افکاری غیر ممکن به ذهن ما خطور کرده که باعث ترسی کاذب و مخرب می شود. همان طور که در بالا گفته شد، ذهن خود را از “اگر” ها خالی کنید و بدانید که ده ها متخصص تمام اتفاقات موجود در ذهن شما را شناسایی کرده و خطرات آن را از بین برده اند.

۵- اتفاقات عادی را بزرگ نکنید
در بسیاری از سفر های هواپیمایی، اتفاقاتی از قبیل افت فشار خارج از کابین یا توده های هوایی نا مناسب وجود دارند. نتیجه ی این تاثیرات جوی لرزش های ریز و درشت در داخل کابین خواهد بود که بسیار عادی است. در این مواقع بهترین کار حفظ آرامش و دور کردن ذهن از تفکرات بیجا و بی مورد است.

۶- با همسفران خود تبادل داشته باشید
در صورتی که از پرواز می ترسید سعی کنید تا با دیگران صحبت کرده و به صورت عادی آنها را از ترس خود آگاه کنید. در صورت امکان شخصی را که مدام با هواپیما مسافرت می کند را پیدا کرده و نگرانی خود را با او در میان بگذارید. این افراد عموما به دلیل این که سفر های زیادی داشته اند، می توانند اضطراب شما را کاهش داده و با حرف های خود آرام تان کنند.

۷- وی آر تراپی انجام دهید
یکی از روش های متداول دنیا برای از بین بردن فوبیا های مختلف استفاده از تکنولوژی Virtual Reality یا واقعیت مجازی است. در این تکنولوژی شخص سعی می کند با شبیه سازی واقعی از ترس خود به صورت مجازی روبرو شود. به عنوان مثال در موضوع مورد بحث ما، شخص با اتفاقات و پروسه کلی پرپاز روبرو شده و سعی می کند تا با تکرار آن بر ترس خود غلبه کند.

 

منبع: هاوکن یو

(Visited 118 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *