پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
سوال هایی که برای ارتباط بهتر با فرزندتان باید هر روز از او بپرسید

سوال هایی که برای ارتباط بهتر با فرزندتان باید هر روز از او بپرسید

طبق پژوهش های اخیر، پدرها و مادرها به طور میانگین روزانه فقط ۱۲/۵ دقیقه با کودکان شان صحبت می کنند؛ که تقریبا ۸/۵ دقیقه از این زمان معمولا صرف مواخذه و امر و نهی می شود، و تنها ۴ دقیقه برای گفتگوهای دوستانه باقی می ماند.
به گفته ی نویسنده ای به نام جیمی هرینگتون، وی هر روز چهار سوال از کودکان اش می پرسد. وی  می گوید: «از کودکان تان سوال هایی بپرسید که تنها به بله یا خیر ختم نشوند.  این روش کودکان تان را ترغیب می کند احساسات شان را بیان و گزینه های  پیش روی شان را ارزیابی کنند » .
در ادامه ۳ سوال مهم که هر روز باید از کودک تان بپرسید آمده است:

۱. اوضاع چطوره؟
اگر کودک تان در وهله ی اول از جواب دادن طفره رفت یا فقط با کلمه ای مثل «خوبه » یا «همه چی عالیه » جواب تان را داد، لازم نیست به دریافت جواب کامل برای سوال تان اصرار کنید. با کودک تان در مورد روزی که گذشت صحبت کنید، در مورد چیزهایی که یاد گرفته اید، و چیزهایی که از آن ها لذت برده اید. با این کار می توانید الگوی نقشی خوبی برای کودک تان باشید؛ و این گونه آن ها برای صحبت کردن در مورد تجربه های روزانه شان ترغیب می شوند.

familypainting
۲. از دوستانت چه خبر؟
می توانید این سوال را در مورد یکی از دوستان خاص اش بپرسید، یا آن را به طور کلی در مورد همه ی دوستان اش مطرح کنید. این کار باعث می شود کودک تان بتواند به شما اعتماد کند و اگر در آینده با مشکل مواجه شد، تمام حرف های قلبی اش را با شما در میان بگذارد.
اگر هوای بیرون خوب نیست یا کودک تان روز دلپذیر و قشنگی را پشت سر نگذاشته است، حتما باید کاری کنید تا شاد و خوشحال شود. می توانید با کودک تان به سینما بروید یا در خانه به بازی جالبی بپردازید. چنین فعالیت هایی می توانند فکرشان را از مسائل ناراحت کننده منحرف سازند و کمک شان کنند تا به آرامش برسند.
۳. کمک می خوای؟
برای خیلی از ما، کمک خواستن از دیگران کار دشواری است. کودکی که در مسائل کوچک روزانه به کمک و همراهی مادر و پدر عادت نکرده باشد، بعدها در مسائل و مشکلات بزرگ تر زندگی هرگز از آن ها درخواست کمک نخواهد کرد. ابتدا گام های کوچکی بردارید. به کودک تان در تمیز کردن اتاق یا انجام تکالیف اش کمک کنید. هرگز از پرسیدن این سوال نترسید. در حقیقت، این که هر روز از کودک تان بپرسید آیا کمک می خواهد، به شما این امکان را می دهد تا در لحظه ای که بیش ترین نیاز را به شما دارد، در کنارش باشید. البته، این توصیه به این معنی نیست که باید در انجام همه ی کارها در کنارش باشید و دائما به کودک تان کمک کنید.
سعی کنید هیچ وقت وسط حرف های کودک تان نپرید. وقتی اظهارنظر کنید که خودش از شما بخواهد. ارتباط بدنی با کودک تان را نیز فراموش نکنید – او را بغل کنید یا دست اش را بگیرید. اگر زمانی عصبانی هستید یا حوصله ی شنیدن حرف های دختر یا پسرتان را ندارید،  حتما این مسئله را برای اش توضیح دهید و بعدا زمانی را به صحبت با کودک تان اختصاص دهید.

منبع: فردا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *