سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
۴ باور غلط در مورد سیگار کشیدن!

۴ باور غلط در مورد سیگار کشیدن!

اختصاصی چاره چی / سیگار کشیدن و اعتیاد به آن اغلب ناشی از باورهای غلطی است که در جامعه رواج پیدا کرده است و توجیه این باورها به قیمت زندگی فرد تمام می شود.

این باورهای غلط مانند احساس بزرگی و قدرت، لاغری، رفع عصبانیت، رفع خستگی، جذابیت و … همگی بی پایه و اساس هستند و هیچ کدام توجیهی برای خودکشی تدریجی افراد با سیگار ندارند.

ما در ادامه به تصورات اشتباه در ارتباط با سیگار اشاره می کنیم.

۱- ناتوانی در ترک سیگار

بسیاری از افراد سیگاری با تصور دشوار بودن ترک آن و اینکه پس از ترک دچار استرس می شوند، به این عادت خود ادامه می دهند و کارشان را توجیه می کنند.درحالیکه ترک یکباره سیگار شاید برای فرد استرس زا باشد اما از طرفی این استرس طولانی مدت نیست و از سوی دیگر اگر فرد، به مرور تعداد دفعات و میزان سیگار کشیدن را کمتر کند پس از مدتی می تواند کامل آن را کنار بگذارد.

۲- لذت بخش بودن سیگار

یک اعتقاد اشتباه بر این باور است که سیگاری ها از کشیدن سیگار لذت می برند در حالیکه یافته ها نشان می دهد ۹۰ درصد از سیگاری ها از این کار پشیمان هستند و سالانه ۴۰ درصد از آن ها برای ترک اقدام می کنند.لذتی که برخی افراد از سیگار کشیدن دارند مربوط به آرامشی است که پس از مصرف سیگار دارند و دلیل آن مربوط به این است که برای مدتی می توانند از آن دور شوند.

۳- مضر نبودن سیگارهای لایت

میزان نیکوتین موجود در این سیگارها کم است و به همین دلیل افراد سیگاری میزان مصرفشان در روز بیشتر شده و دقیقا ضررهایی که این سیگارها دارد با مضرات سیگارهای معمولی برابر می شود.با این افزایش مصرف، احتمال ابتلا به سرطان ریه، بیماری های قلبی، سکته و مشکلات تنفسی بیشتر می شود.

کمپانی های این نوع سیگارها معتقدند که منافذ بیشتری را روی فیلترها طراحی کرده اند که هوای بیشتری را جذب می کند ، درحالیکه این منافذ هنگام سیگار کشیدن توسط انگشتان و لب ها مسدود می شود.

۴- بیماری در سنین بالا

این اعتقاد اشتباه وجود دارد که سیگاری ها به دلیل بیماری های ناشی از سیگار در سنین بالاتر می میرند در حالیکه آمار سرطان ریه و مرگ و میرهای ناشی از آن در میان جوانان سیگاری بیشتر از افراد مسن است.آمار کلی هم نشان می دهد طول عمر افراد سیگاری ۱۰ سال کمتر از افراد عادی است که این آمار در میان مردها بیشتر است.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.iflscience.com

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *