سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
مادر شاغل باشيد بهتر است يا خانه دار؟ مسىله اين است!

مادر شاغل باشيد بهتر است يا خانه دار؟ مسىله اين است!

اختصاصي چاره چي/ مادر شدن و اداره ی یک زندگی که فرزند در آن نیاز به نگهداری و توجه زیادی دارد، بار مسئولیت زیادی را متوجه زن در خانواده می کند و در کنار وظیفه مادری، اشتغال زنان می تواند از جهاتی برای آن ها مفید و از جهاتی مضر باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

– کمبود خواب

انجام وظایف مادری و در کنار آن ها اشتغال به کار، موجب می شود زنان زمان کمتری را استراحت کرده و این موضوع هم منجر به این می شود که نتوانند از عهده همه مسئولیتشان به خوبی برآیند.

– استقلال

اشتغال زنان در خانواده هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ روحی آن ها را مستقل کرده و آن ها به فعالیت هایی می پردازند که به آن علاقه دارند.
– کاهش تفریحات
زمانیکه وقت زیادی صرف کار کردن می شود، اختصاص زمانی برای تفریح مادر و کودک به سختی امکانپذیر است و از طرفی نمی توان کودک را در خانه حبس کرد.


– احساس تولید کنندگی

زنانی که مشغول کار هستند معمولا احساس بهتری نسبت خود و توانایی هایشان دارند.

– نداشتن فعالیت های جانبی

این دسته از مادران به دلیل نداشتن وقت کافی، اغلب نمی توانند فعالیت های هنری ، فرهنگی و .. مثل نقاشی کشیدن و .. را تجربه کنند .

– کثیف ماندن خانه

به دلیل خستگی که مادر و پدر شاغل دارند ترجیح می دهند از زمانی که دارند برای استراحت استفاده کنند تا تمیز کردن خانه، حتی اگر مرد هم بخواهد کمک کند باز نیاز به انرژی بیشتری وجود دارد.


– حس افتخار

زمانیکه زنان در کارشان موفق می شوند صرف نظر از اینکه چقدر این موفقیت بزرگ است، بیشتر به خودشان افتخار می کنند.

– کاهش تعاملات اجتماعی با دوستان

با داشتن مسئولیت های کاری، اجتماعی، مادر بودن و خانوادگی و همچنین کارهای خانه، به سختی می توان زمانی را به دوستان اختصاص داد.

– افزایش تعامل با همکاران

زنان شاغل اغلب از تجارب زندگی همکاران خود در ارتباط با زندگی و کودکان یکدیگر استفاده می کنند.

– افزایش و گاهی کاهش اعتماد به نفس

گاهی این احساس که یک زن همزمان وظایف مادری، خانه، کار و … را با هم انجام می دهد در او احساس قدرت و اعتماد به نفس بوجود می آورد و گاهی موجب می شود آن ها در ارتباط با تصمیم کاری خود به شک و تردید بیافتند که چرا با وجود اینهمه وظیفه شاغل شده اند و تصمیم شان اشتباه است و یا احساس کنند که نتوانسته اند به خوبی از عهده همه کارها بربیایند.

مترجم : وحیده امینی

منبع: بيزينس اينسايدر

(Visited 88 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *