چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۸
روش های مراقبت از پوست در ماه رمضان

روش های مراقبت از پوست در ماه رمضان

۱- خشکی پوست لب یکی از مشکلات جدی روزه داران بخصوص در هوای گرم تابستان است. این مشکل در کشاورزان و کارگران بیشتر آشکار است، زیرا تابش مستقیم نور خورشید به پوست از یک سو و تعریق و دفع مایعات بدن در هوای گرم از سوی دیگر، منجر به ترک خوردن و خونریزی لب می شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده و پرهیز از تماس مستقیم با نور خورشید در درمان این مشکل موثر خواهد بود. مالیدن پماد ویتامین آ+د روی لب نیز خیلی مفید است.

خشک شدن داخل بینی نیز می تواند علائمی چون خون دماغ را به همراه داشته باشد که استفاده از وازلین یا نرم کننده های ویتامینه می تواند کاملا این مشکل را کنترل نماید.

۲- بروز تبخال و آفت های دهانی از مشکلات شایع در کسانی می باشد که در معرض نور آفتاب گرم بوده و از کاهش مایعات بدن رنج می برند، زیرا بدن دهیدراته (کم آب) و نور خورشید می توانند با ایجاد نوعی استرس درونی موجب فعال شدن ویروس تبخال یا آفت دهان شوند.

توصیه به بیماران مصرف مایعات فراوان از افطار تا سحر و پرهیز از تماس مستقیم با نور خورشید و و کاهش فعالیت های بدنی برای کاهش تعریق بدن می باشد.

در موارد شدید و مکرر تبخال، مصرف قرص آسیکلوویر فقط با نظر پزشک توصیه می گردد.

۳- ریزش مو و تغییرات ناخن ها اگرچه ممکن است به ندرت مشاهده شود، اما بروز آن در افرادی با سابقه ابتلا به ریزش مو و مشکلات ناخن ممکن است در این ایام بیشتر دیده شود که علت عمده آن افزایش مصرف موادغذایی شیرین و مواد نشاسته دار و گوشت قرمز و در مقابل کاهش مصرف مواد سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مانند لبنیات و سبزیجات و … می باشد.

۴-  گاهی شدت گرسنگی و تشنگی به خصوص در فصل تابستان می تواند در شدت و وسعت بیماری های تاولی مانند پمفیگوس و سایر بیماری های خودایمنی مانند بیماری های روماتیسمی پوست، پسوریازیس، لیکن پلان، ویتیلیگو (برص یا پیسی) و … نقش داشته باشد، اگرچه دلایل علمی مستدلی در این زمینه وجود ندارد.

در هر صورت توصیه می شود افراد مبتلا به این بیماری ها قبل از ایام روزه داری، با پزشک متخصص مشورت کنند تا پزشک ارتباط یا عدم ارتباط بیماری با روزه داری را در هر فردی به طور جداگانه تعیین نماید.

۵-  خشکی پوست در روزه داران نمی تواند در اثر روزه داری باشد، زیرا مصرف مایعات کافی از افطاری تا سحری نیاز پوست به آب را تامین می نماید.

با این حال برای تامین رطوبت پوست در ساعات روزه داری می توان از استحمام و یا استفاده از دستمال مرطوب کمک گرفت.

۶ـ بدلیل افزایش مصرف مواد شیرین در ماه مبارک رمضان، آکنه و جوش های صورت می توانند شدیدتر شوند، طوری که علاوه بر صورت، ناحیه پشت و بازوها را نیز گرفتار نمایند.

۷ـ چین و چروک صورت و خطوط پوستی در نواحی شکم نمی تواند به دلیل روزه داری باشد، مگر آنکه بیمار حین روزه داری تصمیم بگیرد با رژیم غذایی کم کالری و فعالیت های بدنی شدید وزن خود را کم کند.

منبع: سلامت نیوز

(Visited 92 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *