شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
اگر شک دارید که عاشق شده اید یا وابسته، این مطلب را بخوانید!

اگر شک دارید که عاشق شده اید یا وابسته، این مطلب را بخوانید!

شاید برای شما هم مهم باشد که بدانید عاشق همسرتان هستید یا به او وابسته شده اید. بین عاشق شدن و وابسته شدن تفاوت های بسیاری وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم.
عشق عاری از نفس پرستی؛ وابستگی یعنی خودخواهی
زمانی که عاشق می شوید، تمام تلاش تان این است که طرف دیگر را خوشحال کنید. شما هر کاری می کنید تا به دیگری احساس «دوست داشته شدن» دست دهد. حساب این که چه کسی بیشتر محبت می کند یا در کارها کمک می کند، دست تان نیست. در رابطه عاشقانه کسی بر سر شستن ظرف ها با دیگری بحث نمی کند. علاوه بر این مسائل، شما در این رابطه سعی نمی کنید که «باج احساسی» به طرف تان دهید یا بر رابطه مسلط شوید. در سوی دیگر، زمانی که فقط به طرف وابسته هستید، به این فکر می کنید که آن ها شما را خوشحال کنند. در این نوع روابط، شما از روی عادت به شدت به طرف تان وابسته هستید. شما به جای پرداختن به مسائلِ خودتان سعی دارید تا با تمرکز بر طرف مقابل، وجهه خودتان را بالا ببرید. شما پیش خودتان آن ها را مسئول شادمانی رابطه می دانید و اگر آن ها چنین نکنند، از دست شان عصبانی می شوید.
عشق یعنی رهایی؛ وابستگی یعنی حصار
عشق دوطرفه باعث خواهد شد که خودتان باشید. معشوقه تان شما را تشویق خواهد کرد که خودتان باشید و از ابراز ضعف های تان بیم نداشته باشید. عشق دو طرفه مانند کاتالیزوری قدرتمند خواهد بود که شخصیت شما را نیز ترفیع خواهد داد. وابستگی اما تلاش می کند تا شما مدام مراقب رفتارتان باشید و آن ها را کنترل کنید. در وابستگی، شما از معشوقه تان می خواهید که زمان خاصی را به دوستانش اختصاص ندهد. حتی شما به شکل غیرعادی تلاش دارید که آن ها را خوشحال نگه دارید. علاوه بر این مسائل، حتی ممکن است که شما فارغ از احساسات شخصی آن ها، تلاش کنید تا هر طور شده او را کنار خود نگه دارید.
para_srednego_vozrasta_1-495x330
عشق یعنی رشد دو طرفه، وابستگی یعنی بازدارندگی
در رابطه عاشقانه، شما و معشوقه تان همزمان با هم رشد خواهید کرد. نهایت تلاش تان این است که هر کدام از شما به بهترین نسخه ی خودتان تبدیل شوید. به عبارت بهتر، شما تلاش می کنید تا طرف تان رشد کند و او هم متعاقبا به رشد و تعالی شخصیتی شما فکر خواهد کرد. در وابستگی شرایط متفاوت است. میل به کنترل کردن و عدم توانایی شما برای حل مشکلات خودتان، در نهایت مانع رشد شما و طرف مقابل تان خواهد شد. عدم توانایی شما به حل مشکلات خودتان موجب خواهد شد که به طرف تان بیشتر وابسته شوید. این اتفاق، در آخر، مانع رشد دو طرف خواهد شد.
عشق جاودان و وابستگی گذرا است
عشق در گذر زمان به جای خواهند ماند. ممکن است شما و معشوقه تان بنا به دلایلی از هم جدا شوید، ولی آن معشوقه تا ابد در قلب شما خواهد ماند. عشق جادویی است که همیشه طراوت خود را حفظ خواهد کرد. در سوی دیگر، وابستگی است؛ اگر در چنین شرایطی جدایی صورت گیرد، شما پس از مدت کوتاهی دوباره خوب خواهید شد، چرا که یک عادت را کنار گذاشته اید.
عشق از منیت می کاهد و وابستگی به آن می افزاید
در رابطه عاشقانه، از نفس پرستی و منیت طرفین کم می شود. در حقیقت، رابطه در این مسیر حرکت می کند که شما کمتر به خودتان فکر کنید. در رابطه عاشقانه ‎ای که شما و معشوقه تان با کمک هم ساخته اید، تغییرات مثبتی برای هر دوی شما صورت می گیرد. علاوه بر این مسئله، هر دو طرف شجاعت کافی برای بیان ضعف ‎ها و نقاط آسیب پذیرتان را دارید. در سوی دیگر، محور اصلیِ وابستگی «منیت و نفس پرستی» است. به همین دلیل است که افراد مختلفی مدام در روابط شان به مشکل برمی خورند. شما تلاش نمی کنید که به خودتان بنگرید و مسائل تان را برطرف کنید. البته طرف مقابل نیز تفاوت چندانی ندارد. از این رو، پس از مدتی هر دو نفر به این نتیجه می رسند که این رابطه آن طور که باید باب میلشان نبوده است. این را نیز فراموش نکنید که روابط خوب و عاشقانه به شکلی معجزه واری رخ نمی دهند، بلکه افراد تمام تلاششان را برای خلق چنین رابطه ای به کار می گیرند.

Family Outdoors.Happy Family with kid blowing Snow.Winter
منبع: فرادید

Family Outdoors.Happy Family with kid blowing Snow.Winter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *