سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
رفع مشکل کند شدن اینترنت پس از نصب آپدیت Anniversary( ترفند ویندوز۱۰)

رفع مشکل کند شدن اینترنت پس از نصب آپدیت Anniversary( ترفند ویندوز۱۰)

اگر فکر می کنید با نصب آپدیت Anniversary یا نسخه ۱۶۰۷ ویندوز ۱۰ سرعت اینترنت کامپیوتر شما کاهش یافته است، در ادامه یک ترفند کاربردی برای حل این مشکل به شما معرفی می کنیم.

Ca7pture

آپدیت اخیراً عرضه شده Anniversary ویندوز ۱۰ یا همان نسخه ۱۶۰۷ با قابلیت ها و بهبودهای زیادی همراه است که نصب آن به کلیه کاربران توصیه می شود اما هم زمان این آپدیت می تواند مشکلاتی را نیز به وجود آورد. یکی از این مشکلات که البته همه کاربران را تحت تاثیر قرار نمی دهد، افت محسوس سرعت اینترنت است. در حالی که به طور قطع مشخص نیست چه چیزی باعث افت سرعت اینترنت پس از نصب این آپدیت می شود، اما ظاهراً به قابلیت “Window Auto-Tuning” مربوط می شود.

همانطور که می دانید عوامل زیادی بر سرعت دانلود نهایی شما تاثیر گذار هستند اما اگر فرض را بر این بگیریم پهنای باند شما و سرور مورد نظر کافی است، یکی از عوامل تاثیر گذار که می تواند در افت سرعت دانلود شما دخیل باشد، TCP receive window یا RWIN نام دارد که به ازای هر کانکشن (per-socket connection) مقدار آن تنظیم می شود. با ویندوز ویستا مایکروسافت یک قابلیت جدید به نام Window Auto-Tuning را معرفی کرد که در ویندوز ۱۰ نیز یافت می شود، این قابلیت مقدار پارامتر RWIN را به طور هوشمند تعیین می کند و در حالی که با هدف بهبود سرعت تبادل داده طراحی شده، بررسی ها حاکی از عملکرد ناکارآمد آن در برخی شرایط خاص است.

ابتدا سرعت دانلود خود را از یک سرور مشخص بررسی و یادداشت کنید. با این فرض که سرعت دانلود شما بدون دلیل مشخصی حتی بدون نصب آپدیت Anniversary پایین است، مراحل زیر را دنبال کنید.

خط فرمان یا همان cmd.exe را تحت مجوزهای سرپرست سیستم (Run As Administrator) اجرا و دستور “netsh interface tcp show global” را وارد کنید.

9Capture

 

در لیست ظاهر شده ““Receive Window Auto-Tuning Level” را پیدا کنید، اگر مقدار مقابل آن چیزی غیر از “disabled” باشد، به معنی فعال بودن آن است و باید آن را غیر فعال کنید. در این حالت با وارد کردن دستور “netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled” این قابلیت را غیرفعال کنید.

C98apture

 

اکنون سرعت دانلود را با همان فایل و سرور قبلی بررسی کنید، اگر نسبت به قبل بهتر شده است، کار تمام است و پنجره خط فرمان را ببندید اما در صورتی که سرعت دانلود تغییری نکرده و یا کاهش یافته است، با وارد کردن دستور “netsh int tcp set global autotuninglevel=normal” این قابلیت را مجدداً فعال کنید.

056

 

 

در نظر داشته باشید این ترفند در ویندوز ۷ و ۸٫۱ و حتی بدون نصب آپدیت Anniversary ویندوز ۱۰ نیز می تواند سرعت اینترنت شما را افزایش دهد.

 

(Visited 55 times, 1 visits today)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *