دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
روش صحیح بخارپز کردن سبزیجات

روش صحیح بخارپز کردن سبزیجات

در زمان های نه چندان دور انواع سبزی ها و یا صیفی جات به شکل سبزی خوردن، سالاد یا برای تهیه انواع خورش مورد استفاده قرار می گرفتند، اما این روزها، انواع سبزی ها در کنار مواد غذایی دیگر، به صورت بشقابی از سبزیجات خام یا بخارپز آماده سرو می شود.

البته بیشتر سبزی ها به صورت خام هم سرو می شود اما برخی از سبزی ها یا صیفی جات، بعد از پخت خواص بهتری از خود نشان می دهند. یکی از انواع روش های آماده  سازی سبزی ها، بخارپز کردن آن هاست. باید به خاطر داشته باشید، هنگام بخارپز کردن سبزی ها، به دلیل دارا بودن ویتامین های حساس به حرارت مثل ویتامین C باید دقت بیشتری به خرج دهید.

اگر تصمیم به بخارپز کردن سبزی ها یا صیفی جات دارید، بهتر است این نکات را رعایت کنید:

n00190134-b

  • در زمان بخارپز کردن سبزی ها، حتما باید از ظرف درپوش دار استفاده کنید.
  • از مقدار کمی آب استفاده کنید؛ تا بعد از طبخ این آب به خورد سبزی رفته و از خشک و پلاسیده شدن آن جلوگیری کند.
  • آب حاصل از سبزیجات را میل کنید(به غیر از سیب زمینی). این کار به شما کمک می کند تا از تمامی ویتامین ها، مواد معدنی، املاح و مواد غذایی موجود در آن بهره مند شوید.
  • بهتر است در این روش، ابتدا آب را جوش آورید. سپس انواع سبزیجات را در آب در حال جوش بریزید، زیرا با این روش آنزیم های موجود در سبزی حفظ می شوند و ویتامین ها هم در اثر حرارت کمتر آسیب می بینند.
  • برای حفظ رنگ سبزی به هیچ عنوان از جوش شیرین استفاده نکنید، زیرا این ماده باعث از بین رفتن ویتامین گروه ب و ث شده و در عین حال عوارض گوارشی زیادی به همراه خواهد شد. همچنین جذب سایر املاح ضروری مثل کلسیم و آهن را هم کاهش می دهد.
  • سبزیجات را قبل از خرد کردن باید بشویید، تا پس از خرد کردن نیازی به شستشو نداشته باشیم، زیرا اگر سبزی خرد شود، بخش برزرگی از ویتامین های آن با شستشو از دست می رود.

منبع: تبیان

(Visited 20 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *