شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
چگونه در سرما از پوست کودک خود مراقبت کنیم؟

چگونه در سرما از پوست کودک خود مراقبت کنیم؟

در فصل زمستان هوای خشک داخل منزل و هوای سرد بیرون، منجر به ایجاد ترک، خشکی، سوزش و سرخی در پوست نوزادان می گردد. بنابراین با آمدن فصل زمستان، شما به کارهایی بیشتر از تعویض پوشک و شیردهی به نوزاد نیاز دارید.

اجازه ندهیم لب های نوزاد ترک بردارد
لب های نوزاد همانند غنچه رز است و مراقبت از آن را فراموش نکنید. قبل از آن که می خواهید از منزل بیرون بروید، لب های نوزاد را با یک لایه بسیار نازک از وازلین بپوشانید. این کار یک دیوار محافظ بین لب ها و سرما ایجاد می کند و احتمال ترک خوردگی و خشک شدن لب ها را کاهش می دهد. برای درمان ترک و خشکی لب نوازاد نیز می توانید از لوسیون ها، روغن ها، و کرم های ضد حساسیت مخصوص نوزاد نیز استفاده کنید. چنانچه می خواهید از لوسیون نوزاد استفاده کنید باید از لایه ی ضخیم تری برای این کار استفاده کنید. اگر لب های نوزاد دچار بریدگی شده است مقدار کمی از پماد یا نرم کننده های لب را در قسمت بریدگی بمالید.

توجه به پوست بینی نوزاد در سرما
اگر سرما باعث آبریزش از بینی نوزاد شده است، سعی کنید تا از خشک شدن و ترک خوردن پوست بینی جلوگیری کنید. می توانید از وازلین یا سایر کرم های مخصوص نوزاد که ضد حساسیت هستند استفاده کنید. قسمت زیر بینی را با مقداری از کرم مخصوص نوزاد یا وازلین مرطوب نگه دارید. این کار را چند بار در طول روز انجام دهید. این کار برای برطرف کردن مخاط های خشک بینی نیز بسیار مفید است. زمانی که می خواهید بینی نوزاد را تمیز کنید، از دستمال های مرطوب استفاده کنید. نوزادانی که اگزما دارند احتمال می رود تا در بینی آن ها باکتری وجود داشته باشد. چنانچه متوجه پوسته پوسته شدن اطراف سوراخ های بینی و دهان و همراه آن آبریزش بینی شدید، با پزشک متخصص تماس بگیرید تا با تجویز آنتی بیوتیکهای موضعی عفونت را برطرف کند.

از خشک شدن پوست نوزاد جلوگیری کنیم
از میزان رطوبت پوست صورت نوزاد اطمینان حاصل کنید. استفاده از مرطوب کننده برای نوازاد قبل از بیرون رفتن از منزل مهم است. نوزاد را هر روز به حمام نبرید. همیشه از صابون های ملایم و مخصوص به نوزاد در حمام استفاده کنید.
پس از آنکه نوزاد به بازی ها و آب پاشیدن های لذت بخش خود در وان حمام پایان داد، او را  با یک حوله تمیز به آرامی خشک کنید. سعی نکنید تا حوله را روی بدن نوزاد بکشید. این کار باعث می شود تا پوست نوزاد دچار سوزش شود. زمانی که پوست او مرطوب هست و هنوز کامل خشک نشده است، لوسیون را روی بدن او ماساژ دهید تا بهتر جذب بدن شود.

جلوگیری از عرق سوز شدن نوزاد در زمستان
احتمال دارد تا نوزاد شما در زمستان نیز عرق سوز شود. عرق سوز شدن فقط مخصوص به فصل تابستان نیست. زمانی که غده های کوچک عرق بسته می شود این اتفاق رخ می دهد. اگر در زمستان لباس نوزاد بیش از اندازه گرم باشد یا در مکانی قرار گرفته باشد که گردش هوا در آنجا کم باشد (مانند صندلی ماشین مخصوص نوزاد)، نوزاد عرق سوز می شود.
برای جلوگیری از عرق سوز شدن نوزاد، لباس ها را به شکل چند لایه به او بپوشانید. به این شکل هوا از لابه لای آن ها جریان پیدا می کند. در این صورت هر زمان که مشاهده کردید درجه حرارت بدن او بالا رفته است یک لایه از لباس ها را از تن او خارج کنید و نوزاد را در مکانی قرار دهید که از نظر راحتی و تهویه هوا در شرایط خوبی قرار گرفته باشد. زمانی که از بیرون به منزل برگشتید لباس های نوزاد را کم کم از تن او خارج کنید و اجازه دهید تا هوا در لباسهای او جریان پیدا کند.
از کرم ضد آفتاب حتما استفاده کنید
درست است که در زمستان دمای هوا پایین است اما فراموش نکنید که خورشید هنوز نقش بزرگی در مراقبت از پوست نوزاد در زمستان ایفا می کند. برف، ۸۵ درصد از اشعه های مضر خورشید را منعکس می کند. پس اگر در نواحی پوشیده شده از برف زندگی می کنید قبل از خارج شدن ازمنزل صورت نوزاد را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

منبع: نی نی سایت

(Visited 69 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *