پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
تعیلم روش های دوست یابی به کودکان خجالتی

تعیلم روش های دوست یابی به کودکان خجالتی

کودک در محیط خانه بسیار فعال است و انواع بازی ها را انجام می دهد، و از این که مورد حمایت پدر و مادر خود قرار می گیرد احساس امنیت و آرامش دارد ولی همین کودک وقتی کمی بزرگتر می شود و در گروه همسالان خود قرار می گیرد وضعیت اندک تغییری می کند. بعضی از کودکان وقتی در محیط مدرسه قرار می گیرند به دلیل خجالتی بودن سخت دوست پیدا می کنند، که با راهنمایی ها و حمایت والدین به مرور زمان درست میشود.
ما در این مطلب میخواهیم راه کاری به شما آموزش دهیم که راحت تر فرزندان را از کمرویی نجات دهید.

کودکان با اجتماعی شدن آشنایی ندارند و این کار برای همه آنها آسان نیست. برخی از کودکان درون گرا هستند و لازم است به آنها یاد بدهیم چگونه با دیگران معاشرت کرده و رابطه برقرار کنند. دوستان خوب می توانند زندگی آ نها را کامل کنند و شما نمی خواهید آنها چنین فرصتی را از دست بدهند. اگر کودک شما منزوی است، با کمی مراقبت و توجه می توانید به او کمک کنید حرف خود را بزند و مهارت های اجتماعی را فرا بگیرد.


علل کمرویی

بعضی از کودکان بسیار خجالتی هستند و دوست پیدا کردن برای آنها مشکل است. آنها دوست دارند با بقیه کودکان بازی کنند اما از آنجا که فاقد مهارت های اجتماعی هستند، نمی دانند چگونه باید به سایرین بپیوندند. کودک ممکن است مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری، عدم توجه یا کمرویی داشته باشد. این مانعی بین کودک و سایر کودکان ایجاد می کند و او دوستی نخواهد داشت.

ممکن است کودک به بیماری اوتیسم مبتلا باشد. در این حالت او به مراقبت و درمان ویژه نیاز دارد. این روزها کودکان به آسانی ارتباط برقرار نمی کنن؛ چون عادت کرده اند تنهایی در مقابل تلویزیون یا با بازی های کامپیوتری وقت بگذرانند. این فقدان روابط اجتماعی به بروز مشکل در دوست یابی کودکان منجر می شود.

بعضی از کودکان فرصتی برای دوست پیدا کردن ندارند. ممکن است در همسایگی کسی نباشد که کودکان همسن و سال وی داشته باشد. دنیا محل رقابت است و برخی از کودکان برنامه هایی دارند که آنها را خیلی مشغول می کند. آنها به کلاس های ورزشی می روند یا سرگرمی های مختلفی دارند که دیگر وقتی برای معاشرت با سایر کودکان برای آنها باقی نمی گذارد.


نکاتی برای کمک به کودک برای غلبه بر کمرویی

خود را درگیر فعالیت های فرزندانتان کنید. از آنجا که کودک خود را تماشا می کنید،  این کار به او احساس امنیت می دهد. او مطمئن تر و اجتماعی تر می شود. باشگاه ها و انجمن های فراوانی هستند که فعالیت های اجتماعی را سازماندهی می کنند. بعضی از مدارس نیز برای چنین فعالیت هایی برنامه ریزی می کنند. عضو چنین باشگاه هایی شوید و کودک خود را در این فعالیت ها شرکت دهید.

با پدر و مادرهایی که کودکی همسن و سال فرزند شما دارند دوستی کنید. اگر کودک شما ببیند که شما با پدر و مادر سایر کودکان معاشرت می کنید،  بر کمرویی خود غلبه می کند. این کار همچنین دایره دوستان شما را نیز وسیع تر خواهد کرد.

منبع: نی نی بان

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *