جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
١٠ نکته مهم از زبان متخصصین دامپزشکی در مورد حیوانات خانگی

١٠ نکته مهم از زبان متخصصین دامپزشکی در مورد حیوانات خانگی

۱- چکاب های منظم حیاتی هستند
درست مانند شما، حیوان خانگی شما نیز می تواند مشکلات قلبی پیدا کند یا آرتروز و دندان درد بگیرد. بهترین راه برای جلوگیری از چنین مشکلاتی یا آگاهی یافتن به موقع از آن ها مراجعه ی سالانه دامپزشک می باشد.

دکتر کارا ام برنز (Kara M. Burns, MS, Med, LVT) رئیس آکادمی متخصصین تکنسین های تغذیه، می گوید: “چکاب های منظم تنها و بهترین راه برای سلامت نگه داشتن حیوانات خانگی می باشند”.
دامپزشک ایالت ارجئون، ماریا جی مک جورج (Maria J. McGeorge, DVM) می گوید: مراجعه های سالیانه به دامپزشک باید با کنترل وزن و تغذیه همراه باشد، همچنین انجام کلیه ی واکسیناسیون های توصیه شده، کنترل انگل، کنترل دهانن و دندان، و آزمایش سلامت نیز باید در نظر گرفته شوند.

۲- عقیم و خنثی کردن حیوان خانگی
۸ تا ۱۰ ملیون حیوان خانگی سالیانه در آمریکا سر از پناه گاه های حیوانات در می آورند. بعضی گم شده اند، بعضی رها و بعضی دیگر بی خانه می باشند.
یک راه برای پرهیز از اضافه کردن بر آن عدد عقیم و خنثی کردن گربه ها و سگ ها می باشد. این یک روندی است که می توان آن را از سن شش تا هشت هفتگی انجام داد.

عقیم و خنثی کردن تنها تعداد حیوانات خانگی ناخاسته را کاهش نمی دهد؛ بلکه فواید ممکن دیگری نیز برای حیوان خانگی شدما به دنبال خواهد داشت. تحقیقات نشان داده اند که این مطلب باعث کاهش احتمال برخی سرطان ها می شود، و خطر گم شدن حیوان را در اثر دنبال کردن کم می کند.

۳- جلوگیری از انگل ها
کک ها رایج ترین انگل های خارجی هستند که می توانند به حیوان خانگی شما سرایت کنند، و نیز می توانند به تحریک پوست، ریزش مو، قسمت های حساس، و عفونت منجر شوند. کک ها همچنین می توانند باعث ورود انگل های دیگر به داخل گربه و یا سک شما شوند. تنها چیزی که نیاز است آن است که حیوان خانگی شما یک کک را ببلعد، و این می تواند به کرم پهن منجر شود، رایج ترین انگل داخلی که سگ ها و گربه ها به آن دچار می شوند.

مک جورج می گوید: جلوگیری سالیانه کلید این مشکل است. او نیز به کنترل سالیانه ی کک و انگل روده، همچنین کرمقلب (HeartWorm) در نواحی بومی، توصیه می کند.

به دلیل اینکه برخی از داروهای انگل برای سگ ها ساخته شده اند و می توانند برای گربه ها خطرناک باشند، با دامپزشکی خود مشورت کنید تا حیوان خانگی عزیز خود را بدون کرم و انگل و دیگر چیز ها نگه دارید.

۴- نگه داشتن در یک وزن سلامت
بسیاری از گربه ها و سگ ها در ایالات متحده اضافه وزن دارند یا چاق هستند. و درست مانند مردم، اضافه وزن در حیوانات خانگی نیز با خطر هایی شامل دیابت، آرتروز و سرطان همراه است.

دکتر داگلاس می گوید: غذا دادن اضافی بزرگترین دلیل چاقی می باشد. او همچنین می افزاید: تمیز نگه داشتن (کوتاه کردن مو) حیوانات خانگی بر عمر آن ها می افزاید.

به دلیل آنکه حیوانات خانگی نیاز به کالری کمتری از آنچه که ما تصور آن را می کنیم دارند – به کمی ۱۸۵-۳۷۰ کالری در روز برای یک سگ کوچک و کم تحرک؛ تنها ۲۴۰-۳۵۰ کالری روزانه برای یک گربه ی ۱۰ پندی (حدود ۴.۵ کیلوگرم) – با دامپزشکی خود صحبت کنید، زیرا آن ها می توانند توصیه ی غذایی بر حسب سن، وزن، و سبک زندگی حیوان خانگی شما داشته باشند.

۵- واکسیناسیون مرتبط داشته باشید
برای سلامتی بهینه، حیوانات خانگی، به واکسیناسیون مرتب بر علیه بیماری های رایج مانند هاری، بد خلقی، لوکیمیای گربه سالان و هپاتیت سگی نیاز دارند.

مک گورگ می گوید: تعداد دفعاتی که گربه و یا سگ شما نیاز به واکسیناسیون دارد بستگی به سن، سبک زندگی، سلامتی و خطر ها دارد، پس با دامپزشکی خود در این رابطه مشورت کنید تا از واکسیناسیون مناسب حیوان خانگیتان مطلع شوید.

۶- یک محیط غنی را فراهم آورید
دکتر تونی بافینگتون (C.A Tony Buffington, DVM, PhD) متخصص علوم تغذیه در مرکز علوم دامپزشکی کلمبوس در دانشگاه ایالت اهایو می گوید محیط غنی یک راه دیگر برای سلامتی بلند مدت و رفاه گربه سال و سگ است.

حیوانات خانگی به محرکات ذهنی نیاز دارند، که می تواند به معنی راه بردن، جاهایی برای چنگ انداختن، لبه های پنجره، و یا اسباب بازی برای گربه ی شما باشد. به معنی وقت بازی برای شما می باشد، که نه تنها ماهیچه های حیوان خانگی شما را در کار نگه می دارد و کسلی را دور می کند، بلکه رابطه ی شما را با همراه چهار پای خود قوی تر می کند.

۷- میکروچیپ شناسایی در حیوان خانگی
نبود شناسایی به این معنی است که تنها ۱۴% حیوانات خانگی راه خود را به خانه پیدا می کنند. خوشبختانه برنز می گوید “میکروچیپ به حیوان امکان بازگشت به خانواده را می دهد”، اهمیتی ندارد که چه مقدار از خانه دور است.

به اندازه ی یک دانه ی برنج، در کمتر از یک ثانیه یک میکروچیپ کوچک در زیر پوست قرار می گیرد. به باتری نیازی ندارد و می تواند توسط دامپزشکی یا مرکز کنترل حیوانات در عرض چند ثانیه اسکن شود. مطمئن شوید که ID را با سازنده ی چیپ ثبت کنید.

۸- حیوانات خانگی نیز نیاز به مراقبت دهان و دندان دارند
درست مثل شما، حیوان خانگی شما نیز می تواند از بیماری لثه، از دست دادن دندان و دندان درد رنج ببرد. و درست همانند شما مسواک زدن مرتب و تمیز کردن دهان به قموی و سلامت نگه داشتن دندان های حیوان خانگی شما کمک می کند.

ونسا داگلاس می گوید “بیماری دندان یکی از قابل جلوگیری ترین بیماری ها در حیوانات خانگی می باشد”، “با این وجود بسیاری از مردم به درون دهان حیوان خانگیشان نگاه نمی کنند”

تخمین زده شده که ۸۰% سگ ها و ۷۰% گربه ها قبل از سن سه سالگی نشانه هایی از بیماری دندان نشان می دهند که به آبسه، دندان شل شده، و درد های مزمن منجر می شوند. داگلاس می گوید به علاوه ی نظافت مرتب دندان توسط دامپزشکی شما “می توان با مراقبت دهان توسط صاحبان از بیماری های دوره ای جلوگیری کرد”. مراقب صاحب شامل مسواک زدن، شستشوی دهان، و پاداش های دندانی باشند.

۹- هرگز به حیوانات خانگی دارو های انسانی ندهید
دامپزشک جورجیایی جین ساننفیلد (Jean Sonnenfield, DVM) می گوید: داروهای تولید شده برای انسان ها می توانند حیوان خانگی شما را بکشند. در حقیقت در سال ۲۰۱۰، ASPCA دارو های انسانی را در لیست ۱۰ سم حیوانات خانگی قرار داده است.

NSAID ها مشابه ایبوبروفن و ناپروکسن مجرمین اصلی مسموم کردن حیوانات خانگی می باشند، اما داروهای ضد افسردگی، ضد یبوست ها، شل کننده ها ماهیچه، و استامینوفن تنها تعداد کمی از دارو های انسانی هستند که خطر سلامتی برای حیوانات خانگی ایجاد می کنند. دارو های انسانی می توانند به کلیه ها صدمه بزنند، به تشنج منجر شوند، و باعث سکته ی قلبی در سگ ها و گربه ها باشند.

اگر متوجه شدید که حیوان خانگی شما دارو و یا دارو های شما را مصرف کرده حتما آن را به دامپزشک خود نشان دهید.

۱۰- نگه دارنده ی درست در داخل وسیله ی نقلیه
شما کمربند های خود را به منظور امنیت در داخل ماشین می بندید، پس حیوان خانگی شما چطور؟ داگلاس می گوید: حیوانات خانگی باز در داخل ماشین یک عامل حواس پرتی راننده می باشند، و می توانند راننده و حیوان خانگی را در معرض صدمات جدی یا بدتر از آن قرار دهند، او می افزاید: به منظور نگه داری امن حیوانات در ترانسیت:

هرگز اجازه ندهید که حیوان خانگی در صندلی جلو صفر کند، جایی که می توانند در خطر صدمات جدی یا مرگ بر اثر باز شدن ایر بگ ها قرار گیرند.
اجازه ندهید تا سگ ها با سرشان خارج از پنجره یا بدون افسار در پشت وانت در ماشین باشند. هر دو می توانند باعث پرتاب شدن آن ها به خارج از ماشین در صورت حرکت یا تصادف باشند.
داگلاس برای امن نگه داشتن حیوانات پیشنهاد می کند گربه ها را در داخل جای خود قرار دهید و سپس آن را توسط کمربند محکم کنید. برای سگ ها، قابلیت نصب مهار به کمربند وجود دارد یا نگه داری آن ها در لانه ی محکم شده.

 

منبع: petibox.com

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *