پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
راهکارهایی ساده برای غلبه بر نگرانی های روزمره

راهکارهایی ساده برای غلبه بر نگرانی های روزمره

نگرانی یک حالت ذهنی و درونی است که با نشانه های مختلفی مانند لرزش دست و صدا، سرخ شدن چهره، دلشوره و بی قراری، کم اشتهایی و… همراه است. معمولا نگرانی به خاطر مسائلی است که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد و فرد کنترلی روی آن ها ندارد. نگرانی اغلب توام با نوعی ترس و اضطراب است مثل مادری که نگران این است که کودکش بیمار شود یا فردی که نگران است شغلش را از دست بدهد.
در این مطلب با راه کارهای غلبه بر نگرانی آشنا می شوید.

Business man under an umbrella standing on a rock in the sea with lightning sky, business concept
برای همان روز زندگی کنید
در هر لحظه از زندگی مطمئن شوید دیواری محکم در برابر گذشته بنا کرده اید. همچنین مطمئن شوید در ذهن خود پرده ای ضخیم و محکم به روی آینده و روزهایی که هنوز نیامده اند کشیده اید. بگذارید گذشته ها در گذشته باقی بماند. حسرت های گذشته و نگرانی و استرس برای آینده حاصلی جز توقف ندارد. درهای آینده و گذشته را ببندید و در زمان حال باشید. آینده یعنی حالا. آینده ای وجود ندارد. امروز روز زندگی است. کسی که نگران آینده است و به آینده با ترس و نگرانی نگاه می کند بیهوده انرژی صرف می کند و برای خود لحظات تلخ و ناگواری به وجود می آورد. درهای آینده و گذشته را ببندید و مشکلات را به خداوند بسپارید و از گذشته ها فقط بر روی تجربه های سودمند آن تمرکز کنید و عادت سودمند هر روز را در همان روز زندگی کردن را در خود پرورش دهید. البته این به این منظور نیست که برای آینده آماده نشویم بلکه بهترین راه برای ساختن آینده این است که در زمان حال زندگی کنیم و همه توان و انرژی خود را صرف انجام کارهای امروزمان کنیم و آن ها را به بهترین نحو انجام دهیم. این تنها راه ممکن و عملی برای ساختن آینده است.

بالاتر از سیاهی رنگی نیست
بدترین وضعیتی که ممکن است اتفاق بیفتد را تصور کنید. از خود بپرسید اگر نتوانم مشکلم را حل کنم، بدترین وضعی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست ؟ این یکی از بهترین راه هایی است که درباره از بین بردن نگرانی وجود دارد. دستورالعملی سریع و معجزه آسا. بدون ترس و صادقانه وضعیتی که برای تان پیش آمده را بررسی کنید و بدترین وضعیت که در صورت شکست و ناکامی ممکن است رخ بدهد را تصور کنید. گاهی خواهید دید که بدترین وضعیت آن قدر ها هم که شما فکر می کنید نگران کننده نیست.

previousfailure-1024x682
بدترین موقعیت را تجسم کنید
خود را برای پذیرش بدترین موقعیت متقاعد کنید. پس از آنکه در ذهن خود بدترین وضعیتی که ممکن است رخ بدهد را تصور کنید، سعی کنید خود را برای پذیرش آن متقاعد کنید. به خود بگویید اگر چنین وضعی پیش بیاید چه صدمه ای به من وارد خواهد آمد و چه چیزهایی را از دست خواهم داد؟ پس از تشخیص بدترین وضعیت و متقاعد کردن خود برای پذیرفتن آن، آرامش ذهنی عجیبی را در خود احساس خواهید کرد. آرامش ذهن حاصل پذیرش بدترین وضعیت و مقدمه ای برای تفکر و به دست آوردن راه حل مناسب است. آرامش ذهن از لحاظ روانی انرژی عظیمی آزاد می کند. وقتی بدترین وضعیت را بپذیریم دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم و خود به خود هر آنچه به دست آوریم منفعت است. حال با کسب آرامش به مرحله بعدی قدم بگذارید.راهکارهای مناسب پیدا کنید
بر اساس بدترین وضعیتی که ممکن است اتفاق بیفتد راه کارهای مناسبی پیدا کرده و آن ها را برسی کنید. از میان چندین راه حل مناسب ترین آن را انتخاب کرده و عملی سازید. این یعنی بهبود و موفقیت در بدترین شرایط. هنگامی که به راه حل های مختلف فکر می کنید نکات جدید و قابل اجرایی به ذهن شما خطور می کند که از میان آن ها حتما راه حل مناسبی را پیدا خواهید کرد. سعی کنید راه ها و ابزارهایی را انتخاب کنید به وسیله آن از صدمات احتمالی بتوان جلوگیری کرد.نگرانی های خطرناک
به خاطر داشته باشید نگرانی چه پیامدهای سنگینی را در بر خواهد داشت. نگرانی انسان را عصبی و برانگیخته می کند و روی سیستم عصبی و گوارشی اثر می گذارد و ممکن است باعث زخم معده بشود. به یاد داشته باشید، شما از آنچه می خورید بیمار نمی شوید، بلکه از آنچه شما را می خورد بیمار و ناتوان می شوید. نگرانی می تواند قوی ترین آدم ها را از پای در آورد. اگر دوست دارید سلامت زندگی کنید و عمر طولانی داشته باشید، از زندگی خود لذت ببرید و آرامش درونی خود را حفظ کرده و بر نگرانی های خود غلبه کنید.

منبع: خبرنو
(Visited 45 times, 1 visits today)

Business man under an umbrella standing on a rock in the sea with lightning sky, business concept

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *