پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
۴ عاملی که بر روی توان باروری شما تاثیر مستقیم دارد

۴ عاملی که بر روی توان باروری شما تاثیر مستقیم دارد

اختصاصی چاره چی/ ورود یک کوچولو به زندگی دو نفره، می تواند یکی از هیجان انگیزترین لحظات زنــدگی زوج ها باشد. از به وجود آمدن جنین تا تولد بچه، حـامـلگی همیــشه دورانی شاد و جذاب بوده است.

یکی از مسائلی که پیش از اقدام به بارداری باید در نظر بگیرید، استفاده از راهکارهایی است که قدرت باروری شما را افزایش می دهد، ما در ادامه به این راه ها می پردازیم.

۱- رژیم غذایی سالم

550_102382832

استفاده از رژیم های غذایی سالم شانس باروری شما را افزایش می دهد بنابر این سعی کنید در برنامه ی روزانه غذایی تان مواد غذایی را که پروتئین، آهن، زینک، ویتامین C، ویتامین D و مواد معدنی دیگر را دارند مثل گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، لبنیات کم چرب و… قرار دهید یا در صورت پیشنهاد پزشک تان از مکمل ها استفاده کنید.

۲- کنترل وزن

p_istock_000003498085

چاقی بیش از حد موجب ترشح هورمون هایی می شود که مانع از توان باروری در شما می شوند.بنابر این اگر اضافه وزن دارید حتما به صورت مرتب ورزش کنید.

ورزش اگر با یک رژیم غذایی خوب و سالم همراه شود، باعث می شود بتوانید وزن بدنتان را در حد سلامت نگه دارید. چربی اضافی باعث افزایش میزان استروژن در بدن می شود که چرخه ی باروری خانم ها را از تعادل خارج می کند.

ورزش کمک می کند تا این چربی اضافی را بسوزانید و سطح هورمون های بدن را به حالت نرمال برگردانید. اما توجه داشته باشید که در ورزش هم نباید افراط کنید چون ورزش بیش از حد باعث صدمه زدن به باروری می شود. بهترین ورزش ها، ورزش های هوازی سبک مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سوای است.

۳- دوری از مواد شیمیایی

550_shutterstock_199513055

بسیاری از مواد شیمیایی که در شوینده ها یا سموم باقی مانده بر روی میوه ها وجود دارند، موجب از بین رفتن اسپرم در مردان و کاهش باروری در خانم ها می شوند.بهتر است پیش از باردار شدن از میوه ها و سبزیجات ارگانیک استفاده کرده و آن ها را به روش طبیعی شستشو دهید.


۴- ساعات متعادل کاری

550_shutterstock_198493436

بهتر است زمانیکه قصد باردار شدن دارید کمتر در محیط های کاری به خصوص جاهایی که در معرض آلودگی و اشعه های مضر قرار دارند، حضور داشته باشید، نتایج بررسی های انجام شده نشان می دهد خانم هایی که ساعت های بیشتری و به صورت شیفت های چرخشی در محل کار حضور دارند، ۸۰ درصد بیشتر از خانم هایی که ساعات کمتری در محل کار هستند دچار مشکلات باروری می شوند.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.parents.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *