پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
اگر این کارها را انجام دهید عمر سگ خانگی تان را کم خواهید کرد!

اگر این کارها را انجام دهید عمر سگ خانگی تان را کم خواهید کرد!

فراهم نیاوردن ورزش روزانه
چون حیوان شما توی پارک چند روز پیش تنبلی می کرده، دلیل نمیشه تا مدت ها از ورزش دست برداره. به گفته ی دکتر کیم اسمیت (Dr.Kim Smyth)، دامپزشک مجموعه ی پت پلن، ورزش نه تنها به اندازه نگه داشتن وزن کمک می کند، بلکه تحریک ذهنی نیز برای سگ و توله ی شما فراهم می آورد. او همچنین توضیح می دهد نگهداشتن برنامه ی ورزشی حیوان شما به او روش سالمی را برای آزاد کردن انرژی می دهد.

راه حل: دکتر اسمیت می گوید:
“فعالیت پیدا کنید که شما و سگ شما از آن لذت خواهید برد و آن را به برنامه ی روزانه ی خود تبدیل کنید”، “به عنوان یک امتیاز دیگر، مردمی که همراه با حیوان خود به ورزش و فعالیت می پردازند، خود نیز سلامت تر هستند.”
و اگر هم شما وقت ندارید تا سگ خود را به پارک مخصوص سگ ها یا مشابه آن ببرید، برنامه ی خود را ترکیب کنید. سگ خود را به پیاده روی در اطراف محل ببرید، یا در حیاط یا در خانه با او بازی کنید.

دود دست دوم سیگار همانطور که انسان ها را در معرض خظر قرار می دهد حیوانات را نیز بی آسیب نمی گذارد

در معرض قرار دادن سگ تان به دود سیگار
درست مانند انسان ها، شش های خانواده ی سگ ها نیز با برخورد دود بر آن ها سازگار نیست. به گفته دکتر وربر، دود سيگار دو می تواند به شدت برای حیوانات خانگی زیان آور باشد، و هر گونه مشکلی را، مانند افزایش ریسک سرطان و مشکلات مضر تنفسی بیافریند.

راه حل: به وضوح روش برخورد با این مشکل این است که شما خودتان را از سیگار کشیدن دور نگه دارید. اما اگر این عادت برای سبک زندگی شما مهم است، ایده ی خوبی است که مطمئن شوید که این کار را دور از سگتان انجام می دهید. سگ خود را داخل بگزارید و به بالکن بروید تا سیگار بکشید.

کنترل کک، کنه و کرم قلب سگ ها عملی مهم است که نباید نادیده گرفته شود

فراموش کردن راجع به کرم قلبی، کک و کنه
این معیار ها به اندازه ی به یاد داشتن بو روز نگه داشتن سگ شما اهمیت دارند. دکتر پتریک ماهانی (Dr. Patrick Mahaney) از مجموعه ی طب سوزنی و سلامن حیوانات خانگی کالیفورنیا می گوید:

“کک، کرم قلب (Heartworm)، و کنترل کنه حیاتی می باشند”
این موجودات کوچک بیماری هایی را گسترش می دهند که برخی از آن ها می توانند زندگی را در خطر بیاندازند. خوشبختانه راه های پیشگیری زیادی توسط دامپزشک شما در دسترس می باشند – از قلاده ها تا پمادها و داروهای خوراکی و دهانی.

راه حل: دکتر ماهانی صاحبان حیوانات را تشویق می کند تا تنها محصولات مورد تایید دامپزشک ها را تهیه کنند و از راهنماهای مقدار مصرفی پیروی کنند. دکتر وربر نیز پیشنهاد می کند تا صاحبان حیوانات تا زمان وعده ی درمان پیشگیرانه ی بعدی سگشان را در تقویم علامت گزاری کنند.

نژاد های مختلف سگ نیاز های ورزشی و فعالیت خاص خود را دارند، و نباید از آن ها انتظار دیگری داشت

فشار آوردن زیاد بر بعضی نژاد ها
سگ های نژاد کوچک، همین طور نژاد های دماغ کوتاه (Brachycephalic)، نیاز های ورزشی متفاوتی نسبت به سگ های دیگر دارند. دکتر ماهانی می گوید برای مثال، انواع بولداگ های انگلیسی (English Bulldogs)، بولداگ های فرانسوی (French Bulldogs)، پکینگی (Pekingese)، و بوکسر (Boxer) نباید در گرمای زیاد ورزش کنند، زیرا می تواند برای آن ها خطر آفرین باشد.

راه حل: از صحبت با دامپزشک اطمینان حاصل کنید تا چه ورزش هایی و چه قدار برای نژاد سگ شما مناسب است. و اگر حس می کنید که سگ شما دارد به شما می گوید که ورزشی که برای او در نظر گرفته اید زیاد است به او گوش دهید. نشانه هایی از قبیل نفس نفس زدن بیش از حد، افتادن بر زمین در هنگام ورزش، و ضعف و خستگی به این معنی هستند که باید از ورزش دست بردارید و به سگ خود اجازه دهید تا استراحت کند.

دادن باقی مانده ی غذا ها به سگ ها می تواند آن ها را دچار مشکلات مختلف سلامتی کند

دکتر اسمیت می گوید:

“به علاوه ی اضافه کردن کالری های بیشتر (و اضافی) به رژیم غذایی سگتان، صاحبان حیوانات با دادن باقی مانده های چرب غذا خطر ایجاد پانکراتیت (Pancreatitis) را فراهم می آورند.”
بسیاری از غذاهایی که انسان ها مصرف می کنند، در مقایسه با آنچه که حیوانات خانگی می بایست مصرف کنند از چربی و قند بالایی برخوردارند. به علاوه، برخی غذاهای انسانی – شامل سیر و شکلات – می توانند برای حیوانات خانگی سمی قلمداد شوند.

راه حل: اگر برای شما مشکل است تا به آن چشمان مظلوم ته بگویید، به سگ خود یک تشویقی سلامت مانند تکه های کوچک هویج یا سیب دهید. اگر سگ شما بر سر میز غذا التماس می کند، به او در اتاقی دیگر هنگامی که شما و خانواده ی شما غذا مصرف می کنند غذایش را دهید تا غذا دادن های زیر میزی را کاهش دهید. صاحبان حیوانات خانگی همچنین می بایست وقت بگزارند تا خود را با غذاهایی که می توانند برای سگ ها خطرناک باشند آشنا کنند.

رها کردن سگ ها بدون نظارت می تواند آن ها و یا دیگران را در خطر های بزرگی قرار دهد

اجازه دادن به سگ برای رفتن به خارج از خانه بدون نظارت
دادن اجازه به سگ برای آزادانه گشتن، در را به یک دنیای بزرگ اتفاقات تلخ باز می کند. دکتر وربر می گوید:

“ماشین ها، کایوت ها و شکارچی های دیگر، مردم بی پروا، همگی آن بیرون هستند. به سگ خود اجازه ندهید تا در کوچه ها و خیابان آزادانه بچرخد، حتی اگر آن ها نشان و میکروچیپ داشته باشند”
راه حل: دکتر وربر می گوید سگ خود را همیشه وقتی که او را در بیرون راه می برید در بند داشته باشید. اگر او را به پارک می برید صاحب مسئولیت پذیر باشید و از زیر نظر داشتن بازی های او اطمینان حاصل کنید. و اگر کایوت با یک شکارچی حیوان میبینید سگ خود را به سرعت از آن شرایط خارج کنید.

سگ ها نیز مانند انسان ها به رابطه ی اجتماعی نیاز دارند، و نبود آن ممکن است آن ها را در خطر افسردگی قرار دهد

اجتماعی نکردن سگ
دکتر وربر می گوید سگ هایی که نمی توانند اجتماعی شوند، از زندگی سهمی مانند همتاهای خوشحال و اجتماعی خود نخواهند داشت. او می افزاید:

“آن ها اکثرا مسائل اضطرابی و مرتبط با ترس، حتی مشکلات پوستی ایجاد می کنند و از راه رفتن به آن اندازه لذت نخواهند برد”
او توضیح می دهد

“به همان شکل سگی که هیچ رابطه ای با انسان ندارد و، هیچ لذت و وقت بازی نخواهد داشت و افسردگی خواهد گرفت.”
راه حل: سگ خود را در سنین پایین (هنگامی که تمام واکسیناسیون او انجام شده و کاملا توسط دامپزشک چک شده است) به کلاس های آموزشی ببرید و دیدار با سگ های دیگر تا او بتواند سگ های دیگر را بشناسد. به سگ خود اجازه دهید تا بایستد و با سگ های دیگر در راه ملاقات داشته باشد یا در حیاط خود میزبان سگ های دیگر باشید تا بتوانند با هم بازی کنند.

عقیم نکردن سگ ها خطر ابتلا به سرطان آن ها را افزایش داده و رفتار های ناخوشایند را در آن ها ایجاد خواهد کرد

متخصصان مانند دکتر ماهانی بر این عقیده هستند که چشم پوشی کردن از عقیم نکردن سگ می تواند برای سلامت سگ شما خطر آفرین باشد. او توضیح می دهد:

“عقیم کردن هنوز بهترین راه برای تضمین دوری از خطر تعدادی از سرطان ها است، بماند که مشکلات رفتاری بسیاری در سگ ها نیز در تاثیر از آن هستند”
دکتر وربر می گوید به علاوه، هر دوره و سیکلی که سگ ماده وارد آن می شود او را در معرض سرطان پستان قرار می دهد. نر های دست نخورده نیز بیشتر احتمال دچار شدن به سرطان های پروستات و بیضه وجود خواهد داشت تا همتاهای عقیم شده.

راه حل: شما می تواند وقت عقیم سازی از دامپزشک محل خود بگیرید. اگر هزینه مد نظر هست، کلینیک های زیادی وجود دارند که این کار را با هزینه ی بسیار پایین انجام می دهند؛ با پناه گاه و یا کلینیک های دامپزشکی محل خود تماس بگیرید تا بپرسید که در چه روز آن ها برنامه های مخصوص این کار را دارند. و در رابطه با اینکه این عمل چه زمانی باید انجام شود، دستور عمل های مختلفی برای نژاد های مختلف وجود دارند. دکتر ماهانی می گوید:

“تغییراتی در رابطه با سگ های نژاد بزرگ وجود داشته و اینکه چه موقع بهترین زمان است، به همین خاطر شما می بایست این مساله را با دامپزشک خود مطرح کنید.”

 

منبع: .petibox

(Visited 50 times, 1 visits today)