سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
چطوري مي توانيد در منزلتان مكاني دنج ايجاد كنيد؟

چطوري مي توانيد در منزلتان مكاني دنج ايجاد كنيد؟

اختصاصی چاره چی/ همه ما در وقت های خاصی از شبانه روز، دوست داریم از هجوم فکرهای آزاردهنده روزمره فرار کنیم و به گوشه دنجی پناه ببریم، فراغتی و کتابی را تقدیم روح کنیم یا موسیقی آرامش بخشی گوش بدهیم، یک لیوان چای بنوشیم و… خلاصه تمدد اعصاب کنیم. اما همیشه رمق و وقت و پول برای حضور در پارک و کافی شاپ نیست، اما می شود ایده هایی داشت برای آن که زمان را در یک جای دنج و ساده گوشه خانه خودمان متوقف کنیم، انرژی بگیریم و از موهبت لحظه ها لذت ببریم.

این فضا به ما امکان می دهد بهتر فکر کنیم، تمرکزمان روی چیزهایی که می خواهیم باشد تا افکار منفی که به ذهن مان هجوم می آورند را خنثی کنیم. درست مثل سینما که فقط برای فیلم دیدن است و چون بقیه نقاط تاریک هستند تمرکز به سمت پرده جذب می شود. دقت کردید که در کافی شاپ ها چون به طور معمولی نور کم است و ساعتی در کار نیست متوجه گذر زمان نمی شویم تمدد اعصاب داریم؟ خب چرا مشابهش را در منزل پیاده نکنیم؟ با ما همراه باشید با چند قلق خلاقانه برای داشتن گوشه هاي دنجی در منزل:
پشت پنجره
ساده ترین و دنج ترین و فراگیرترین نقطه ای که در هر منزلی پیدا می شود کنار پنجره است، هوای تازه، نور خوب در روز، و حس آرامش در شب. البته یک اشکال جزئی هم دارد، حالت جدایی و انقطاعی که بخواهیم از بقیه اجزای خانه یا حتی خانواده داشته باشیم کنار پنجره کمتر تامین می شود.

mot
کنار کتابخانه
کنار کتابخانه نشستن خواه ناخواه حس تفکر و آرامش را تزریق می کن. یک میز کوچک گرد، یک صندلی چوبی ساده، یک رومیزی گل گلی زیبا و یک کتابخانه جمع و جور، چای را بریزید و اشعار سهراب را بخوانید تا خستگی یک روز کامل را تخلیه کنید و روح تان جلا پیدا کند.

79535_442
کنار نورگیر
در منازل آپارتمانی کمتر نورگیر و پاسیو می بینیم اما در خانه های قدیمی بود، یک محفظه شیشه ای که به پشت بام وصل بود، چند گلدان و درختچه داشت که زندگی و رنگ و نور را بی امان به چشم اهالی منزل تزریق می کرد. رنگ سبز و آرامشش باعث می شود آدم بی خیال صدای کلنگ و تیشه و بوق ممتد خیابان شود و به خودش، به روزهایی که در پیش دارد و طعم خوب چای که می نوشد فکر کند.

581493_301
حیاط کنار حوض
اگر در منزل حیاط بزرگ با آلاچیق دارید که همه توصیه های قبلی را بی خیال شوید، باربیکیو و چای آتیشی و کتاب و یک تصنیف سنتی، هوا هم هر چه قدر سردتر، همه چیز لذت بخش تر! اما اگر آلاچیق ندارید کنار حوض، نشد لااقل یک گوشی حیاط، زیر سایه درخت، پروانه و کبوتر هیچ، زنبور هم از کنارتان رد شود حال تان خوب می شود. دست به کار شوید.

hayat
تراس و ایوان
تراس و ایوان کم شده و در خانه هایی هم که هست مشرف به منازل دیگران است و کمابیش آن حس خوب خصوصی بودنش را از دست داده ما بین این همه مجتمع آپارتمانی و… ولی باز هم تراس و ایوان می تواند جای دنجی باشد، با یک حصیر ساده، چند گلدان روی لبه اش، مقدارکی نرمه نان برای کبوترانی که با شما دوست شوند و یکی دو دبه ترشی در گوشه اش که حس خوب نوستالژی ها گذشته را زنده کند.

balkon
میز گوشه اتاق خواب
خیلی از منازل امروزی یک خوابه هستند، هال و پذیرایی یکی است، اما لااقل می شود یک میز نیم دایره با حداقل جاگیری را بگذارید کنار تخت خواب و یک صندلی ساده هم بزنید تنگش، خوبی این مکان این است که واقعا دنج است و حریم خصوصی، راحت یکی دو عکس قشنگ از بچگی و نامزدی و مراسم عروسی تان بگذارید گوشه اش، همراه چند جلد کتاب ثابت و مجله های دوست داشتنی تان و یک ساعت رومیزی ترجیحاً تریپ قدیمی.

window-seat-decoration-07
آخرین تیر ترکش
خب هر جایی از منزل که یک صندلی فانتزی باشد می شود یک جای دنج، صندلی فانتزی هم مدل های مختلفی دارد، از صندلی مدل پدرپسر شجاع بگیرید تا صندلی آویز یا تخم مرغی های گرم و نرمی که آنقدر دنج هستند که آدم زود خوابش می برد.

temp5786019be94373-84345467

 

نویسنده: زهراسادات سعیدی

(Visited 245 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *