دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹
اگر طلاق گرفتيد این اشتباهات را در برخورد با فرزندتان مرتکب نشوید!

اگر طلاق گرفتيد این اشتباهات را در برخورد با فرزندتان مرتکب نشوید!

۱. از فرزند خود پیغام رسان نسازید
بسیاری از والدین زمانی که با هم دچار مشکل و کدورت می شوند، با هم از طریق فرزندان خود صحبت می کنند و آن ها حکم پیغام رسان را پیدا خواهند کرد. این کار باعث تشدید تنش و استرس در آن ها می شود، و با این کار فرزندان درگیر مشکل و مسائلی می شوند که والدین آن ها قادر به حل و فصل آن ها نبوده اند. امروزه ایمیل ابزار فوق العاده ای است که با آن می توانید با همسر سابق خود یا در دوران قهر خود ارتباط برقرار کنید. با این کار شما به راحتی می توانید به بحث و صحبت های خود ادامه دهید، درباره چگونه بزرگ کردن فرزندتان تمرین  کنید که را در فضای منفی احساسی وارد نکنید یا زخم های کهنه را پیش فرزندانتان باز نکنید. نکته مثبت دیگر استفاده از ایمیل این است که ثبت می شود. در نتیجه زن و شوهر هنگام پیغام دادن به یکدیگر بیش تر مراقب صحبت های شان خواهند بود، چرا که از این مدارک حتی می توانید در دادگاه طلاق خود استفاده کنید.

اگر می خواهید با همسر سابق خود راجع به موضوعی خاص گفتگو کنید، مراقب باشید که بحث را منحرف موضوعات دیگر نکنید. حتی اگر همسر سابق شما این اشتباه را مرتکب شد، با احترام گذاشتن به احساساتش با او مطرح کنید که “در حال حاضر می خواهم از موضوع دیگری صحبت کنم، از مدرسه فرزندمان.” بدانید که سلامت عاطفی فرزندان شما به این کار یعنی ماندن در مسیر اصلی و منحرف نکردن بحث وابسته است و تأثیر مستقیم دارد.

۲. مدام با فرزندتان درد و دل نكنيد
نوجوانان دوست دارند احساس کنند همه چیز تحت کنترل است، اما طلاق شما زندگی آن ها را وارونه می کند. “نیومن” می گوید: “هرگز در این تله نیافتید که بخواهید ناراحتی، عصبانیت و جزئیات ناراحت کننده در رابطه با همسر سابق تان را با فرزند بزرگ خود در میان بگذارید. هیجانات ناراحتی آن ها و نیازشان برای تحت کنترل دیدن همه چیز باعث می شود آن ها در نقش فرد درک کننده شما و یک شنونده خوب فرو بروند، اما یادتان باشد که شما والد این فرزند هستید و باید از او مراقبت کنید. برای درد دل کردن از بیرون کمک بگیرید، یک دوست می تواند گزینه مناسبی باشد تا اگر نیاز دارید زخم هایتان را باز کنید و ناراحتی هایتان را بیرون بریزید. رفتن به پیش یک روانشناس هم گزینه ای عالی است. تبدیل کردن فرزندان به سنگ صبور به آن ها صدمات جدی وارد می کند.

۳. بدگويي همسرتان را نكنيد
فرزندان احتیاج به درک شدن دارند. بعد از طلاق احساسات فرزندان می تواند دچار آشفتگی باشد. به آن ها گوش بدهید و نظر اعتقاد خود را به آنان تحمیل نکنید و حتی در میان نگذارید. با این که ممکن است برایتان سخت باشد، اما هرگز از همسر سابق خود نزد فرزندتان بدگویی یا انتقاد نکنید. این انتقاد شما انتقادی از فرزندتان است چرا که پنجاه درصد او از همسر سابق شما است. دقیقاً به حرف های آن ها عکس العمل نشان دهید. بگویید که “به نظر می رسد از این که همسر جدید پدر یا مادر خود را ملاقات می کنی ناراحت، غمگین، خسته، عصبانی یا…. هستی، درست است؟” به عنوان یک پدر یا مادر خوب لازم نیست جلوی پای آن ها راه حلی بگذارید، آن ها فقط به شنیده شدن و فهمیده شدن شما نیاز دارند.

۴. از سه قطبی شدن جلوگیری کنید
“نیومن” می گوید من همیشه به والدین توصیه می کنم که زمانی که فرزند شما برای یک تعطیلات آخر هفته به دیدن فامیل های همسر سابق شما می رود، مطمئن شوید همسر سابقتان همراه او هست. این که هیچ حرفی به فرزندتان نزنید هم باعث ایجاد استرس در او می شود، حالا او باید دنیا پدر و مادرش را از هم کاملاً جدا کند و در هر کدام از این دنیا ها هم سهمی دارد و با خانواده هر کدام معاشرت داشته باشد. از طرف دیگر این که فرزندتان را تحت فشار بگذارید یا بخواهید از او در باره همسر سابق تان یا خانواده او اطلاعات بگیرید او را در میانه میدان قرار می دهد که از نظر عاطفی به او لطمه می زند و احساس امنیت نمی کند. پس از فرزندان خود سؤال های سرگرم و شاد و کلی و البته فقط راجع به خودش بپرسید، که با این کار تنش اضافی در او ایجاد نشود.

۵. سعی کنید صدمات و آسیب هایی که تا به الان به وجود آورده اید را حل و فصل کنید
با خواندن این مقاله ممکن است والدین ایراد هایی را در رفتار های خود پیدا کنند که با آن ها ناخواسته به فرزندان خود لطمه زده اند. آیا واقعاً حالا برای جبران کردن و درست کردن مشکلات گذشته دیر شده است؟ ابداً این طور نیست. کودکان در رابطه با والدین خود واقعاً بخشنده و فراموشکار هستند، حداقل تا پایان دوران نوجوانی شان.
اگر شما هم در رابطه با آن ها مرتکب اشتباهاتی شده اید توصیه های زیر را دنبال کنید:

از آن ها بابت این که این شرایط سخت طولانی بوده و آن ها هم درگیر مشکلات شما بوده اند عذرخواهی کنید.
کارهایی که به اشتباه انجام داده اید را نزد آنان اعتراف کنید و متعهد شوید که رفتارتان را از آن لحظه به بعد تغییر خواهید داد.
به فرزندتان قول و نشانه های اطمینان بخش بدهید. به طور مثال به فرزندتان بگویید که هرگاه شما به انتقاد کردن از همسر سابق تان پرداختید دستش را بالا بیاورد تا این نشانه ای باشد برای شما که دارید تلاش می کنید رفتار خود را تغییر دهید. به او بگویید که می خواهید رفتار خود را به سرعت تغییر دهید اما ممکن است باز هم اشتباهی بدون این که یادتان باشد مرتکب اشتباهات گذشته شوید.

منبع: کوشالی

 

(Visited 24 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *