پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
استعدادهای کودک تان را با این راهکارها کشف کنید و پرورش دهید

استعدادهای کودک تان را با این راهکارها کشف کنید و پرورش دهید

شناسایی و کشف استعدادهای پنهان کودکان هرچه در سنین پایین تر ایجاد شود، بهتر است و نتیجه بیشتری در پی خواهد داشت. این کار باعث می شود هم دیدگاه آن ها در مورد شغل آینده شان سریع تر شکل بگیرد و پرورش یابد و هم از نظر روحی – روانی در این زمینه تقویت شوند. تمام انسان های این کره خاکی هرکدام با استعداد و توانایی خاص خودشان به دنیا آمدهاند. برخی از این استعدادها هیچگاه تشخیص داده نمی شوند و با مرگ فرد، دفن می شوند.

فعالیت های کودک را یک بررسی دقیق کنید
ریشه توانایی ها و استعدادهای نهانی کودکان همواره در برخی از فعالیت های معمولی و کودکانه آن ها، پنهان شده است. اگر به عقب برگردید و روزهای قبل را بررسی کنید، می بینید که فرزندتان قبل از دوران کودکی و در دوران خردسالی به برخی فعالیت ها و کارها علاقه عمیق تری داشته است. تمام آن فعالیت ها را پشت سر هم به عقب برگردید تا بالاخره به نقطه ای برسید که روشن می کند کودکتان به چه چیزی بیشتر علاقه دارد.
بیشتر علایق که ریشه در وراثت و ژنتیک دارند یا به راحتی فراموش می شوند و یا اینکه بیش از اندازه پرداخت می شوند، بنابراین ممکن است در این میان استعدادهای دیگر به چشم نیایند پس در این زمینه باید به دنبال آن دسته از استعدادهایی باشید که کودک را هیجان زده می کنند و او با انجام آنها به وجد می آید.

به دنبال پرسشها و پروژه های کتاب کار در این زمینه باشید
معمولا برخی پرسشنامه ها که در اغلب تحقیقات مورد استفاده قرار میگیرند، میتوانند کمک زیادی کنند و باعث کشف استعدادهای پنهان کودکان شوند.
اگر یکی از این پرسشها را مدنظر قرار دهید و شروع به پاسخ دادن به سوالات شان کنید خواهید دید که کمکم ذهن تان باز می شود و به چیزهایی فکر می کنید که قبلا فکرش را نمی کردید در این پروسه، بخش پنهان و پوشیده علایق کودک بیدار میشود و فرصت شناخته شدن را به دست می آورد. ریشه استعدادهای نهانی کودکان در برخی از فعالیت های معمولی و کودکانه آنها، پنهان شده.

حرف زدن با خود کودک
استعداد با هوش، مهارت های اجتماعی و خلاقیت فرق دارد. همه ما استعدادهایی داریم که ممکن است هیچ گاه آن ها را نشناخته باشیم. گاهی این استعدادها بسیار واضح هستند ولی ما باز هم آنها را نمیبینیم. حرف زدن با کودکان یکی از بهترین شیوه ها برای تشخیص استعدادهای آن هاست. از آنجایی که والدین تجربه زندگی دارند می توانند راهنمایی های فوق العادهای برای فرزندانشان داشته باشند. والدین میتوانند به فرزندان خود کمک کنند تا بفهمند و یاد بگیرند که چگونه با رفتارهای امروزشان، زندگی آینده شان را میسازند.
شما می توانید از آنها بپرسید که در طول انجام کار یا فعالیت مورد نظرشان، چه احساسی داشتند؟ چرا این احساس را داشتند؟ از او بپرسید آیا میتوانی مثال بزنی؟ چه چیزی را بیشتر از همه دوست داری؟ چه چیزی را دوست نداری؟ البته کودک را نباید با این نوع سوال هر روز بمباران کرد بلکه باید در فضای مناسب قرار بگیرند. کودکان تجربیات خود را به خوبی انعکاس میدهند و رفته رفته در این امر نیز موفقتر میشوند و به زودی میتوانند تواناییهای خود را بهتر برای شما توصیف کنند. هرچه اطلاعات شما در مورد عملکرد آنها در محیطهایی مثل مدرسه، باشگاه ورزشی و کلاسهای هنری بیشتر باشد، راحتتر میتوانید تواناییهای آنها را کشف کنید. این اطلاعات به شما بینش بیشتری می دهد که به پرورش بهتر استعدادهای کودکتان کمک میکند.

به کودک خود حق انتخاب بدهید
به یاد داشته باشید که در آخر راه کودک تان باید مسیر خودش را پیدا کند و بسیار مهم است که خودش تجربه کند پس باید به او اجازه دهید تا تصمیم بگیرد و آن کاری را انجام دهد که خودش میخواهد. حمایت و تشویق شما بسیار لازم است اما کودک باید فضای کافی برای تصمیم گیری داشته باشد.
شما می توانید به او پیشنهاد بدهید اما به هیچوجه اجبار در کار نباشد مثلا او را به کلاس موسیقی ببرید و با موسیقی آشنا کنید یا اینکه او را به کلاس های هنری و ورزشی ببرید تا از میان آن ها علایق کودک تان مشخص شود و خودش به شما بگوید که با کدامیک راحت تر است و دوست دارد آن را ادامه بدهد.

در زمان بازی رفتارها و حالات کودکتان را مورد توجه قرار دهید
به جای این که برای تمام فعالیت های کودک تان برنامه ریزی کنید، بگذارید که خودش تصمیم بگیرد و کاری را که دوست دارد انجام دهد. در سکوت به او نگاه کنید، چه می کشد  چگونه آواز میخواند و… آیا کودکتان شخصیت ورزشی دارد؟ یا اینکه از فعالیت های درسی لذت می برد؟ کودکان استعدادها و توانایی های خود را با بازیهای خود نشان می دهند.  آیا کودک تان ترجیح می دهد به تنهایی بازی کند یا بازی با دیگران را دوست دارد؟ این مشاهدات کمک زیادی به شما می کنند و شما را به هدف تان می رسانند.  استعداد با هوش، مهارتهای اجتماعی و خلاقیت فرق دارد.

به علایق  کودک تان احترام بگذارید و انتخاب های او را حمایت کنید
گاهی اوقات به اشتباه فکر می کنیم چون آنها سن کمی دارند، پس احمق هستند و خیلی چیزها را نمی فهمند. بهتر است دخالت های بیجا را فراموش کنید. کودکان همیشه نمیدانند استعدادهای شان در چیست اما به زودی یاد میگیرند. آنها نیاز دارند که شما فرصت کافی در اختیارشان قرار  دهید تا خودشان تشخیص دهند. هرگز کودک خود را لای منگنه نگذارید شاید او از چیزی که شما میخواهید، هیچ لذتی نمیبرد. او را به زور به مسیری هل ندهید که نمیخواهد و وقتی که راهی را انتخاب کرد، او را حمایت کنید مگر اینکه احساس کنید ممکن است خطری تهدیدش کند.

هرگز به استعدادها و توانایی های شان بی توجهی نکنید
بسیار مهم است که به یاد داشته باشید کودکتان به راحتی آن چیزی را که در آن استعداد بسیار زیاد دارد فراموش می کند و کنار می گذارد اگر فقط و فقط احساس کند شما به او توجه ندارید و اهمیت نمی دهید.
مثلا وقتی که مشغول انجام کار مورد علاقه اش است به او بگویید: «بهتر نیست اینها را جمع کنی و به تکالیفت برسی». سعی کنید که دیدگاه خود را عوض کنید و او را بیشتر درک کنید.

ما در مقام والدین کودکان وظیفه داریم کودکان خود را به درستی پرورش دهیم و به آنها کمک کنیم در آینده انسانهای بهتری باشند.
ما باید برای آنها پناهگاه امنی باشیم و محیطی دوستداشتنی را فراهم کنیم تا این شکوفه ها، گل شوند و میوه بدهند.

منبع: زندگی آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *