جمعه ۰۳ فروردین ۱۳۹۷
با این راهکارها وسایل چوبی خود را به راحتی تمیز کنید

با این راهکارها وسایل چوبی خود را به راحتی تمیز کنید

وسایل چوبی که به اشکال مختلف در منازل وجود دارند اکثر گران قیمت بوده و مراقبت و نظافت آن ها اغلب پروسه ای زمان بر و حساس است. اما با رعایت اصولی ساده می توان عمل نظافت این وسایل را به سادگی انجام داد.

مبلمان و وسایل خانگی چوبی در بسیاری از منازل وجود دارند. میز و صندلی ها ، کتابخانه و کمدها امروز بیشتر از جنس چوب ساخته شده اند.

403772_473

۱- قبل از هر چیز توجه داشته باشید که مبلمان و وسایل چوبی منزل خود را از مقابل نور خورشید ، منابع گرما و رطوبت دور کنید. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب منجر می شوند.

۲- در اولین گام باید از یک پارچه بدون پرز استفاده کرده و گرد و غبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه های زبر سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد.

۳- در مرحله بعد می تواند از جلا دهندهای مخصوص چوب که در فروشگاه ها موجود است استفاده کرده و با آغشته کردن پارچه به مواد جلا دهنده سطوح مورد نظر را پاک کنید.

۴- برای پاک کردن سطوح چوبی رنگ شده بهتر است تا از جاروبرقی با ” سر” کوچک استفاده کنید.

۵- در زمان کار بر روی سطوح چوبی رنگ شده بهتر است از یک دستکش ” ترجیحا کتانی” استفاده کنید تا اثر انگشتان شما بر روی سطح چوب باقی نماند.

۶- در صورتی که با اثر انگشت یا لکه بر روی سطح چوبی مواجه شدید سعی کنید تا با استفاده از یک پارچه نم دار لکه مورد نظر را از بین ببرید. فراموش نکنید که پارچه شما حتما نم دار بوده و خیلی خیس نباشد. پس از پایان کار سطح مورد نظر را به سرعت با یک پارچه خشک کنید.

ta2

در صورتی که با لکه های ناشی از برخورد آب و یا رطوبت بر روی مبلمان یا سطوح چوبی مواجه شدید به این صورت عمل کنید:

۱- در ابتدا بدانید که هر چه سریع تر این لکه ها شناسایی شده و پاک شوند بهتر است و عمل پاک کردن سریع تر انجام می شود.
۲- اگر وسیله چوبی شما از چوب خاصی ساخته شده و دارای دستورالعمل خاصی برای این موارد است بر طبق دستور العمل مورد نظر عمل کنید.
۳- در غیر این صورت ، یک دستمال کاغذی را برداشته و دو قاشق سس مایونوز بر روی آن بریزید و سپس سطح آغشته به سس را بر روی لکه ایجاد شده قرار دهید. کمی دستمال را بر روی سطح مورد نظر فشار داده و سپس برای ۱۵ دقیقه به حال خود رها کنید.

به احتمال فراوان این روش جواب داده و باعث می شود تا لکه مورد نظر از بین برود. در صورتی که با این عمل به نتیجه لازم دست پیدا نکردید چند بار دیگر این شیوه را تکرار کنید. نهایتا و در صورت عدم بدست آوردن نتیجه لازم از یک نجار یا متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

برای از بین بردن لکه های قدیمی تر ناشی از رطوبت نیز می تواند از مایونز یا روغن استفاده کنید. سطح مورد نظر به همان شیوه مورد نظر در بالا چرب کرده و برای یک شب تا صبح به حال خود رها کنید. در عین حال اگر نتیجه دلخواه حاصل نشد چند بار این حرکت را تکرار کرده و نهایتا از یک متخصص کم بگیرید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *