پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
نکات ریز و البته مهمی که قبل از آماده کردن میز غذا برای پذیرایی از مهمان باید بدانید

نکات ریز و البته مهمی که قبل از آماده کردن میز غذا برای پذیرایی از مهمان باید بدانید

اگر برای شام یا نهار مهمان دارید و می خواهید چیدمان زیبا و عالی برای میز غذا داشته باشید ؛ ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چگونه میز غذا را بچینیم؟
میز سفره را در اتاق طوری قرار بدهید که دراطرافش به آسانی بتوان گردش کرد. سفره یا بزرگ است که تمام میز را می پو شاند از سفره های تک نفره استفاده شود . میز دراز ، چهار گوش، بیضی،گرد یا هر شکل دیگر باشد تفاوت نمی کند. اگر مهمانی در فضای بزرگی باشد می شود میزهای کوچکی درآن مکان قرار داد تا هر دسته از مدعوین با هم مانوس تر هستند گرد یک میز جمع شوند.
چیدن میز برای پذیرایی ایستاده
در مهمانی هایی که جمعیت زیاد است و نمی توان جا برای تمام مدعوین سر میز تهیه کرد غذا به صورت ایستاده صرف می شود . در اطراف میز به اندازه ی تمام مهمان ها بشقاب و قاشق و چنگال قرار می دهند ولی صندلی نمی گذارند . میان میز را با سبد های گل و یا شمعدان بلور یا نقره تزئین می کنند. گل ها زیاد معطر یا بد بو نباشد چون عطر زیاد اشتها را کم می کند یا برای بعضی اشخاص موجب درد سر می شود. ظرف های میوه را هم اگر قشنگ بچینید می توانید میان میز بگذارید.

11111
چیدن میز برای پذیرایی نشسته
در مهمانی هایی که مدعوین دور میز می نشینند تا سه بشقاب می توان جلوی هر کس روی میز قرار داد ، بشقاب های سوپ خوری را روبروی هم می گذارید اگر سوپ در برنامه نیست بشقاب کوچکی که مخصوص پیش غذا است را جای آن ها می گذارید .

فاصله هر بشقاب با دیگری به قدری باشد که بتوان یک بشقاب وسط آن ها جا داد( قریب ۵۵سانتی متر) دستمال سفره را طرف چپ بشقاب طوری بگذارید که لبه ی دستمال به طرف بشقاب باشد سمت راست هر بشقاب ، لیوان های آب خوری و نوشابه های مختلف را بچینید، جای بشقاب کوچکی برای نان طرف چپ ، بالای چنگال است. طرف راست بشقاب کارد و قاشق بگذارید چون آن ها را معمولا با دست راست می گیرند . چنگال را سمت چپ بگذارید .

نمکدان،ظرف کره،خردل و مخلفات سفره و ترشی به قدری سر سفره بگذارید که هیچ کس از آن ها محروم نشود. روی میز دیگری بشقاب برای عوض کردن حاضر باشد . ظروف یخ و یخ گیر ، قاشق و چنگال بزرگ برای بریدن یا برداشتن خوراک حاضر باشد تا پیش خدمت وقتی که سینی را در دست دارد معطل نماند.

اگر ایستاده غذا صرف می شود تمام خوراک ها را روی میز می چینند ،تمیز کردن یا آوردن بشقاب دیگر توسط پیش خدمت مرسوم نیست. اطاق غذا خوری باید در تابستان خنک و در زمستان گرم و روشنایی به قدر کافی باشد.

منبع: تک فال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *