جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
یک چراغ مطالعه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یک چراغ مطالعه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

خیلی از وقت مطالعه با نور روی کتاب یا مجله انواع چالش ها را داریم, خیلی وقت ها نور کم است یا اگر زیاد باشد باعث می شود روی کتاب سایه بیفتد, خیلی وقت ها هم نور مانع استراحت دیگران می شود چون به جای سطح کتاب کل اتاق را روشن می کند. همین دلایل باعث می شود به این فکر بیفتیم که از یک چراغ مطالعه استفاده کنیم. اما چراغ مطالعه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ بخوانید تا بدانید چاره چیست؟

۱ –  پیش از خرید چراغ  مطالعه، ارتفاع و پهنای میز تحریر را اندازه گیری کنید. سپس با توجه به پهنای میز ارتفاع پایه چراغ انتخاب کنید. برای مثال، چراغ های پایه کوتاه برای میزی که وسعت کمی دارد، مناسب اند. هر چه ارتفاع پایه چراغ بلندتر باشد، محیط بیشتری را روشن می کند.
۲ – در نظر داشته  باشید که هنگام نشستن روی صندلی، نور چراغ باید تا روی شانه ها باشد، یعنی قسمت انتهایی حباب و پارچه چراغ باید در امتداد خط گونه باشد تا نور پراکنده شده از آن چشم را اذیت نکند. به این ترتیب، هنگام مطالعه نور به طور کامل بر کتاب پخش می شود.
۳ – توصیه می شود برای مطالعه از لامپ های ۱۵۰ واتی استفاده کنید.
۴ – پیش از خرید چراغ  مطالعه، حتما ارتفاع و سایز کلاهک چراغ را اندازه گیری کنید تا لامپ چراغ از زیر آن مشخص نباشد. زمانی که لامپ از زیر کلاهک پارچه ای چراغ نمایان  شود نور به خوبی به اطراف نمی تابد و سایه خودلامپ هم مشخص می شود. یکی از اصول نورپردازی، خلق کمترین سایه ها هنگام مطالعه است چرا که ایجاد سایه ها موجب خستگی چشم می شوند.
۵ – چراغ های مطالعه باید حدود ۱۷ سانتی متر از منبع محیط کاری فاصله داشته  باشند تا روشنایی این چراغ ها مفید واقع شود.

منبع: ویترین

(Visited 285 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *