یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰
انواع سردرد و راه هایی برای تسکین آن ها !

انواع سردرد و راه هایی برای تسکین آن ها !

اختصاصی چاره چی / همه  ی افرادی که سردردهای میگرنی یا انواع دیگر را تجربه کرده اند می دانند که درد ناشی از آن گاهی آن قدر شدید و غیر قابل تحمل می شود که می  تواند حرکت کردن را هم مختل کند.این دردها گاهی ماه ها طول می کشند، پس بهتر است برای درمان آن ها با انواع سردرد و راه های درمانشان آشنا شویم.

۱- سردردهای میگرنی

میگرن نوعی از سردرد است که یک طرف سر را درگیر می کند . این سردردها به یک دفعه رخ می دهند و همراه با دل درد، حالت تهوع و تاری دید هستند.حتی یک حرکت کوچک موجب تشدید این دردها می شود و دلیل اصلی آن هم کاملا مشخص نیست اما استرس، عصبانیت، اختلالات تغذیه ای و خواب ، علائم میگرن را تشدید می کنند.دردهای میگرن گاهی حتی چند روز ادامه پیدا می کند.

اگر شما هم دچار دردهای میگرنی هستید به محض شروع درد به یک اتاق تاریک رفته و حوله خیسی را روی سرتان قراردهید و ریلکس بخوابید و اگر دردتان آرام نشد با مشورت با پزشکتان، استامینوفن یا ایبوبروفن بخورید.

۲- سردردهای خوشه ای

این سردردها سندروم هورتون هم نامیده می شوند و معمولا کوتاهتر از میگرن و فصلی هستند.در این نوع سردرد ها، درد بیشتر در ناحیه چشم، پیشانی و بینی احساس می شود. سردردهای خوشه ای کمتر از یک درصد افراد را درگیر می کنند و در مردان شایع تر است و اوج سن شروع آن ۲۵ تا ۵۰ سال است.

سردردهای خوشه ای با قرمزی چشم و تولید اشک در طرفی که درد وجود دارد، بینی گرفته و آبریزش بینی، تعریق و پوست رنگ پریده همراه هستند و شما می توانید با گرم نگه داشتن مناطقی که درد می کند این درد را آرام کنید.

۳- سردرد های هورمونی

این نوع سردرد بیش تر در میان خانم ها رایج است، به تغییرات هورمونی بستگی دارد و هرچه سطح استروژن کمتر باشد، درد بیشتر است. معمولا در طول دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی بروز می کند و در برخی خانم ها نیز مصرف قرص های ضدبارداری باعث بروز چنین دردهایی می شود.

پزشکانم معتقدند، یوگا و داشتن خواب کافی سردردهای هورمونی را به شدت تسکین می بخشند.

۴- سردردهای عصبی

این درد از میگرن خفیف تر بوده و غالبا در اطراف چشم ها، پیشانی و گردن احساس می شود ، دلیل آن انقباضات ماهیچه ای این نواحی است و از رایج  ترین انواع درد میان بزرگسالان و نوجوانان محسوب می شود و معمولا برای مدتی طولانی ادامه دارد.

استرس های عاطفی، عفونت سینوسی، خستگی، سرماخوردگی و آنفلوانزا می تواند عوامل این سردردها باشد، پس بهتر است با تکنیک های آرامش بخش برای رهایی از استرس ، اضطرابتان را مدیریت کنید و به صورت منظم ورزش کنید.نوشیدن زیاد آب هم می تواند دردهای شما را کمتر کند.

۵- سردردهای سینوسی

این سردردها به دلیل شباهتی که با دردهای میگرنی و عصبی دارند به سختی قابل شناسایی هستند.درد بیشتر در صورت ، استخوان گونه، پیشانی تیغه ی بینی و بالای سر احساس می شود و با دل درد، آبریزش بینی و احساس سرما همراه است.

بهتر است برای تسکین این درد یک دستگاه تهویه هوا روشن کنید تا فضا را مرطوب کند و از هرگونه راه های درمانی که التهابات سینوس های شما را از بین می برد، استفاده کنید.

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.cheatsheet.com

(Visited 201 times, 1 visits today)