پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
نکاتی که قبل از خواستگاری باید بدانید

نکاتی که قبل از خواستگاری باید بدانید

خواستگاری یکی از مراسمی است که آداب و رسوم خاص خود را در کشور ما دارد. هم خانواده دختر و هم خانواده پسر باید طبق آداب و رسوم جلو بروند و این مراسم را برگذار کنند. در این مطلب به نکاتی اشاره شده است که خانواده دختر باید به آن ها توجه کنند؛ با ادامه مطلب همراه ما باشید.

khastegari

تماس اول برای خواستگاری
وقتی با منزل تان تماس می گیرند و در مورد دخترتان پرس وجو می کنند، نحوه پاسخ گویی شما بسیار مهم است. خوب است از همان ابتدا برخوردی صمیمانه داشته باشید و طوری سؤال نپرسید که گویی استنطاق می کنید. طبیعی است که نکات اولیه را بپرسید تا اگر هیچ شباهتی در کار نبود، برای آن ها و خودتان زحمت ایجاد نکنید، اما سؤالاتی کلی مثل سن و سال و یا تحصیلات.
پذیرایی عالی و خوش سلیقه
مهمان حبیب خداست و ما اعتقاد داریم با خود برکت می آورد، چه برسد به این که بحث خواستگاری، ازدواج و تشکیل خانواده در میان باشد. پس تا آن جایی که می توانید در پذیرایی چیزی کم نگذارید. البته نیازی نیست خیلی خرج کنید؛ زیرا معلوم نیست چند خواستگار به خانه شما خواهد آمد تا دخترتان به سلامتی راهی خانه بخت شود، اما با جان  و دل و در کمال سلیقه پذیرایی کنید.
در پذیرایی تان نوع جلسه را در نظر بگیرید. مثلاً شیرینی ناپلئونی برای خواستگار یعنی استرس دو چندان. همین طور میوه ها را می توانید خیلی زیبا بچینید و حتی برای سهولت یک ظرف میوه پوست کنده هم بیاورید.
خودِ  واقعی تان باشید
همان باشید که هستید، قرار نیست برای آن ها فیلم بازی کنید؛ چون اگر وصلت تان به خوبی و خوشی سر بگیرد، یک عمر دختر شما در خانواده آن ها خواهد بود و دامادتان هم به خانه شما خواهد آمد. پس همان طور که هستید، رفتار کنید. لوازم خانه لوکس اجاره ای نمی تواند باعث خوشبختی فرزندتان یا بالارفتن ارج و قرب او نزد خانواده شوهر آینده اش باشد.
این کاملاً عادی است که شما نهایت ادب خود را نشان بدهید و رفتار و کلمات رسمی داشته باشید، اما خودتان را کمی  رسمی تر نشان دهید نه شخصیتی که فکر می کنید خانواده آقای داماد بیشتر دوست خواهند داشت.
i1378016814
پذیرایی توسط عروس
قدیم تر ها مرسوم بود حتماً دختر چای بیاورد، اما شاید به خاطر خجالت و یا آمار بالای سینی چای برگشته روی پای آقای داماد، این رسم آن چنان به قوت خود باقی نمانده است. اگر چای را عروس خانم نمی آورد، یکی از پذیرایی هایی که خطر سقوطش کمتر است را انجام دهد. مثلاً شیرینی را تعارف کند. در هرصورت خود همین رفتار یعنی احترام گذاشتن به خانواده همسر آینده.
دخترخانمی که قرار است به زودی راهی خانه بخت شود، هم در زمان تعارف چای یا هر چیز دیگر و صحبت در جمع، بهتر است حواست به مادرشوهر و پدرشوهر آینده ات باشد. احترام و نگاه محبت آمیز می تواند جایگاه خوبی در قلب آن ها برای تو باز کند.
زمان خواستگاری
مراسم خواستگاری به صرف کله پاچه نیست؛ پس می تواند صبح زود برگذار نشود و اصلاً بهتر است بعد ازظهر برای این مراسم قرار بگذارید. هرزمانی که با خانواده شاه داماد قرار گذاشتید، خودتان کمی  قبل از آن آماده باشید. ممکن است نیم ساعت قبل از ساعت قرار برسند و اگر همین اول کاری هل شوید و غافل گیر، ممکن است باعث شود تا آخر مجلس استرس داشته باشید.
427883_551
انتخاب لباس مناسب مراسم
ممکن است طبق آداب ورسوم شما اول خانم های خانواده داماد به خواستگاری بیایند و یا ممکن است آقای داماد هم در جلسه اول تشریف بیاورند. این یک رسم خانوادگی است و گاهی در شهر های مختلف هم متفاوت است. در هر صورت شما باید قبل از این که خواستگار بیاید، بدانید که مجلس زنانه است یا با حضور آقای داماد که بتوانید لباس مناسب انتخاب کنید.
اصل مطلب را بگویید
در لحظات اول، ملاقات داغ و سنگین می شود و گاهی به اجبار هر دو خانواده سکوت می کنند یا در مورد ترافیک و هوا صحبت کرده و نمی روند سر اصل مطلب. بهتر است بزرگ تر ها سکوت را بشکنند، اما خانواده میزبان مقدم هستند؛ مخصوصاً مادرزن آینده که نقش اساسی در صمیمانه کردن محیط خواهد داشت.
صحبت عروس و داماد
این که دختر و پسر در جلسه اول با هم حرف بزنند یا نه را خانواده دختر تعیین می کنند. اصولاً مادر پسر کسب اجازه می کند و خانواده دختر هستند که باید با روی خوش عروس و داماد را به اتاق مجاور دعوت کنند تا با هم حرف بزنند. مراسم خواستگاری بدون صحبت کردن، فایده چندانی ندارد؛ چون تا مرد حتی زن سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد. پس بهتر است تعصبات را کنار بگذارید و اجازه دهید عروس و داماد باهم حرف بزنند.
635161730777233075
قواعد جواب دادن 

اگر پسر را پسندیدید و همه چیز خوب پیش رفت، باید منتظر تماس آن ها شوید و خیلی محترمانه بگویید مشتاق دیدار مجددتان هستیم، اما اگر جواب تان منفی بود هم خیلی مؤدبانه و صمیمانه بگویید که آرزوی ما خوشبختی پسر شماست، اما این ازدواج به صلاح نیست و یا جمله ای شبیه به این. اگر هم آن ها تماس نگرفتند که زانوی غم بغل نگیرید و امیدوار باشید به آینده

منبع: مهرخانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *