پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
فلسفه صورتی پوش شدن دخترها و آبی شدن پسرها چیست؟

فلسفه صورتی پوش شدن دخترها و آبی شدن پسرها چیست؟

اختصاصی چاره چی / اگر دقت کرده باشید اغلب فروشگاه ها لباس ها و وسایل دخترانه را با رنگ صورتی و پسرانه را با رنگ آبی ارائه می دهند، دلیل این امر چیست؟آیا این انتخاب با گذشت زمان به وجود آمده یا فلسفه ای پشت آن پنهان است؟

بررسی ها و مطالعات ” جو پائولتی” تاریخ دان دانشگاه مریلند نشان می دهد که تا سال ۱۹۵۰ الگوی خاصی برای انتخاب رنگ لباس و وسایل نوزادان وجود نداشته و تفاوتی میان رنگ وسایل نوزاد دختر یا پسر وجود نداشته است.

اما در قرن بیستم، در آمریکا گرایشی به رنگ صورتی برای نوزادان دختر و رنگ آبی برای نوزادان پسر بوجود آمد که این انتخاب به هیچ عنوان به معنای رنگ دلخواه این دو جنس نبود.

کتاب های کودکان، مقالات، کارت های تبریک و… در اوایل قرن ۱۹ نشان می دهد صورتی به همان اندازه که برای دختران به کار می رفته برای پسران هم استفاده می شده حتی در یک مقاله پیشنهاد شده صورتی به دلیل آنکه رنگ قوی تری است باید برای پسرها استفاده شود.

اما قانون استفاده از رنگ صورتی برای دختران و آبی برای پسرها بعد از جنگ جهانی دوم و در دوران مدرن تسلط بیشتری پیدا کرد و در دهه ی ۱۹۸۰ پر رنگ تر شد.

ink-n-blue

“فیلیپ کوهن” جامعه شناس دانشگاه مریلند معتقد است که این اتفاق به دنبال شگردهای بازاریابی بوجود آمده است زیرا این اتفاق همزمان با بازاریابی های گسترده در سطح آمریکا بوجود آمده است.

در واقع انتخاب یک رنگ خاص برای یک جنسیت از شگردهای بازاریابی خرده فروشان است که شما را مجبور می کند تا اجناس خاصی را از لباس ها و اجناس آرایشی خریداری کنید.

پائولتی در ارتباط با ریشه ی تغییر رنگ ها که زمانی صورتی برای پسرها بوده و آبی برای دختران و امروز کاملا تغییر کرده می گوید : دلیل این امر که ما امروز از آن پیروی می کنیم ریشه در مدهای فرانسوی دارد، آن ها در فرهنگ سنتی شان صورتی را برای دختر و آبی را برای پسر انتخاب می کنند درحالیکه در بلژیک و آلمان کاملا برعکس است.

با توجه به اینکه فرانسه مد قرن بیستم را طراحی کرد، این فرهنگ در کشورهای دیگر هم تعمیم پیدا کرد.

 

مترجم : وحیده امینی

منبع : www.livescience.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *